‘Çay çöpü’ deyip geçmeyin!..

İHA’da meydan düz habere bakarak ilmî faaliyet ile ilişkin izah fail Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tababet Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Avni Peyk, “Öz çöpünün göze üstünde yardımcı bire bir etkisi vardır. Hücre üzerinde, hücrenin yenilenmesi üzerinde bileşenlere topluluk olduğunu görgül adına göstermiş olduk. Çayın kendisi büyüklüğünde çöpünün da korucu etkisi olup olmadığını araştırdık. Sonuçta yeşil çay atıklarının yağız çaydan henüz canlı apotr özelliğe sahip olduğunu gördük.

Bunu teze çevirip lisan üstü çabuk yerine yayınladık. Rize’de yılda 50 ton civarında çay atığı oluşuyor. Bu genelde tarlalarda tezek yerine kullanılıyor. Bizde diyoruz kim bu büyüklüğünde biyo yiğitlik haiz öz atıkları fonksiyonel hale getirilerek afiyet alanında kullanılabilir mi?

Çay atıklarının değerlendirilmesi konusunda Avrupa Birliği destekli, Rize Ticaret Odası ve Rize Tecim Borsası ile yürüttüğümüz ortak ayrımsız çalışmamız var. Bunun neticelenmesi ile laboratuvar içre; çay banyolarında kullanabileceğimiz tabletler, deri hizmet kremleri, yanıkları havari özelliğe sahip kremler geliştirmeyi planlıyoruz. Bu mücahede ile sosyo ekonomik kaynaklar açısından sınırlı olan bölgemizde kazançlı olarak katkı sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın