Cebrail Mungan’ın önceki türkü kitabı imdi!..

Cebrail Mungan’ın evvel türkü kitabı çıktı!

Cebrail Mungan’ın, geçmiş koşma kitabı “Toprağın Yağmuru Beklediği Yerdeyim” raflardaki yerini aldı…

Yol D’de yayınlanan Magazin D programının yapımcısı Cebrail Mungan, kullanılmamış türkü kitabı “Toprağın Yağmuru Beklediği Yerdeyim” ile okuyucuyla buluştu.

Ayrımlı temaları laf fail koşuk kitabında, kari insanca değerleri sorgularken manevi hissiyata birlikte ulaşıyor olacak.

Paradoks yayınlarıyla piyasaya sâdır “Toprağın Yağmuru Beklediği Yerdeyim”  25 Mart Pazartesi haset D&R, NT ve mecmu temas kitapçılarda raflardaki yerini alacak.

Sana olan arzumu
susuzluğumu dindirmenin
benzeri yolunu bulamadım…
Çölün ortasında
tenimde eriyen güneş
gibisin…
Vahaların hayalini kuruyorum
ama ego seraplar
içre boğuluyorum…
Fırtınaların sürüklediği
kum tanesi bir iki kalır
benim yanımda…
Yara tarifsiz
ego ise çaresizim…
Geceler rüyamdasın
gündüzler duygusal acımsın
kuru toprağın yağmuru beklediği
yerdeyim…
Ellerim semada
dudaklarım duada

TOPRAĞIN YAĞMURU BEKLEDİĞİ YERDEYİM

“Tıpkısı kafede ya de otobüste iken esin neticesinde yazılan şiirler değiller.”                                                                                                                                                                                                                                                                          
                                                                                                                                                                           
CEBRAİL MUNGAN

1971 yılında Malatya’bile doğdu. Evvel, Ilımlı ve Lise tahsilini Malatya’dahi tamamladı. Van 100.Yıl Üniversitesi Terbiye Fakültesi mezunu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Van Nahiye Tiyatrosunda dört yıl müessis uzuv ve aktör kendisine fariza yaptı.(1992)
NFK Kanlı Destar oyununda aktör namına fariza yaptı. Andrew Sheva’nın Art Bostan oyununda meydan almış, Murathan Mungan’ın oyunlarında fariza üstlenmiştir. Bilgesu Erenus’un Mihman ünlü oyununda ve yine kendisinin yazıp yönettiği Ağar Meyhane seyir oyununda düzlük almıştır. Türe Davası adlı yayımlanmamış benzeri oyunu bulunmaktadır.

1995 yılında İstanbul’ gelen edip Cebrail Mungan TRT2’de Şükrü Demirci’nin asistanı olarak göreve başlamıştır.

İstanbul’a geldikten sonradan temaşa çalışmalarına bitmeme eden yazar Cebrail Mungan, Ikbal Türker Tiyatrosunda, Mümtaz Alay yoluyla AKM’de bir nice oyunda sözleşmeli aktör yerine görev almıştır.

TGRT Telekritik, TGRT Bilgelik, Star TV’de türlü programlarda fariza almış, Sınır D’de Spor ve Magazin Veri Editörlüğü yapmış olan yazar Cebrail Mungan, Sınır D’de program koordinatörü yerine çalışmış, Ercecik Ses Sayan programında Dayanıklı Yazarlığı, Türlü TV’lerde Yayımcı ve Program Koordinatörlüğü yapmış ve Zait Imal ünlü şirketin kurucusu kendisine öz işine başladıktan sonra 17-18 nüsha Cümbüş, Bili, Güncel programları olarak bir nice Göstergeç kanalına Dış Imal projesi kapsamından bakım vermiştir.

Cebrail Mungan şiire hayatı boyunca yazmış olduğu tahminî 250 sayı şiirin arasından 75 kabil şiirini seçmece kitaplaştırarak başlamış oldu.

Yaşamının seçkin evresinde karşılaştığı güçlükler, içtimai meselelere duyarsız kalamamasının yansımasını şiirlerine dökmüştür.

Cebrail Mungan’ın gerçekleşmek için beklettiği roman ve deneme çalışmaları bulunmaktadır. Önümüzdeki günlerde Çelişki Yayınları’ndan yayımlanacaktır.

Cebrail Mungan kendisini kesinlikle âşık namına tanımlamamaktadır. Fakat yaşanan hayatın içerisindeki olayların ve toplumsal gözlemlerindeki başarısının yıllarca muhabirliğinin beraberinde bili koklama özelliği ve takibindeki hassasiyeti ile yaşamasından ötürü karşılaşmış olduğu hep vakıalara ve duygulara duyarsız tükenmek yerine şiire dökmüştür. Biberli-zehir, toplumsal meseleler, rüyet ettiği ve tecrübe ettiği şekliyle sevgilerin denk bulmaması, dostluk, ahde vefa ve akide meselelerinde hissettiği duygularını koşma olarak kaleme almıştır.

Cebrail Mungan şiirlerini kitaplaştırmasındaki biricik amacı hayatındaki bütün farklılıkların paylaşılması olduğunu söylüyor. Hoppadak otobüste seyahat halinde ilham gelerek yahut havalimanında beklerken ya de Nişantaşı’nda ayrımsız kafede kahvesini yudumlarken, elinde benzeri çiçek sevgiliyi beklerken ilham neticesinde yazmadığını söylüyor edip. Koşma için vacip olan ayrımsız takım duyguların olmasını gerektiğini belirten yazar, çabucak romantik hayallerin ortamında ya üstelik yaşanmamış bir anın ilham getirmesi üzere sıradanlığın içinde olmayarak realitenin hayata yansımalarını yazdığını söylüyor.

Çelişki Yayınlarından çıkan Cebrail Mungan’ın koşuk kitabı Toprağın Yağmuru Beklediği Yerdeyim 25 Mart’ta Türkiye genelinde mektup satılabilen seçkin noktada raflarda siz okurlarıyla buluşuyor.

Bir Cevap Yazın