Çap Çapa yazdı: ‘Sizce zehirlemiş olabilir mi?’

Hürriyet’ten Büyüklük Çapa’nın bugünkü yazısı…

Turgut Özal denilince akla Semra Bayan, Semra Özal denilince akla hep Turgut As geldi.
Özal ’ın Fatih Odalık Mehmet Köprüsü ’nün açılışında, direksiyona geçtiğinde eşine dönüp söylediği “Haydi Semra ayrımsız kaset körfez de şöyle benzeri neşelenelim” repliğini teberru etmek olabilir mü?
Semra Bayan ’ın, kavi ayrımsız kalabalığın eşlik ettiği eşinin cenaze törenindeki çöp tenekesi açık hangimizin gözünün önünden gitti çarpık çurpuk macerasız?
Elbette bu şahsına sınırlı çifti boşalmak zorunda değilsiniz. Ama benzeri şeyi göz ardı edemezsiniz. O da kırk sene ayrımsız yastığa baş koymuş bu çiftin arasındaki dip muhabbet ve bağıntı bağıdır…

Şimdilerde Türkiye, vefatının üzerinden 20 yıldan aşkın devir güzeşte şu süreçte baştan “Özal ’ı ki zehirledi?” sorusuna cevap arıyor. Bunun genişlik makul ve stabil cevabını mahkemeler verecek.
Ve madem kim Özal konusu bugünlerde yeniden açıldı, sohbetlerimizden hatırımda kalanları paylaşmamak olmazdı. Eş bugün hikayeyi yeryüzü başa saralım. İki gencin tanıştığı 50 ’li yıllara makul azıcık yolculuğuna çıkalım…

Tendürüst eş çalışanların çıkmasını beklemişti. Ağız Ağıza sessizliğe bürülü bölüm henüz eksik saat ilk çizgilik makinelerinin gürültüsüyle inliyordu.
Onunla tanıştığı önceki günden beri temas akşam ezanı bu saatlerde tıpkı “ritüeli” gerçekleştiriyordu. Kalbini çalan kızın çalıştığı bölüme akilane yürüdü. Masanın üzerinde duran makinenin üst bölmesini açtı. İçindeki şeridi itinayla çıkardı ve cebine koydu.
Yüzüne yayılan muzır tıpkısı tebessümle ofisten imdi. Devrisi bölüm gene çokça işi olacaktı…
Gailesiz avrat Ruh İşleri Etüd İdaresi ’ndeki görevine elan biraz kamer ilk başlamıştı. İşi, çizelge makinelerinde sayım bilimi tutmaktı.
Bire Bir yandan ortama alışıyor, değişik yandan dahi yeni arkadaşlar ediniyordu.
Aralarında yer çok ilgisini çekici Amerika ’dan bakir geldiğini öğrendiği enerjik, anlaklı ve etkili delikanlıydı. Tüvana adamın dahi kendisiyle ilgilendiğinin farkındaydı. Bütün çağ etrafında vantilatör oluyor amma tıpkı soy açılamıyordu.
Düpedüz bu durumdan hoşlanıyordu tendürüst kız. Beğenilmenin tadını çıkarıyordu…
Masasının başına geçti. Eksiksiz işine başlayacakken makinesinin gene yılgın olduğunu ayırt etti. Esasta gayet ferah biliyordu hastalık çalışmadığını. Seçkin zamanki kabilinden “biri” içinden şeridini çıkarmıştı.
Bunu yapanın ki olduğundan bile adı kabilinden emindi. Ancak hiçbir şeyden haberi yokmuş kabilinden davranmaya bitmeme edecek, güre adamın kendini ve duygularını açıkça etmesini bekleyecekti.
Seçme zaman olduğu kadar ansızın bire yanı sıra belirdi “süper kahramanı”… “Ben ayrımsız bakayım şuna” diye niteleyerek sezdirmeden şeridi hesabına taktı; “Münteha onarım ettim, saat üzere çalışıyor. Bundan Sonra bana bir kakao ısmarlarsın” dedi gülümseyerek…

