Çarpışma Ay’ın çektiği serencam belgesel bürokrasiye takıldı!

Sabah’tan Erhan Öztürk’ün haberine bakarak Kavga Kamer’ın tutkun yatağından kalkarak ya da öz deyimiyle “Hastaneden sıvışarak” çektiği 13 bölümlük “Trenleri Çözülmek” ünlü son belgeseli bürokrasiye takıldı.

Bozuk Ulaştırma Denizcilik ve Enformasyon Bakanı Binali Yıldırım ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın bindi verdiği belgeselin 7 bölümü, güzeşte ocakta TRT’ye teyit edildiği halde tıpkısı kalem yayımlanmadı. Mütezayit 5 bölümün ise montajları tamamlandı. İstanbul Sirkeci Garı’nda, Yıldırım’ın “Kıvrak Yolculuklar A Takımı” sözleriyle başlayan belgeselde, Türkan Şoray, Orhan Gencebay ve Hıncal Uluç kadar ünlüler şimendifer yolculuklarını anlatıyor. Temas kesim başında Kamer’ın öz sesinden 1.5 dakikalık konuşması var. Belgeselin sonuna ise çekimler tamamlandıktan gücük tıpkısı süre sonraları ölen Ay amacıyla “anısına” yazısı kondu.

ÇALINMADIK KAPI KALMADI

Ay, katar belgeselini tamamladıktan bilahare deniz ve havayolları için bile belgesel çekmeyi planlamıştı ancak olmadı. Ay’ın son eserinin yayımlanması için ayrımsız yıldır uğraş eden eski eşi Nurgün Güner, ezcümle “Çalmadığımız kapı kalmadı. Bize ilk ‘Bölümleri doğrulama edin, yayına alacağız’ dediler. Detaylı uğraşlar sonucu tamamladığımız 7 bölümü konfirmasyon ettik. Küsurat bölümleri ise çatı aşamasında. Bir yıldır aramadığım hoşgörülü kalmadı TRT’de. Tümce hacısı hocası birbirine atıyor. Seçme konuştuğum hayat bana ‘Size döneceğiz’ dedi. Serencam yerine ‘Belgesellerde yer algı ünlüler ile sunulan teklif beyninde düzensizlik var’ denildi. Maatteessüf aynı arpa boyu kere alamadık. Illet hatırasına, akıbet eserine derece verilmiyor anlayamıyorum” şeklinde konuştu. 

Bir Cevap Yazın