Cemi gözler Erdoğan ve Putin’de olacak!

Milliyet’ten Abdullah Karakuş’un haberine bakarak KUL Başkanı Obama, Almanya Başbakanı Merkel ’in üstelik içinde olduğu 147 liderin katılacağı zirvede Putin ile Erdoğan ’ın ziyaret yapıp yapmayacağı yeryüzü çok iptila edilen konuların başında geliyor.

Özür tartışması

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ’ın karı sahibi olduğu zirvede iki liderin resmi ve netleşmiş tıpkısı mülakat programı gözükmüyor. Türk tarafında, olayın peşi sıra ilk kez ayrımsız toplantıya katılacak iki liderin aynı ülfet yapmasının belki dahilinde olduğu görüşü hakim. Ancak saati belirlenen ayrımsız ülfet gözükmüyor. Rus tarafının özür beklemesi, Türk tarafının dahi bozukluk dilemeyeceğini açıklamasının arkası sıra müzakere olmasının zorluğu de dikkati çekiyor.

Zirvede ayrıksı tıpkı olumsuzluk ise Erdoğan ve Putin ’mağara ayrı salonlarda olacak olması. Karı fotoğrafı çekilmesi sırasında ise iki liderin birbirlerine ne kadar yaklaşacağı ve tokalaşıp tokalaşmayacağı dahi iptila konusu. İki liderin görüşüp görüşmemesini belirleyecek aynı ayrıksı etken ise katılacak liderlerin olaya yaklaşımı olacak. Karı sahibi Hollande, ABD Başkanı Obama, BM Umumi Sekreteri Ban Kim Moon ’un tutumları bile iki liderin biraraya gelip gelmemesinde canlı olacak. Obama ve Hollande henüz evvel Türkiye ’ye destek veren izahat yapmıştı.

Erdoğan ayrımsız birçok gündür katıldığı açılışlarda Putin ’e sonsuz Paris ’te ziyaret yapma teklifinde bulunmuştu. Paris ’teki yıldırı olayının peşi sıra acun liderleri ilk kez zaman Paris ’te buluşmuş olacak.

Liderin terörle mücadeleye yönelik açıklamalarda bulunmaları bile bekleniyor.

Bir Cevap Yazın