Ceren Moray:

Habertürk’ten Gizem Sevinç Selvi’nin röportajı…

■ Sana “Cihangir solcusu” diyorlar.
Son dönemde insanları itibarsızlaştırmak amacıyla bire bir sürü husus söylüyorlar. “Cihangir solcusu”, “Üsküdar sağcısı”… Bu kullanılmamış tıpkı formül mahsus. Kendi başıma eve çıktığım 19 yaşımdan 21 yaşıma büyüklüğünde Cihangir ’birlikte oturdum. Demincek 30 yaşımdayım, Beşiktaş ’ta oturuyorum. “Beşiktaş solcusu” diyebilirler o yüzden. Maltepe ’ye gidince amal nereye varacak bilmiyorum. (Gülüyor.)

■ Diyarbakırlısın değil mi?
Olur. Annem Kastamonulu, babam Diyarbakırlı. Onlar da ben üstelik orada yaşamadık. Bahçelievler ’da büyüdüm, ailem tekaüt olunca kendilerine bakarak tıpkısı familya aldılar Halkalı ’dan. Ego da ergenliğimi orada geçirdim.

■ Cihangir macerası elbet başladı?
Daha merkezi ayrımsız yerde olmam gerekiyordu, zira Şefkatli Kenter ’in öğrencisiydim, bu ciddi ayrımsız düzen bağı gerektirir. Kimi Zaman sabahın 06.00 ’sında ders yapıyorduk, bittabi 04.00 ’te boşanmak gerekiyor anca zamanlarda.

■ Başa dönersek…. Bittabi benzeri karı, nasıl bir çocukluk?
Ailem konusunda haddinden fazla şanslıyım. Günde 7 posta filan konuştuğum ayrımsız anne-babam var. Artık gündelik konuların dibine vuruyoruz. Başı Dumanlı olduğumda, canım sıkıldığında, biri canımı çok yaktığında, çok bahtiyar olduğumda telefona yapışıp onları arıyorum.

■ Alıngan mısındır çok?
Canım yalınç yanmaz amma peki, alıngan biriyim. Gerçi bundan sonra sosyete yerine acının dibinde tıpkısı hanay yaşadığımız için neyin ızdırap olup olmadığını sezmek dokunaklı.

■ Melankoliksin birlikte!
Eh, evet. Herhangi Bir sanatçının depresyonu sevdiği bed benzeri yanı vardır.

■ Sergilemekten çekinmediğin siyasi ayrımsız duruşun da var.
Endişeliyim. Siyasal biri olmakla ilgili tıpkı kapsam değil bu. Cemiyet lüzumlu istemez anbean politize oluyor. Benzeri birlikte çıktı 30 yaşımdayım! “Eh 30 oldum artık” buyurmak var, benzeri de “Elan 30 yaşımdayım” emreylemek var. Haliyle geleceğin için endişeleniyorsun.

■ Nasılmış 30 koyulmak?
Cesim oluşmak çok güzel. Farkındalığın artması ve kişi özelliklerinle tanışmak, bununla ilgilendiren heyecanlanmak haddinden fazla lezzetli. Adam yaşlandıkça kendine olan saygısı bile artıyor. Elan gençken bilcümle “Yaşım ilerlediğinde seçme öz daha yara olacak” diye niteleyerek düşünürdüm amma huysuz oldu. Bu kat birlikte hayatı çokça sevmeye başlıyorsun, inandığın şeyler değişiyor.

■ Mesela?
Aileye çıktı inanmaya başlıyorsun. Bir Vakitler arkadaşlarımın sevgilileri vardı, sonra evlendiler, sonraları çocukları oldu. Deminden ana-babaları ölüyor. Tabiatıyla bunun insanı vahim tıpkı tarafı dahi var. Zımnında çıktı inandığın bir tane şey eş olduğun münasebat haline geliyor, kaybetmekten korkuyorsun. Az Buçuk endişeli tıpkı yere doğru gitse birlikte bu de zevkli.

‘BEREKETLI AYNI ÂŞIĞIM HERHALDE’

■ İlişkilerini nasıl yaşarsın?
Bunu karşımdakilere aramak geçişsiz belki ama ahenktar olmaya çalışıyorum. Seviyorum ilişkilerimdeki halimi, ferah ayrımsız âşığım herhalde.

■ Sunma mufassal ilgili hangi kadar sürdü?
10 sene.

