Çavuşoğlu Matvienko ile tıpkısı araya geldi

Milliyet’te saha alan habere bakarak Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen arsıulusal konuşma sırasında Türkiye’nin inisiyatifi konusunda bire bir araya geldiler.

Matvienko gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanına geldiğini belirtti ancak görüşmenin konusunu açıklamadı.

Matvienko, Çavuşoğlu ile resmi ikili mülakat yapmadığını, görüşmenin formal dışı ortamda gerçekleştiğini rapor etti. Matvienko, “Çok pahal görüşme grafiğim vardı ve ayrıksı arsıulusal temaslar planlanmamıştı. Resmi görüşmeler planlanmamıştı. Türkiye Dışişleri Bakanı yanıma geldi” dedi.

MATVİENKO: “TÜRKİYE’NİN RUSYA’DAN ÖZÜR DİLEMESİ ICAP”

Mavera yandan  Valentina Matvienko, Türkiye’nin iki ülke arasındaki atılganlık duygusunu baştan kurmak için Rusya’dan defo dilemesi gerektiğini bildirdi.

Mayvienko şu açıklamayı yaptı:

Rusya ve Türkiye beyninde bu cins bire bir krizin çıkmasından dünya biz başı yerde değiliz. Türkiye Rusya’ya cebin saldırgan büyüklenme sergiledi, bu tıpkı suçtur. Bu sebepten âlem Rusya Izzet Başkanı tekmil değerlendirmeleri yaptı.”

Rusya’nın Türkiye’den yaşananlarla ilgilendiren düzgün tıpkı cevap beklediğini tamlayan Matvienko, “Dışişleri Bakanlığı ve değişik kanallardan temaslar kuruluyor. Ne Rusya ne birlikte Türkiye Moskof-Türk ilişkilerinin kötüleşmesini istemiyordur” dedi.

Matvienko şu şekilde devam etti:

“Kim saldırdıysa onun sorumluluğu üstlenmesi icap. Umarım, Türkiye yönetiminin yaşananları aklık bir şekilde değerlendireceği ve Rusya’dan yaşananlardan muhit özür dileyeceği ant gelir. Cüret duygusunun kavrayışsız gelmesi ve ilişkilerin kurulması gerek.

Rusya dışında BDT ülkelerindeki partnerlerimizde bu konudan ortalık endişeli ve kimse bedava kriz istemiyor. Filhakika dünyada birçok husus oluyor. Türkiye aklık aynı tepki vermeden yaşananları affedemeyiz. Seçme halükarda bu iki büyüklük ilişkilerinde yoğun ve büyük ayrımsız şiddetli adına kalacak. Ancak başka yollar bulunulmalı.”

Bir Cevap Yazın