Cesamet Çapa Adile Naşit’in isimsiz trajedisini yazdı

Hürriyet’ten Celal Çapa’nın yazısı…

Salon herhangi bir zaman olduğu kadar gine kahkahadan kırılıyordu. Sahnedeki üç maharetli Heves Sav, Gazanfer Özcan ve Adile Naşit formlarının zirvesindeydi o geceleyin…

Ama Gazanfer Satış ve Istek Hatun beyninde seyircinin farkına varmadığı tıpkısı durum yaşanıyordu.

İkisi üstelik yekpare profesyonelliklerine rağmen Adile ‘temel ’ ile göz göze gelmekten kaçınıyorlardı.

Oynanan komediye karşın gerçekte sahnede iri benzeri trajedi yaşanıyordu.
Perde açılmadan ilk gelen tıpkısı bilgelik Adile Naşit ’e hayatının arz kötü dakikalarını yaşatmıştı. Ama buna karşın sahnedeydi Hafize Asıl…
Adile Naşit ’i fert evinden vuran bu veri İzmir turnesinde gelmişti.

Naşit ’mağara 14 yaşındaki oğlu, Ahmet ihtisas rahatsızlığı yüzünden hayatını kaybetmişti.

Kaderin acayip bire bir cilvesi kendisine oğlunun öldüğünü öğrendiği 17 Haziran gecesi, ayrımsız zamanda Adile Naşit ’in doğumgünüydü. O geceden sonraları aynı henüz asla doğumgününü kutlamadı.

Naşit, hayatının sonuç gününe kadar gencecik yaşta kaybettiği oğlunun resmini evinin temel köşesinden tek indirmedi.

Amma biricik çocuğunu alan nasip, yıllar bilahare ona milyonlarca çocuğun sevgisini bağışlayacaktı. Bütün ayrıntılar onun ‘kuzucuklarıydı ’ çıktı.

İkinci darbe gene İzmir ’da, esasen aynı tiyatro sahnesinde geldi.
Bu nöbet oyunun adı ‘Sezen Katarakt Familya Gazinosu ’ydu. Başta Sezen atılmak amacıyla bilcümle aktör arkadaşları önceki perdenin böylelikle zehir haberi almışlar amma ondan saklamışlardı.

Sahneden indikten sonra durumu izhar etmek bu kere Sezen ’e düştü. Adile Naşit ’mağara 32 almanak eşi Aydın Keskiner, İstanbul ’birlikte hayata veda etmişti.

Aradan yıllar geçti… Adile Naşit ’e kanser teşhisi konduğu devir esasen birlikte Sezen vardı.
Erol Simavi onun üzere Paris ’te tıpkısı hastanede saha ayırtmıştı. Tayyare korkusu olan Adile Temel, hep o yolu arabayla gidecekti.

Sezen da Paris ’teki tedavi süresince Adile Ablası ’nın yanından on paralık ayrılmadı.

Hastalığının serencam günlerine kadar film setlerinden kopmadı Adile Naşit…

Sonuç filmindeki kurum arkadaşı Canan Perver onunla ilgilendiren benzeri anısını şöyle anlatır:
“Adile Bacı, alelumum komedilerde oynadığı amacıyla hiçbir filminde ölmemişti. Ama o filmde ölmesi gerekiyordu. bu arada amansız hastalık bilcümle vucüdünü sarmış; birkaç aylık ömrü kalmıştı. Biliyordu öleceğini. Çekicilik aralarında sıkça ‘Acaba bu filmi bitirebilecek miyim? ’ diyerek sorardı. Geçenek o sahneye geldiği devir gözyaşları içinde öylesine kötü oynadı ki sanki ölümün provasını yapıyordu. Serencam repliği birlikte şuydu: Sevenlerim beni hep gülerek ve neşeyle hatırlasın.”

Dilediğin oldu Adile Ana… Sen, eşin ve bir tane oğlun ile bir mezarı paylaşırken tığ senin göbeğini hoplata hoplata attığın kahkahalarını ve o gülen gözlerini on paralık unutmadık…

Bir Cevap Yazın