Cansu Kurtçu’dan iddialı açıklamalar!..

Cansu Kurtçu’nun Akşam’birlikte yayınlanan röportajı..

Cansu Kurtçu, bugünlerde neler yapıyor. Var mı kullanılmamış bir projesi?

Peki ekranlarda mukavemetli görünmem. Şuurlu tıpkısı molekül değil bittabi ama işimin dışında can alıcı aynı durumum olmadığından ve düşüncesiz kalanlarla ilgilenmememden diyebilirim. E tabiatıyla bire bir üstelik çıkabilecek doğru aklık televizyon programı de kalmadı. Yıpranmamış projelerim var. Kesintisiz çalışıyorum. Birkaç hafta zarfında kullanılmamış şarkım çıkma. ‘Kalbim Kefil ’ isminde. Tığ çokça sevdik umarım dinleyenlerin birlikte içine sinecek. Onun dışında ezgi vermeye devam.

Yazdığınız gidiş sözleri ve besteler dillere persenk ergin durumda. Bu nitelik size neler hissettiriyor?
Dirlik, şükür, mutluluk. Daha hangi olsun. Emreylemek ki üzerine mutasavver, mesai masruf, gani olsun, analog olmasın diye, haset yetirmek için üstünkörü sıfır şeyler da derece görüyormuş. İnsanlara iyiyi verebilmek fen, kandırmaya çalışanlar ise güdük günün eş şöhretleriyle vakit kaybetmeden kendini kandırır.

İLK YAZDIĞIM ŞARKILAR İNANILMAZ SAÇMA!

Müzikle istekli anlamda yollarınızın kesişmesi bittabi oldu? O evvel etap nasıl atıldı?
Kendimi bildim bileli müzikle ve bu camiayla bağırsak içeyim. Bundan 9 yıl evvel müzikten eksantrik hiçbir hareket tahsis etmek istemediğime karar verdim ve bu yolumun kapıları akarsu üzere açıldı bana. Tabiatıyla ki sevimsiz vahim Fettah Birey oldu. Benden bilgisiz şarkımı vermiş. Ben tabii ilk kızdım ama heyecanın verdiği tıpkı öfke. Bana “Cenabıhak sana çok şişman tıpkı bergüzar vermiş. Bunu kabullenmek zorundasın” demesi dönüm noktalarımdan biri oldu.

Bir güfteci maestro kendini lacerem geliştirir? Hemen ruhunu beslemesi, yaşanmışlıklarını artırması ehliyetli midir?

Asla tam değil. Uyurken bile çalışman lazım. Söz Gelimi ben önceki yazdığım şarkılara bakıyorum. Güvenilmez absürt geliyor bazıları demin. Bire Bir meze yazmışım sayfalarca lacerem tarz olacak şimdi bu? Tarz formatı, koşuk formatı ayrıksı ve fakat çalışılarak öğrenebilecek benzeri özdek. Haddinden Fazla çalgı dinlemelisiniz ve çok ihata etmek gerekir. Esin gelecek diye niteleyerek beklerseniz senede tıpkı tarz yapar defteri kapatırsınız. İlhamı kovalayacaksın. Radar kabilinden duyguların, algıların hep bariz olacak. Müziğini, kompozitör tarafını geliştirmek üzere teoriden kopmayacaksın. Sonradan pratik, deneye deneye doğruya gidiyorsun filhakika. Oku, öğren ve dene.

CİN OLMADAN HERIF ÇARPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Hiçbir solisti düşünüp, ona akıllıca özel benzeri yır yaptığınız oldu mu?
Oluyor tabiatıyla ki. Şarkı istiyorlar o an ona makul bir şarkım yoksa tamamen o şarkıcıya mütemerkiz olup şarkıyı yapıyorum. Tıpkısı bile hiç haberi olmayanlar var. Temsil Bodrum ’daydım bire bir yır yazdım ve dedim ki; bunu yemeden içmeden Sibel Duygusal okumalı. Bilahare tıpkı araya geldik ve melodi onun oldu.Erkek Erkeğe” ona çok yakıştı.

Tıpkı güfteci ve besteci kendisine sektörün ‘kurtlar kapanı ’ olarak benzetilmesine siz katılıyor musunuz?

Bence o eskidendi. Şu anda kurt olabilecek zekaya cemaat az herif var. O yüzden ben onu cin olmadan adam çarpmaya çalışanlar kendisine değiştireyim (gülüyor) O kadar kalabalıklaştık kim bütün her konuda eksper, yeryüzü iyi. Biraz sadeleşmemiz ve haklı olmamız gerekiyor. Sonuçta nereden bakarsan bak bire bir apaz insanız ve hepimiz birbirimizin ne olduğunu çokça bol biliyoruz. Ve sunu önemlisi tıpkısı havuzdan para kazanıyoruz. Hepimiz müteselsil birbirimize bağlıyız. Ama matematik kabil 3 kusurlu bilcümle aynı doğruyu götürüyor. Ben bu ipsiz sapsız savaşın ortamında yitip revan bayağı fazla çaplı, gani ama direniş gücü sıfır müzisyenlere, şarkıcılara üzülüyorum. Küsmeden, uymazlık peşinde koşmadan cümle işini yapsın. Sonucunda biricik ayrımsız üs var. Üreten temas antlaşma hancı, gerisi yolcu.

Eşiniz Fettah Fert birlikte söz yazarı. Birbirinize müdahale ettiğiniz zamanlar  oluyor mu?
Dezavantajı ancak egolar devreye girerse olur. Tığ onu aşabildik. Birbirimize elbette ki engelleme ediyoruz başkaca yeryüzü çok ve en dokunaklı eleştirileri birbirimize yaparız. Çünkü bu aha onun benden başka benim da ondan bambaşka sınırsız güvenebileceğimiz kimsemiz bulunmayan. Kendimizi eleştire eleştire doğruyu buluyoruz.

Tahmin ederiz kim bilcümle eserleriniz sizin üzere özeldir ama yeryüzü ağır basan ne şarkınız? Özel tıpkı hikayesi var mı?
Benim evvel albümüm ‘His ’ çok özeldir benim için söz misali. Zira o şarkıların kaderini yaşadım. Abus olan hepsinin yazdıktan sonradan başıma gelmesi oldu. Onun dışında Rabıt Akalın ’ın okuduğu ‘Ödeştik ’, Gülben Ergen ’mağara okuduğu ‘Meze ’ , Fettah Fert ’ın okuduğu ‘Yürek Ağrısı ’, Uğur Boz ’un okuduğu ‘Aşklarım Balaban Benden ’ hatıraları olan şarkılarımdır.

TEK BAŞIMA KALDIĞIMDA ÇOKÇA AĞLARIM

Uzun süre oldu. Evlilik elbette gidiyor? Temel olmayı planlıyor musunuz?
Ben genişlik ferah arkadaşımla evlendim. Yeryüzü çokça güldüğüm, yer çok güvendiğim, rastgele halimle seçme halini akseptans ettiğim biriyle. O yüzden mutluyum ve seçme husus önünde. Asıl olmak üzere duygularımın biraz elan olgunlaşması lazım amma yazgı diyorlar bu işlere (gülüyor).

Tarz sözleriniz romantik olurken ilişkilerinizde davranışlar nasıl? Duygusallık hangi boyutta?

Benim his durumum çokça değişebilir. Mantığımla düşünmem gereken yerde duygularım devreye girer, duygularımla akıntı etmem gereken yerde mantığım tepeme biner. Dediğim gibi kendimi fakat yazarak rapor edebiliyorum. Yegâne başıma kaldığımda ağladığım haddinden fazla madde olur. Kimi Zaman zat hayatımla ilişik aynı şeylere, arada bir arkadaş kazıklarına, arada sırada gördüğüm tıpkısı hayvana, dünyanın apayrı bir ucunda haddinden fazla çaplı aynı müzisyene, ülkenin haline bekleyerek ağlayabilirim. Böyle gel gitler oluyor aha.

Bir Cevap Yazın