Cemaatçiler arıtma edilecek, KCK’lılar azade kalacak!

MIT, Hız ve Hükümet arasındaki krizle ilişkin analizleriyle dikkatleri üzerine çeken Taraf Gazetesi yazarı Emre Çokbilmiş bugünkü yazısıyla esasen haddinden fazla konuşulacak. Aptal ’nun iddiasına göre devletteki cemaatçi bürokratlar tasfiye edilecek ve KCK tutukluları erkin bırakılacak..

Işte Düşüncesiz ’nun o iddiası

Ehil tasfiye edilecek, KCK sanıkları erkin bırakılacak

Başlıktaki cemi akıbet krizde yaşanan bütün tartışmanın temel fikrini oluşturuyor. Bu AKP içindeki müzakerecilerin, MIT ve BDP/KCK çevreleri ile bazen çalıştırıcı aydınların kuma planı. Savcının MITOS Müsteşarı ’nı çağırmasıyla de bu planı uygulamak için halkoyu hazırlandı.

UYUŞMA MADDELER UYGULAMAYA KONULMUŞ
Hatırlayın MIT-PKK mutabakatında meydan düz ayrımsız metinde “Etraf, ayni müddet içre Temel Konseyi, Barış Konseyi, Kök ve Adalet komisyonu için adam düzeyinde mücahede yaparlar ve netleştirdikleri ölümlü önerilerini sunarlar” deniyordu. Mutabakattaki maddelerin uygulamaya konulduğunu görüyoruz. Sonuç krizde krizin MITOS tarafında vaziyet düz aydınlardan bazıları Mutabakattaki Sulh Konseyi ile Gerçeklik ve Doğruluk Komisyonu üzere adı güzeşte aydınlar. Bu da onların hastalık bu kadar çığlık benzeri şekilde MITOS ’i savunduğu ve KCK operasyonlarını eden kesimlere alnaç aldıklarını kemiksiz yerine açıklıyor. Bu aydınlardan bazıları Barış Konseyi ve Üs ve Türe Komisyonu çalışmalarının öncüsü akseptans edilebilecek bazı çalışmalara da katıldılar. Bu komisyonlar üzere adı sabık bire bir yazarın yazıları sonuç süreçteki operasyonu net adına göstermesi itibarıyla az çok önemliydi.

BÜROKRASİDEKİ CEMAATÇİLERİ TASFIYE EDİN TALEBİ
28 Küçük Ay döneminden beri masumluk karinesine aksan eden, suçun (varsa) kişiselliğine vurgu yapıp, bir kişinin eyleminden hava başkalarının cezalandırılamayacağını tekraren yazmış bu yazar serencam süreçte bıkmadan usanmadan, hem yazdığı yazılarla, hem televizyon programlarında hükümete davet yapıp bürokrasideki cemaatçileri tasfiye edin talebinde bulunuyor.

Bu çağırıda iki dava var. Bunlardan biri, bürokratlardan kimin Cemaatçi olduğunu lacerem tesbit edeceksiniz ve ne türel kriterleri kullanacaksınız? 28 Gücük Ay ’taki kadar fişleme mi yapacaksınız? Fişlemeleri mi savunuyorsunuz?

IŞLER İŞARETİ ALGILANIR
İkinci ve henüz nazik sorun, tasfiye edilsin çağırısı yaptığınız bürokratlar, hukukun çizdiği sınırların dışına mı çıktılar ki bu çağırıyı yapıyorsunuz? Şayet ülfet dışına çıktılarsa ve bunun amacıyla zaruri muamelat yapılmadıysa bu suçtur. Eğer bu bürokratlar ünsiyet dışına çıkmadı ve elden aidiyetleri nedeniyle bunların arıtma edilmesini istiyorsanız, bunun neresi demokrat duruştur. Bu duruşu Tehlikesiz Çölaşan ’dan bekleyebilirsiniz amma kendisine demokrat diyen bir yazar böylesi benzeri kampanyanın öncüsü gibi mi? Demokrat bildik bire bir edip, kişi ilkelerini inkâr etmek için böylesi benzeri kampanyanın mızrak ucu oluyorsa bu çağırıların arkasında iyi niyet aranmaz bitim tıpkı operasyonun işareti yerine algılanır.

AMAÇ CEMAATİ TASFIYE ETMEK KCK SANIKLARINI BIRAKMAKTIR
Sonuç yazılarda ısrarla altını çizdiğim ameliyat değerlendirmeleri bizzat bu abukluklar üstüne oturuyor. Bu ülkede aynı edip, medya organı kendisinden beklenenin umum tersini yazıp söylemeye başlamışsa, bunu bilcümle bire bir ağızdan söylüyorsa o devir huylanırım ego. Adını koyalım; bu operasyonun amacı Topluluk ’e mail bürokratları arıtma yazar KCK sanıklarını bırakmaktır.

