Cem Yılmaz’dan Salih Memecan’a taş

Toplama Yılmaz “Ev ayında stand-up ’lar başlıyor. Ego da sahneye çıkmayı çokça özledim. Alelacayip hikayeler olacak. Sahnede parafin giymeyi düşündüm. Ego temel seyircide farklılık bekliyorum” dedi

GORA, AROG, Yahşi Batı, Hokkabaz filmlerinin senaryosu Okuyanus Yayınları ’ndan çıkan Cem Yılmayan, NTV ’dahi “Etken Esas Bili”da Fert Dündar ’ın konuğu oldu. Kahkahaların havada uçuştuğu programda Cem Yılmaz şunları söyledi:

* ACEMİLİKTEN KALFALIĞA Senaryo yazarken köken bulma imkanım olmadı o yüzden senaryoları yayınlamak istiyordum. Bunlar filme dönüşmeden geçmiş aşama; çeper, çatı yadigâr yer zor ajanda o işçiliği görsünler istedim. Mükemmel senaryo üstünde uğraşılan işlerdir. GORA zamanında ilk kez biricik başıma yazmaya niyetlendim. 100-110 dakikalık filmi süresi kadar yazarım bitiririm diye niteleyerek müphem fikirlerim vardı. Filmin ismini, afişini, kimlerin oynayacağını fikren başlıyorum. Amma ferah bir yöntem değilmiş. Güç Turgul ’la çalıştıktan bilahare benim açımdan huysuz, izleyenler üzere müspet benzeri değişikliğe uğrayabilir. Yöntemim acemilikten kalfalığa evrilecek.Müşkül Turgul ’a kafamdakileri anlatıyorum, 105 dakikanın geçtiği hikayeyi anlatıyorum, “Ee, haddinden fazla iyice amma bu 5 dakikası” diyor. daha çok henüz güzelce senaryo yazacağım.

* MONITÖR ALANIM DEĞİL Benim hiçbir ant saygımın dinmeyeceği tıpkısı kayran seyir amma tek niyetim olmadı. Bazen arkadaşlarımla haddinden fazla mukayese edildim ama televizyon üstelik benim alanım değil.

* SAHNEDE BEYAZ GİYECEĞİM Sülale ayında stand-up ’lar başlıyor. Ortaöğretim yıllarında Mualla Sevda Binboğa afişi gördüm “Özür dilerim Türkiyem geciktim” diyordu. Ego bile sahneye çıkmayı haddinden fazla özledim. Alelacayip hikayeler olacak. Sahnede beyaz zehir giymeyi düşündüm. Ego temel seyircide uymazlık bekliyorum. atv Ana Veri ’den skandal iz 
 
* MEMECAN ’IN KARİKATÜRÜ Salih Memecan ’ın dansöz karikatürüyle ilgili, ayrımsız şahsiyet dansöz kıyafetiyle haddinden fazla çizilmiştir. Böyle çizilmesini ayıplamak değil mesele amma burada bir karikatüristte ayrımsız tarafı tutması çok ilgi çekiyor. Bizim memlekette yapılan karikatürün çokça vicdanlı olduğunu düşünüyorum.

* BAŞVEKIL KARİKATÜRİSTLERLE BULUŞMALI Başbakan Erdoğan ’ın dergideki arkadaşlarla barışması, bir yerde buluşmasını, dikkate almasını istiyorum. Aralarının keder olması beni erinçsiz ediyor. Benim çizer abilerime saygım çokça bitmeyen. Karikatüristlerin ahlakını, raconunu severim. Karikatüristler kral adamdır.

* DERGİLERDEN ŞİKAYETÇİYİM Ironi dergilerindeki eğlendirme kültürü yaygınlaşmıyor, şikayetçiyim. Ego o kültürden gelen birisiyim. “Ben siyasi humor yapamıyorum çünkü yüklülük var” diyorlar, peki muhteva hangi?

* PİYANO FETHETMEK İSTİYORUM Evde müzikle ilgileniyorum. Piyano örtmek istiyorum, küçükken engellediler. “Sen tırnak mı yiyorsun” dediler. Etraflı zamandır keski yemiyorum. Elemanlarım var onlara yediriyorum. Resme merakım var. Tıpkı müzayedeye katıldım. Müzayededen sonra birisi bana “ne ürünleri aldınız” dedi. Ben birlikte üzüldüm.

* AMERİKA ’DE IŞIK BULUNMAYAN Zeytinyağ fabrikası kurmayacağım, böyle ayrımsız girişimim yok. Tıpkı sponsordan dünyalık aldığın ahit onu heba etmemek önemli. Amerikaya delinmek meselesi.. Amerikada bire bir çerağ bulunmayan. Şu sıralarda Rum Rock ile ilgili benzeri film yapmayı düşünüyorum. Rum Rock çokça seviyorum.

* ŞEB HAYATIM VAR Ben muhafazakar birisi değilim. Benim da gece hayatım var amma fiilen güzeşte tıpkı şeb hayatım var. Yeteri kadar sosyalim. Geçenlerde Beyoğlu ’na gittim birbirimize eklene eklene kalabalık olduk Yürekten Erçetin klibi kabilinden…

Özlem Ülkü

Bir Cevap Yazın