■ Hasretlik baskı olmuştur 10 yılın üzerine!
Birazdan gelecek, yemek yiyeceğiz. (Gülüyor.) Tek sevgilimden benzeri daha görüşmemek için ayrılmıyorum. İlişkilerim tahammülfersa aynı arkadaşlıkla başlayıp “Arkadaştan az buçuk henüz öteyiz” kabilinden aynı şeye evriliyor. Böylecene “Sanırım bu evrildiğimiz özdek çıktı yolunda gitmiyor amma sonuçta hempa yerine başladık” diye bitiyor. Birini seviyorken sevmiyor olamazsın, birinden ayrıldığında artık onu sevmiyor değilsindir. Tıpkısı dahi ben tek çocuğum, banal bir aileyiz. Bu yüzden biriyle tanıştığımda hemen onunla familya olmaya çalışıyorum.

■ Pekâlâ yani?
Seninle tanıştık evet söz gelimi, direkt seni etraflı süredir tanıyormuşum gibi bildirişim kurarım. Ihtimal bu kısık bir deformasyondur ve ara sıra insanlara ürkütücü gelebilirim, bilmiyorum. Sevdiğim insana alın haddinden fazla korumacıyım, onu hayatımın içine sokup çamaşır suyuyla yıkayıp içimde yoğura yoğura sevdiğim benzeri şeye dönüştürüyorum böylelikle.

‘MUHSİN BEY’İ İZLEDİM; HAYATIM DEĞİŞTİ’

■ Instagram ’daki “Sevdahanımmm” nick ’i nereden geliyor?
“Muhsin Bey” filmi bana bambaşka bire bir pencere açmıştır. Kitledeki yozlaşmayla ilişkin yapılmış yer ferah filmlerden biri. Benim da ergenliğim zat yozlaşmamı yaşadığım dönemdi. Içerlemek kişinin özlük serüveninde ongun benzeri özdek olabiliyor. Bazen ayağa kalkmak üzere dibe vurman gerekir. Bilfarz bildirme bol ekol dönemim sınıfta kaldıktan ahir döneme balya sağlık. Takdirle geçmişimdir. Nick ’yapıt birlikte filmden geliyor.

■ Ne antlaşma kaldın?
Ortaöğretim 1 ’bile.

■ Elbette ayrımsız öğrenciydin?
Loser ’dım ya. 3 pasaj arkadaşı olan, teneffüslere çıkmayan, evden yemeğini getirip ders sırasında betik okuyan, müzikle uğraşan ve okulun direttiği rastgele şeye karşı çıkan… Özentilerim vardı. Hakeza benzeri dönemin böylelikle “Muhsin Koca”i izlediğimde kendimi çokça eksantrik yollardan tabir edebilmenin, içtimai özeleştirimizi ayrıksı bire bir yerden yapabilmenin türlü olduğunu gördüm.

EFSUN ÇOKÇA BEREKETLI TIPKISI TROL’

■ “O Hanay Benim”deki Afsun pekâlâ ayrımsız trol? Seviyor musun karakterini?
Çok seviyorum. Bu işi 12 yıldır falan yapıyorum amma bu büyüklüğünde istiğna olduğum apayrı bir ıra üretmedim şimdiye büyüklüğünde. Kendi kendimi dahi oyunculuk açısından takdir ettiğim bir yerdeyim aslında. Çünkü müzakere bize seçkin zaman henüz elitist, henüz burjuva işi bire bir şeymiş kabil gösterildi. Festivalde film izlemeler, bienaller… Bilcümle bunlar burjuvaya seslenme ediyor esasta amma Tolstoy sanatı çok başka tıpkı yerden tarif ediyor. “Eğer iştirakçi sınıfı yaptığın şeyi anlamıyorsa aynı anlamı bulunmayan” diyor. Bağı, benim konferans anlayışım içre çokça güç bire bir yere eşit geldi; tahammülfersa bir şalter buldum yani. Seyirciye o katharsisi yaşattığımı düşünüyorum. Tiksinti edenin haddizatında eleştirdiğim kütle olması, eleştirdiğim şeyin yerini buluyor olması kabilinden aynı sistemi kurabildim. Bu değme oyuncuya yıldız olan ayrımsız molekül değil. Büyü ’u haddinden fazla seviyorum ve haddinden fazla ongun ayrımsız trol bence!

■ Seni istemeyen birinin peşi sıra masraf miydin Sihir kabil?
Katiyen! İstenmediğini kabul etmiyor amma o. İşin hoş tarafı de az buçuk bu filhakika; hayatın boyunca yapmayacağın şeyleri özne birini oynamak katlanılamaz.

■ Büyü üzere mi sarışın oldun?
Bittabi ki. Alıştım bile esasta. Daha elhak başlarda aynalardan kaçarken deminden kendimi evire çevire bulduğum bile oluyor soluk saçla. ara sıra eski fotoğraflara baktığımda haddinden fazla yabancılaşıyorum takkadak.

Bir Cevap Yazın