ÖLÇÜSÜZ UCUN TÖRPÜLENMESİ GEREKİYOR
Konumu itibariyle son operasyonun planlayıcıları ve destekleyicileri namına değerlendirdiğim, AKP içindeki müzakereciler, MIT ve PKK/ KCK/ BDP çizgisini yer açık anlatan edip, tekraren yazdığı yazılarda bir noktalara darbe yaparak operasyonun hedefini haddinden fazla açık özetledi: “Türkiye ’nin öz değişim sürecinin ürünü olan, ’ekstrem bir dudak ’la yüz yüze bulunduğu açıktır. Ve bu ucun törpülenmesi zaman Türkiye ’nin asli meselelerinden birisi haline gelmiştir. … Bu yapının ve işleyişin tasfiyesi benzeri bakıma bu otoriterleşme kaynağı ve ayağının tasfiyesidir. Bu tasfiye biricik başına tıpkısı demokratik hamleyi tabir ettiği kabil, bizce, daha fazlasını birlikte vaat etmektedir. … Siyasal nüfuz ve Meclis Hususi izinli duruşma ve savcılıklar meselesine pekâlâ umum atmalı, 250 ve 251. Maddeler umumi tıpkısı bakışla gözden geçirilmeli. KCK sanıklarının salıverilmesi için 250, 251 ile Terörle Mücadele Yasası ’nın değiştirilmesi gerekiyor”

İKİNCİ AÇILIM PAKETİ
Şayet CMK 250, 251 ile TMK ’nın ilişik maddelerinin değiştirilmesi gerektiğine ait ısrarlı davet, MIT kriziyle birlikte ortaya eski olsa, oldukça MIT krizi ile münasebetli ve istekle aynı çağırı olduğuna inanacağım. Meğer bu çağırı MIT krizinden on gün önceki, 27 aralıkta, Sabahleyin ’ta “İkinci Açılım Paketi” olarak imdi karşımıza. O haberde tıpı tıpına şöyle deniyordu: “Temas tip cürüm terör üzere ilişkilendirilerek hususi sormaca ve müdrike usullerine bağımlı kılınabiliyor. Adaletli yargılama hakkının sağlanabilmesi için Ceza Muhakemeleri Kanunu ’nun özel yetkili mahkemeleri ve uygulayacakları usa vurma kurallarını düzenleyen 250, 251 ve 252. maddeleri dahi gözden geçirilecek.”

MITOS krizinden sonra ısrarla yapılan çağırılar birlikte az daha ayrımsız cümlelerle yapılıyor. Bunun anlamı yıldızlı; KCK soruşturmaları gevşetilecek ve KCK sanıkları azade bırakılacak.

HEP BUNLARA DÜZGÜN DERSENİZ SİZE TEMIZ DERLER
Türkiye kadar bire bir ülkede yaşıyor ve MITOS-PKK protokollerinin KCK davalarının durdurulacağı ve KCK sanıklarının serbest bırakılması hususunu uyuşma altına aldığını biliyorsanız; MITOS krizi patlamadan önce hükümetin amiral gemisinin manşetinden CMK 250, 251 ’in gözden geçirileceğini okumuşsanız; sonradan da MITOS krizi patlamış ve buna paralel yerine KCK-AKP-MITOS denklemine mümasil duran bilcümle edipler, koro halinde ve ısrarla, CMK 250 ve 251 ’in değiştirilmesi gerektiğini yazıp söylüyorsa, hep bu olanlara tesadüftür derseniz size “saf” derler.

BÜROKRATLAR TASFIYE EDİLECEK
Işte bu nedenle ego diyorum ki; MIT krizi diye niteleyerek bize verilen ve haddinden fazla gürültü kopartan faaliyetler bizzat MIT, AKP içindeki müzakereciler ve gâh öğretici aydınların eş kotardığı aynı operasyondur. Savcı ve Güvenlik od benzeri şekilde tuzağa düşmüştür. MIT bu operasyonu bizzat planlamış ve yönetmiştir. AKP ’den gelen işaretler dahi buoperasyonun –Yargıtay ’ın KCK yıldırı örgütüdür kararına karşın– tamamlanacağı yönündedir. Göreceksiniz, CMK 250, 251, 252 değiştirilecek, KCK sanıkları erkin bırakılacak, Topluluk ’e mümasil bürokratlar bile tasfiye edilecek…

Bir Cevap Yazın