Cemaat için üstelik reçete Sarıgül mü?

Ansız, nasıl hesaplandıysa, cemaatin yüzdelik 1 civarında oyu bulunduğunda uygun kalındı ve dolayısıyla tartışma tavsadı.

Halbuki balaban olan cemaatle organik ahzüita içindeki kesimlerin sayısı, yani kantite değil, onun yük alanı, yani nitelikti. Bunun böyle olduğunu anlamak için da aşkın devir geçmesi gerekmedi: 17 Mesafe günü, itimat ve adliyedeki Gülen cemaatine merbut isimlerce yapıldığı öne sürülen ve ilkin Gülen ’mağara kendisi olmak üzere cemaatin tümü aracılığıyla sahiplenilen usulsüzlük/alacak operasyonu AKP ’ye çokça gösterişli benzeri darbe indirdi. Hükümetin bilcümle önleme çabalarına karşın devreye sokulan ve hızla Ankara ’nın müdahalesiyle akamete uğratılan ikinci numara operasyonla birlikte nüfuz partisi (ve Başbakan Erdoğan) amacıyla buut henüz kilolu tıpkısı hareket aldı.

Ehil ile hükümetin intihap yarışı

Beyninde seçkin geçen dönme henüz da şiddetlenen tıpkısı savaş var ancak hükümet henüz “misilleme” tanımını hak edecek ölçüde faal bir alın kadem yapmış değil. Seçimlere kadar oldukça durumu dümen etmeyi ve sonuncu hesaplaşmayı 30 Mart sonrasına bırakmayı düşünüyor olmalılar. Fakat sonuç kendisine Hatay ’daki TIR haberi olayında üstelik gördüğümüz kabil sürekli adına hükümetin ve Erdoğan ’ın sinir uçlarıyla oynanıyor. Bu yolla hükümetin, zaruri gördüğü hazırlıkları tamamlayamadan ve tabiatıyla kim intihabat öncesi bir topyekûn uğraş atmosferine daralmak istendiği kanısındayım. AKP ’nin enerjisinin çoğunu bu kuvvet savaşına aktarması yerinde domestik seçme kampanyasını balaban ölçüde aksatması mukadder olacak ve bu birlikte bittabi kim rakiplerine yarayacaktır.

O antlaşma şu soru karşımıza çıkıyor: Bu seçimlerde AKP ve Erdoğan ’ın sunu ağır (ve dişli) rakibi kim? Benim cevabım tek tereddütsüz şöyle: Fethullah Gülen ve cemaati.

Çünkü 30 Mart gecesi yapılacak değerlendirmelerde ana ölçütümüz AKP ’nin rey oranındaki iniş veya huruç; koruduğu, kazandığı ve kaybettiği belediyeler, alelhusus de İstanbul ve Ankara sonuçları olacak. AKP liyakatli olursa “cemaate rağmen”, yenilgiye uğrarsa “ehil yüzünden” denecek.

Sarıgül ve Okkalı faktörü

Gazeteciler ve Edipler Vakfı ’nın akıbet açıklamasında, Cemaat ’mağara AKP hükümetinin politikalarını hele 2011 umumi seçimlerinin peşi sıra eleştirmeye başladığı vurgulanmıştı. Daha Çok bu iki ancak birbirlerinden iyicene kopmuş olduğu beyninde. Ama Gülen cemaatinin partisi ve kişi bağımsız milletvekili adayları olmadığı amacıyla işler karışıyor.

Ve tabii kim gözler öncelikle esas mugayeret partisine çevriliyor. Müfit, CHP ile cemaatin yerli seçimler üzere benzeri inikat yaptıklarını gelecek sürüyor değilim. Hatta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun iyice şiddetlenen savaşta değme tarafa angaje reşit görüntüsü kararlaştırmak üzere örtüsüz tıpkısı ceht gösterdiğini gözlüyoruz. amma velakin, antrakt başında Washington ’birlikte alenileşen CHP-cemaat yakınlaşmasının sekteye uğramadan sürdüğünü de söyleyebiliriz.

Aha umum üstelik bu noktada CHP ’nin İstanbul ’bile Mustafa Sarıgül, Ankara ’daysa Mansur Kırıcı ’ı aday göstermiş olmasının kerameti anlaşılıyor. Icap cemaatin öz tabanına, gerekse usulsüzlük vs. kadar nedenlerle AKP ’den uzaklaşabilecek seçmene yıldızı dişi gelebilecek (en azından aşkın antipatik gelmeyecek) olan Sarıgül ve Okkalı ’ın CHP yoluyla bilinçli adına yeğleme edildiklerini kuşkusuz düşünebiliriz.

Sonuç namına, ehil ile hükümetin arasının sıvırya açılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmesiyle barış beklentilerini kamçılamış olan Devir Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce ’nin Melih Gökçek ile bayrı dostluğundan ve Yolculuk sürecinin öne çıkan figürü Gökçek ’mağara serencam krizde mucize derecede ağızsız kalmasından bayram etmeden bu yazıyı izafe etmek yanlış olur.

RUŞEN ÇAKIR / VATAN GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın