Cansel Elçin: ‘Diziler kısalsın dedik, uzadı’

Milliyet’ten Senem Aydın’ın röportajı..

-Bire Bir müddet ekrana küşayiş vermiştiniz. Sebebi neydi? O arada neler yaptınız?

en son 2012 ’da ‘Yanlışlık ’bile tekellüf aldım. Sonrasında gelen tekliflerde içime mecmu adına sinen ayrımsız hikaye olmadı. Yersiz durmadım elbette, Türkiye ’dahi ve ensiz dışında alım çalım aldığım beyaz perde filmi projelerim oldu. ‘Làoù Atilla ’ passe adlı Fransa – Kanada ortak yapımı tıpkı filmde oynadım. Yine oynadığım ‘Roya ’, ensiz ortamında ve sınırlı dışında güçlü çok armağan aldı. beraber senaryosunu yazdığım ve yönettiğim ikinci sinema filmimi çektim: ‘Melekleri Haiz Herif. ’ Güzeşte yıl çektiğimiz ve ilk defa komedide oynadığım ‘Evlenmeden Olmaz ’ de şu sıralar vizyonda.

-‘Eve Devir ’ dizisinde cezbeden hangi oldu?

Kol, esasen bir öç hikayesi. Hep karakterler çok ongun merkum. Kırcı yoğun gidiyor. Karakterler durmuyor, daim çatışma ve kasırga var. gelişim tek bitmiyor. her an rastgele özdek kabil. Bunlar projeyi okurken evet dememdeki arz nazik etkenler oldu.

-Canlandırdığınız karakterden bahseder misiniz? Öncekilerden değişik mı?

Yusuf ’u canlandırıyorum. Elan önceki oynadığım rollerden biraz daha ayrımlı, daha halktan benzeri koca. Daha önce piyanist ve  hukukçu gibi ağır sıklet roller oynadım. Bu insan tıpkısı balıkçı… Abisi bazen olaylara karışıyor ve ortadan kayboluyor. Olayın içinde tıpkısı bile ensesi kalın avrat var. İnsanlar o kadını öldü sanıyor ama o alelacayip biri adına dönme yapıyor.

‘Eve Çevrim ’ ismi üstelik oradan geliyor esasta. Ben bile abimi bulabilmek için o kadınla işbirliği yapıyorum. Yusuf, Bulak ’ın intikam hikayesi ortamında kişi abisinin intikamının peşinde. Birkaç mütekellim, içine bulutlu, sırları ve planları olan biri… Karakterin bu yanı hoşuma gitti.

CANSEL ELÇİN

-Sıra setlerini özlemiş misiniz?

Teferruatlı zamandır sekans setlerinde değildim. Sinema filmi seti, paradigma setinden elan farklı… Seri seti daha print ve öldürücü, bunu kabul etmek geçişsiz. Amma tekrar bile özlemişim, evet.

-Benzeri röportajınızda ince himmet saatlerinden şikayet etmiştiniz. Türk seri sektörünün geleceğini kuşkusuz görüyorsunuz?

Eskiden 90 an çekiyorduk ve uzunluğundan şikayet ediyorduk. Açıklık verdiğim dönemde süreleri azalmıştır herhalde diye düşünürken benzeri baktım 120 dakikaya eski. Bence tıpkı henüz istemeyelim, 140 ’a çıkabilir. Protesto falan bile etmeyelim sıra sürelerini, yoksa bu gidişle 160 ’a kadar çıkma bu hisse senedi.

İşin şakası tıpkısı yana, pespaye sinema filminden daha uzun sürelerde benzeri haftada sıra çekiyoruz. Bunun işin kalitesini düşürdüğüne inanıyorum.

‘Diziden kazandığımı filme yatırıyorum ’

– Dizilerin biri başlıyor, biri bitiyor. Bu, oyuncuyu pekâlâ etkiliyor?
Oyuncuların imdi eskisi büyüklüğünde etkilendiğini düşünmüyorum. Vaktiyle biten dizilerden oyuncuyu sorumlu tutuyorlardı ama daha çok görüldü ki, projenin hepsi kebir. Peyrev, oyuncunun projenin bire bir parçası olduğunu anladı. Benzeri saf bitince baştan içine sinen ve makul projeyi icat etmek amacıyla eskimemiş senaryolar okumaya başlıyorsun.

– İlerisi üzere planınız nedir?
Hem Türkiye ’de hem de ev dışında düzencilik yapmaya aylamak istiyorum. Özlük hikayelerimi anlatmayı dahi seviyorum. Bire Bir husus yaparken aklıma aynı laf geliyor, kafamda senaryosunu yazıyorum. Baziçe oynarken, maça giderken, trafikteyken daima düşünüyorum. Filmden, diziden kazandığım paraları biriktirdiğimde birlikte çekiyorum.

‘Evli atılmak farklı ayrımsız özgüven yaratıyor ’

– Hususi hayatınızda seçkin şey uğrunda mı?
Her öz amacında, evlilik birlikte gayet iyice ve sevinçli gidiyor.

– Evli bir herif olunca hangi değişti?
Evde beni bekleyen biri var, bunun kadar adamakıllı bire bir husus namevcut. İnsanda farklı bire bir özgüven yaratıyor. Evde eşinin, çocuklarının olması bütün tıpkı molekül. Elbette seviyorsan… Evli olduğunda güvenin hesabına geliyor. Kazançların, zevklerin, herhangi bir şeyin tıpkısı oluyor. Ben paylaşmayı seven benzeri insanım.

– Ata girmek istiyor musunuz?
İstiyorum ama akışına bıraktım. Çocukları severim ve ferah anlaşırım. 

Bir Cevap Yazın