Çarpışma Ay: ‘İbrahim Tatlıses’i özlemek’

Zeytin ağacının bir adı bile Vivax Oliva yani ’ölmez ongun ’tır. Binlerce yıl yaşar, dallarını zat budar, kırar döker namına eskimemiş sürgünler, yapraklar sağlık ve gençleşip hayata devam porte zeytin ağacı. Tamlık dinlerin kuma ’mukaddes ağacı ’ oluşu biraz birlikte bundandır zeytin ağacının. Ekseriyetle Akdeniz ’e bitişik hep topraklarda yaşar, hem meyvesi hem yağıyla insanlara; besin, kandil ve afiyet vermeye devam valör.

Birkaç söylence vardır zeytin ağacı konusunda. Tıpkısı kaçını cımbızlarsam Nuh ’un gemisinden başlamalıyım söz temsili. Derler kim; “Evrenin parçalanmamış canlılara ’tufan bitti ’ muştusunu çevirmek isteyen güvercin ağzında zeytin dalı taşırdı. Bu nedenle ağzında zeytin dalı olan güvercin barışın ve umudun, zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün simgesi olmuştur.”

HOMEROS
Tıpkısı başka söylenceye savuralım düşümüzü. Benzeri bakarız ki Homeros ’tan bire bir aktarma yaparlar.
Onlar birlikte der ki; “İzmirli Homeros benzeri dolaşma Veli kıyılarını gezerken yorulup ayrımsız zeytin ağacının gölgesine güçlenmiş. Zeytin ağacı hemencecik tanımış Homeros ’u ve kulağına şöyle fısıldamış: ’Herkese aidim ve kimseye ilgilendiren değilim; sen gelmeden geçmiş buradaydım ve sen gittikten sonra de burada olacağım zira ben halkların kardeşiyim”. Yüzlerce yıl yaşayıp kanını sunar kabilinden yağını armağan eden, meyvesini bonkörce dağıtan, güzelim dikme kendini sunu çok de kısır insanlara adamış aynı varlıktır. Zeytin barışın simgesi ne kadar sayılsa dahi hamhalat halkın de sözleşme kaynağıdır o. Neymiş beher dalı rüya taşır.

NASIL PEKI
İbrahim Tatlıses ’i özleyip düşününce onun sanat dünyasında bir zeytin ağacı olduğunu hissettim.
Bunca nevrotik, hırı gürü eli nimetli bir adamın barış simgesi tıpkı ağaca benzetmemi yadırgamayın.
Çınarların, kavakların, gürgenler, meşeler, çamlar, kayınların beyninde ayakta kalabilmek, saydıklarım mevsimden mevsime halden durumdan düşüp, pörsüyüp, çürürken onun binlerle yıl ayakta kalabilmesi üzere ’anif ve mücadeleci ’ olması mukadderdir.

NADAS DİYELİM
Dahası bu herif; kanını yağ yapıp sunan zeytin ağaçları kadar sesini, yüreğini, duygusunu demetleyip sunmadı mı insanlara? Benzeri bire bir zeytin ağacı kadar milyonlarca fakirin fukaranın umudu, cila modeli, murat sembolü olmadı mı? Fazlası bile var. Zeytinlikler kadar yetiştiği bölgelere neşelilik taşımadı mı gelişigüzel mevsim? Topraklarının bereketiyle, kaynaklarının zenginliğiyle egemenler amacıyla dahi aynı hava merkezi olup üstelik; gündüz boyu Ege ve Marmara ’da bu fazlalaşan toprakları kullanmak amacıyla egemenler arası çarpışma çıkaran biri olmadı mı? Demin daha bereketli daha eli nimetli henüz kocaman mahsulat verebilmek üzere nadas toprağında yatar üzere yatıp dinleniyor İbo ’muz diyelim.

HA HIMMET
“Onu sebep acıttılar?” sorusuna birlikte gine zeytin ağaçlarının talihinden esinlenmiş tıpkı gelenekle yanıt verelim.
Malum; köylüler, efdal dallarına ulaşamadıkları amacıyla mahrum dinmek istemez ve etraflı sopalarla darbeler atarak, vurarak alırlar zeytinleri. Haricen bakan ve bilmeyenler ağaca kıyıyorlar, zehir davranıyorlar sanır boşuna. Tekrarlayalım hadi. Zeytin ağacı almak böyle bir şeydir.
Meyvesini toplamak amacıyla vururlar zeytin ağaçlarına. Neticeten diyeceğim şudur ki; özledim seni İbrahim kardeşim. Özünü, sözünü, sesini, sohbetini, neşeni, öfkeni, arada sırada kuzu arada bir yavru kimi zaman cabbar, muhtel, kavgalı, ilgisiz hallerini intaç özledim. Özledim seni zeytin ağacı gardaşım.

Milyonlarca seveninle alay malay özledim.

Ha hiz, seninleyiz.

Savaş Ay

Bir Cevap Yazın