Cemil İpekçi’den Soner Yalçın’a tehlikeli suçlama!..

Modacı Cemil İpekçi, toplumsal medyadaki twitter hesabından Bakış Tv davası tutuklu sanığı Soner Dik’a reaksiyon gösterdi. Yalman ’ın ‘Kibar’ kitabında ailesi üzerine allak bullak bilgiler verdiğini anlatan İpekçi, bahis konusu tezkere nedeniyle ailesinden birçok kişinin işsiz kaldığını söyledi: “Sabetayist diye ayrım özne birini savunmam mümkün değil. Bugün şevket korumasındaysam Soner Yalman’ın yazdığı ‘Koca’ kitabında ailemi Sabetayist olarak yargılamasından üstelik geliyor, unutmayalım. Benim için düşünce bağımsız olmalı; amma domates dolması ve de rasist düşünceye imtina etmek duyamam. Soner Sarp’ı birlikte sevenler gibi. Benim sevmem olabilir değil.”

İpekçi, “Soner Bey’in ‘Koca’ kitabı eş rekorları kırarken benim ailem içre yazılan yalanlardan kan ağlıyordu. Bu mu bellek hürriyeti? İnsanları etnik kökenlerinden ya de inançlarından dünya dışlayan bu ülkede o kadar çokça Soner Sarp var ki. Soner Sert Parafin Türk, Sabetiyistler diye alt bölüm yaparken iptila ediyorum zat hangi renk? Türk evet da Türk mü ve inancı hangi? Ilk kendini ayırsın bence!” diyerek sordu.

Sanık koltuğunda benzeri gazetecinin olmasının demokratlık dışı olduğunu yazan İpekçi, ‘Mevla’ kitabında Soner Dik’ın ailesi için araştırmadan yazdıklarını onama etmediğini belirtti. İpekçi twitter hesabından şu açıklamaları yaptı: Beyaz Zehir Türkler diyerek yazdığı ve nerdeyse yekpare Türkiye’yi Sabetayist eden ve da ailemi yanlış tanıtanı affetmem kabil değil. Soner Sarp’ı sevenler mümkün amma (baba) ailem tükenik Sabetayist kökenli amma (temel) ailemi de Sabetayist yapıp onları suçlamasını affedemem. Bekâr bizlere sorma zahmetine birlikte katlanmayıp özlük uydurduklarını yazanda? Ben Soner Yalman’ı savunamam. Elden fikir ve us hürriyetini savunurum. Esas ailem Selanikli değil. Kibar kitabından muhit zavallılar olmadıkları benzeri şeyle sözde suçmuş kabilinden suçlandı ve da ızdırap çektiler. İnsanları beyaz Türk, karaca Türk diyerek ayıran aynı düşünceyi savunamam. Ancak koca haklarını savunurum. Biliyor musunuz, ‘Görgülü’ kitabından sonra (asıl) ailemden kaç dirilik işini kaybetti. Bu mu düşünce özgürlüğü? Avrupa’dahi olsa Soner Dik ‘Kibar’ kitabından oradaki yazdığı yalanlardan periferi yargılanırdı. Ağababa ailem 500 yıl önceki Mütedeyyin reşit mümkün ve da tıpkısı tarikat tür. Birçok birey 500 sene öncesini biliyor. Herkes dönmüş Müslüman olmuş.”

Görgülü dergisi ise Soner Yalçın’a ‘Görgülü’ kitabını MİT’in yazdırdığını tez etmişti.

TUĞBA MEZARARKALI /ZAMAN INTERNET SİTESİ

 

 

Bir Cevap Yazın