Cemaatte meyan mı var?

Cumhuriyet Altını yazarı Yengi Çakırözer, bugünkü köşesinde Gülen cemaatinin koca isimlerden Fatih Üniversitesi politika Bilimi Doktora Programı Başkanı Doç Armağan Yılmaz’la yaptığı söyleşiyle düzlük verdi. Yengi Çakırözer’in yazısı ve Doç. Dürü Yılmayan ’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

OYUMUZ YÜZDELIK 1

“Hizmet hareketimiz amacıyla ortaya konan ‘yüzde 1 ’ rakamı realist bire bir nicelik. Özgül ağırlığı olan aynı hareketiz. Ancak insanları korkutmak için bu rakamı 3-5 milyon üzere gösteriyorlar. gazete satışımız mahsus, ki onu da camiamız dışında alanlar üstelik var. Özgül ağırlığı olan bire bir hareket. Hükümetin oylarındaki 5 puanlık düşüşün hep bizim etkimiz değildir. Liberaller, demokratlar, Twitter kullanıcısı AKP ’liler vardı. Bizim etkimiz bitim yüzde 2-3 ’tuhaf.”

TIĞ ÜSTELIK KAYBEDENLERDENİZ

“Sorulan ‘Topluluk aşınmış oldu mu ’ sorusu kusurlu benzeri çerçeve önümüze koyar. Filhakika şu: Kavga Erdoğan ile Hizmet Hareketi ’nin kavgası değil, demokrasiye alın Erdoğan ’ın savaşıdır. İnternetin, Youtube ’un yasaklanması, yöntemsizlik soruşturmalarının örtülmesi… Bunların hepsi demokrasiye yapılan saldırılar. Ana kaybeden demokratlık güçleridir. Bunlar arasından elden biri, bir içtimai akıntı yerine camiamızdır.”

CEMAATTE ÇATLAK MI VAR?

Cemaatin önde mevrut benzeri ayrıksı ismi Hüseyin Gülerce dün verdiği bire bir demeçte özeleştiri yaparak “CHP hesabına başlık bap dolaştık. Çoğunluğun karşısına, Başbakan ’ın karşısına çıktık, kaybettik” dedi. Doç. Bergüzar Yılmaz bu görüşlere katılmadığını belirterek şu cebin görüşü savundu:

“Hüseyin Gülerce Ağabeyimiz bu süreçte bu çeşit eleştiriler getirdi. O, izzet ile uğraş ettiğimizi zannediyor. Meğer bu kavgayı başlatan biz değiliz. Sınıf kapatmayı gündeme getiren Bakım değil. ‘Genellikle akıntı edelim ’ derken, 40 almanak prensiplerimizi kenara mı bırakacağız? Öyle ayrımsız erk var kim, işadamlarını, medyayı yıldırma ediyor. Bizi bulunmayan edeceğini her çağ temas şehirde söylüyor. Zulmün, baskının karşısında tiğ hangi yapacaktık? Hani savunduğumuz demokratlık? Hani şeffaflık? Erdoğan ’ın karşısında biz biricik CHP ’yi seçmedik. Her ilde bizi gözdağı görmeyenler beyninde henüz bol olanı ya üstelik arz bir iki keskin olanı seçtik. Erzurum ’birlikte MHP, Sivas ’ta BBP gibi…”

Yılmayan, Gülerce ’den farklı biçimde zat özeleştirilerini şöyle aktardı:
“1. Tiğ o kadar çokça safmışız kim 5-6 yıldır hükümet ayrımsız yandan havadan bize bereketli davranırken, özge yandan ‘aldatma ’, ‘kasetler ’, ‘Ergenekon ’ diyerek perde ardı sıra bizi mesul tutuyormuş. Başkan Obama ’evet bile hakkımızda evrak vermişler.

2. Gezi olayları, ayrıntılı tutukluluk üzere olaylarda elan kesin, daha ilkeli davranmalıydık. Öyle yapsak demin bu kadar serbest kalmazdık.”

Bir Cevap Yazın