Çapa ve Haseki’de düzme amansız hastalık ilacı sattılar!

İstanbul polisi, bir yıllık beceri ve fiziksel takibin arkası sıra düzme ilaç çetesine müteveccih operasyon düzenledi. ‘Merhem ’ adı sunulan operasyonda, İstanbul ’dahi 25 ayrı ilçede ve Ankara, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Kocaeli, Adana, Antalya ve Iğdır ’birlikte 136 ayrı noktaya eş anlı baskınlar düzenledi. Yapılan operasyonda aralarında çete lideri D.F. ’nin bile olduğu 60 güç gözaltına alınırken, 11 kişinin arandığı bildirildi. Çete lideri D.F. ’nin Zeytinburnu ’nda mevcut ‘16 – 9 ’ isimli rezidansta kaldığı ve polisleri kapıda görünce yanında kâin gizlice ilaçları camdan bayağı attığı öğrenildi. Operasyonda Bağcılar ’-daki imalathane, ilaçların Türkiye ’ye dağıtımının yapıldığı Fatih ’teki ayrımsız depo, İstanbul ’birlikte şeş ecza deposu ve mutluluk genelinde 20 eczaneye yapılan baskınlarda 5 bin kutu cali reçete yakalandı.

Operasyonda düzme amansız hastalık ilaçlarının medical firmalar tarafından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü, Haseki Terbiye ve Araştırı Hastanesi kadar amansız hastalık hastalarının otama gördüğü yerlerde dahi satıldığı ortaya daha çok. Çete üyelerinin 3 lira enflüanza haplarının ambalajını değiştirerek bin 500 TL ’ye kanser ilacı diye bu hastanelerdeki rahatsız yakınlarına sattığı tayin edildi. Dokuz Suriyeli, benzeri Mısırlı ve benzeri Azerbaycan vatandaşının birlikte gözaltına alındığı operasyonda düzme ilaçların KUL, Danimarka ve İngiltere ’ye bile gönderildiği öne sürüldü. Uluslararası kaçakçılığı çetenin Suriyeliler üzerinden yaptığı belirtildi. bu arada İran ’dan aldığı yapmacıklı ilaçları Atatürk Hava Meydanı ’ndan Türkiye ’ye sokmaya etkin ayrımsız kurye yakalandı.

Lider 16;9 ’de yakalandı

Gözaltına alınan çete lideri D.B. 16;9 isimli rezidanstaki dairesine polis gelince sahte ilaçları balkondan attı.

The Wall Street Journal yazmıştı

İstanbul Itimat Müdürlüğü yetkilileri, 2012 yılında The Wall Street Journal Gazetesi ’ndeki aynı yazı üstüne soruşturmaya ağırlık verdiklerini dile getirdiler. Gazete haberinde Türkiye ’nin sahte kanser ilaçlarının üretim üssü olduğu yazılmıştı. Haberde Türkiye ’bile üretilen sahte ilaçların ABD, İngiltere ve Danimarka ’evet gönderildiği belirtilirken, yapımında nişasta ve sodyum klorür kullanıldığı ve bunların amansız hastalık ilacı namına sürüldüğü dile getirilmişti.

MUSTAFA U. ALTUNTAŞ / VATAN INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın