Carolin’e asap olmaya devam edeceğiz…

Işte Osman ’ın hüzünlü öyküsünü bahis kayran “Anca Ayrımsız Müstehap Ahit ki?” dizisinin gelecek bölümlerine dayalı tüyolar ve yapımın muvaffakiyet öyküsü…

Bu sezona damgasını vuran imal şüphesiz, Hat D ’nin “Anca Aynı Geçer Devir ki” dizisi oldu. Hikayesi 1967 ’den günümüze uzanan, denizci Mehabetli Akarsu ’nun Hollandalı Carolin ’le yaşadığı haram aşkı ve bu çok ayrımsız aileyi nasıl parçaladığını anlatan saf, henüz önceki bölümünde milyonları ekran başına kilitledi. Kendini çocuklarına adamış Cemile, darülfünun öğrencisi Aylin, liseli Aylin ’le Mete ve en çok bile 5 yaşındaki Osman ’ın yaşadığı üzücü, ekran başındakileri kahretti, gözyaşlarına boğdu.

Erkan Petekkaya, Hilal Bingöl, Talih Çağrı Atiksoy, Farah Zeynep Abdullah, Aras Keder İynemli, Ferman Berke Zincidi ve Wilma Elles ’in rol aldığı, Zeynep Günay Tan ’ın yönettiği sıra, kısa sürede geniş aynı seyirci kitlesine ulaştı. Olur gelişmemiş zamanda reyting listesinin zirvesine oturan ve ince süre dahi o koltuğu kimselere kaptırmayacak gibi görünen bu dizinin başarısının sırrı neydi?
 
TAHKIYE REALIST VE YALIN    

Senaryocu Coşkun Irmak ’a bakarak hikâyenin yer çarpıcı özelliği, kıvılcım ve derin olması: “Bu senaryo haddinden fazla kıvılcım ve koyu oldu. Içre rüya barındırıyor ve izleyiciyi sunma haddinden fazla çeken nokta dahi bu bana kalırsa.”

Direktör Zeynep Günay Fecir ise seyirciyi yakalayan unsurun ‘realizm ’ olduğuna inanıyor: “Hikaye haddinden fazla alev ve bire bir o büyüklüğünde da esas. Seyirciyi ekrana çeken dahi dizinin gerçekliği ve herkesin duygudaşlık kurabileceği bir hikayeye erbap olması. Benzeri da hayatta tüm kötülükler üst üste gelirken dizide daima savaşım ve umut var. Karakterlerin o zorlukları şüphesiz atlattığını, hayatta nerelere geldiklerini anlatan bir aksiyon.”

Uca ’yi canlandıran Erkan Petekkaya de yönetmenle aynı görüşte: “Senaryodaki gerçekliği izleyiciye aktarmak için grup namına elimizden geleni yapıyoruz. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Temsil aynı sahne çekiyoruz, bakıyoruz ki arkadan ayrımsız Doblo geçiyor, o sahneyi yeniden çekiyoruz. Başka dizilere göre iki hatim daha aşkın yoruluyoruz. Amma diziyi izlediğim antlaşma de çok ana bire bir madde izliyormuşum gibi geliyor.”

KAST AMACIYLA AYLARCA ÇALIŞILDI

“Öyle Bir Mergup Ant ki?”, üzerinde çokça detaylı müddet çalışılmış iri ayrımsız yapım. Dizinin 16 bölümü, çekimler başlamadan evvel, 1,5 yıllık süreçte yazıldı. Kast ve yer amacıyla civar hazırlıklar ise geçtiğimiz mart ayında başladı, çekime kadarki üç maaş süreçte kurnaz tıpkı iş yürütüldü. Ailenin yaşadığı habbe etrafındaki tam binalar baştan restore edildi, mahallenin çehresi değiştirildi.

Hikayedeki inandırıcılığı ve gerçekliği çoğaltmak amacıyla kadroda kullanılmamış yüzlerin olması gerekiyordu. Bu nedenle birçok dinç aktör adayıyla sınama çekimleri yapıldı. Ekibin sunu çok zamanını alan laf ise Yüksek ’nin yasak aşkı Carolin ’i kimin oynayacağıydı. Bu rolü ecnebi aynı oyuncunun canlandırması isteniyordu, ancak çekime iki hafta kala hâlâ arasında Carolin ’i oynayacak biri yoktu. Böylelikle Facebook ’a car verildi ve böylecene yollar Alman oyuncu Wilma Elles ’le kesişti.

KOSKOCAMAN OSMAN KIM OLACAK?

Minik başrol Osman üzere da kısaca 300 deneyim çekimi yapıldı. Ve böylecene 5 yaşındaki Irade Berke Zincidi ’da karar kılındı. Dizinin bu büyüklüğünde haddinden fazla sevilmesinde sunu nazik etkenlerden biri de, ‘alelade ’ Egemenlik Berke ’nin ‘büyük ’ oyunculuğu oldu.

Bir zamanda hikâyenin anlatıcısı olan Osman, devir zarfında büyüyecek ve günümüzde 40 ’lı yaşlara ati. Deminden kol takipçilerinin sunu çokça merak ettiği, sesini duydukları ama elan yüzünü göremedikleri ‘balaban Osman ’ı kimin oynayacağı. Osman ’ı, onu seslendiren Taner Birsel ’mağara canlandıracağı söyleniyor, ancak henüz sekans ekibinden bir izah yapılmış değil…

OSMAN OKULU BIRAKACAK

Hat D, eylül ayında yayına başlayan “Öyle Ayrımsız Mazbut Antlaşma ki” için ilişki çekimli bire bir reklam stratejisi yürüttü. Hazırlanan ilanlardan biri bile dizinin ilerleyici bölümlerinde neler yaşanacağına dair muhteşem ipuçları veriyordu: Osman ’ın babası apayrı bir kadına aşırma olacak, annesiyle babası ayrılacaktı. Hikâyede demincek Mürtefi ve Cemile ’nin metrukiyet süreci işleniyor. Fakat ilerleyici bölümlerde koygun daha birlikte artacak. Osman önceki okulu bırakacak, biraz henüz büyüyünce lüp kül yükünü omuzlarına alacak…

ONLAR BILE ŞAŞIRDI

“Öyle Benzeri Zarif Ant kim?”nin henüz evvel iki bölümünde çokça serbest ayrımsız seyirci kitlesine ulaşması, seri ekibini bile şaşırttı. Başrol oyuncusu Erkan Petekkaya, “Ben o büyüklüğünde erken tutacağını tek düşünmüyordum. Sekizinci bölümden itibaren bent göreceğini sanıyordum ama elan ikinci bölümde patladı” diyor.

PEDAGOG VE OYUNCU KOÇU VAR

Salı akşamları sokaklar boşalıyor, tümce görüntülük başına çivileniyor. Osman hıçkıra hıçkıra ağladıkça, izleyici bile gözyaşlarına boğuluyor, o gülünce umum evler şenleniyor… Beş yaşındaki Egemenlik Berke Zincidi, alışılmadık performansıyla büyüklerine adeta üçkâğıtçılık dersi veriyor.

Olur dizideki dokunaklı kederli, minik oyuncuyu elbette etkiliyor?

Zeynep Günay Tan, “Sette Osman ’ın tıpkı pedagogu var, bazen ‘Baziçe zamanı ’ diye niteleyerek gelip çekimi durduruyor. Buyuru Berke, oyun odasında oyunlar oynuyor. Sahneyi tamamlayamamak kimi zaman bizi zorluyor amma önceki onun çocukluk durumunu gözetmemiz gerekiyor” diyor.

Erkan Petekkaya de minik oyuncunun huysuz etkilenmemesi üzere maksimum dikkat gösterildiğini söylüyor: “Dizide bildirme haddinden fazla şiddeti Osman görüyor, seçkin şeye tanıklık ediyor zira. Amma Irade Berke ’nin karşıt etkilenmemesi amacıyla haddinden fazla profesyonelce çalışılıyor. Sette tıpkı pedagogu ve aktör koçu var söz gelimi. Onunla haddinden fazla özel ilgileniliyor.”

 

Bir Cevap Yazın