Hakeza hoşur, tertemiz flörtlerle birbirlerine gittikçe yakınlaşıyorlardı. Daireden bire bir arkadaşlarının düğününde önceki danslarını ettiler.
Heyecanını razı etmek amacıyla olsa gerek, genç koca az buçuk ispirto almıştı. Aha o raks esnasında muta nikâhı teklifini yaptı ancak aldığı yanıt sessizlikten başka benzeri molekül olmadı.
“Sükut ikrardan dirimsel, ego senin bu suskunluğunu peki adına kabul ediyorum” dedi. Devrisi sabahleyin saat sekizde ofise tıpkısı kutu çikolata ve muz likörüyle gelmişti. Büyük bire bir coşkuyla tamam emek arkadaşlarına “Tığ Semra ile sözlendik” müjdesini verdi.
Semra Hanım ’sa ardı sıra gerçekleşen bu sürpriz kutlamayı görünce gözlerine inanamadı. Daha ana ve babasının üstelik haberi yokken adeta bire bir “alay daveti” veriliyordu.
Bu oflaz emrivakinin anında arkası sıra geleneklere akla yatkın yerine “kız rıza faslı” yaşandı.
Ve 31 Mayıs 1954 tarihinde dahi Turgut Özal ile Semra Yeğinmen dünyaevine girdiler.

Işte Turgut ile Semra Özal ’ın tarihe geçecek aşkı hakeza başladı.
Semra Karı ’dan evvel Türkiye ’birlikte tek Başbakan ve Cumhur Reisi ’nın eşi, kamuoyunun uğrunda kocasının elini tutmamıştı.
Gerek evlerindeki koltukta otururken, gerekse genişlik kilolu protokollü davetlerde, alay malay oldukları giderek, her yerde birbirlerinin elini katiyen bırakmadılar.
ara sıra Turgut Satma yazdığı şiirlerle aşkını dile getiriyordu. “Çal kim sazın inlesin/ Kubbede kalsın sesin/ Şu göçecek faniler/ Bir çağ seni söylesin” mısraları sunma sevdikleriydi…
Siyasetin “plastik” dünyasındaki bir tane “uzvi” madde aşklarıydı neymiş. Belki bile bu yüzden bilcümle pinti mıhsıçtı tutundular birbirlerine…

17 Nisan 1993 haset, 39 yıl boyunca ahali ele sürdürdükleri evlilikleri 8. Reisicumhur Turgut Özal ’ın apansız vefatıyla sona erdi.
Üç sene ilk yaptığımız röportajda Semra Hanım hâlâ Turgut As ’le birlikte yapmaktan sağlık aldığı tek şeyden artık tat alamadığını anlatıyordu. Onsuzluğun ağırlığı, dudaklarından dökülen seçme kelimeye yansıyor, hatıralarına gözlerinden süzülen yaşlar haremlik ediyordu.
Geçenlerde Turgut Özal ’ın ölümüyle ilişik bitmeme fail soruşturmada Semra Hatun ile oğlu Ahmet ’in yabansı namına düzlük aldığı haberini okuduğumda, o görüşme sırasında tanık olduklarımı tıpkı el henüz tesahup etmek istedim.
Gelin bu yazıyı üstelik henüz aşkın uzatmadan, en iyisi Turgut Eş ’in yazdığı bir amor şiirinin dizeleriyle bitirelim.
Acep kime yazıldı dersiniz?

Aynı koşma istiyorum gönlümün rüzgârından,
Yalnız seninle olsun, boydak seninle dolsun.
Kalbi Kırık düşürmesin, bahsetmesin yaramdan,
Boydak seninle olsun, dümdüz geçmişle dolsun.

Hatıralar yükselsin ayrımsız sazın nağmesinden,
Nağmelerle kesilen bir şiir istiyorum.
Taş gönüller titresin o şiirin sesinden,
Hıçkırıkla kesilen aynı türkü istiyorum.

Kurumuş ayrımsız pınardan bir damla lazım kabil,
O açık deniz gözlerinden aynı felç istiyorum.
Gönlümün rüzgârından bana yol ver der kabilinden,
O şiiri sınırsız tıpkısı gamla istiyorum.

Anlatamaz derdimi derdin kemanı bile,
Boğulma edemez derdimi, derdin ummanı birlikte,
Döndüremez derdimi zevkin Efkan ’ı üstelik,
İçimde haşr olacak benzeri koşma istiyorum.

Bir Cevap Yazın