Çeşme’de mülteci faciası!

Bakir Asır’de kayran alan habere bakarak Çeşme’birlikte çaktırmadan yollarla Ciklet Adası’na geçmeye müteharrik sığınmacıların bindiği şişme bot alabora yerine battı. Sahil Düzenlilik ekipleri 72 sığınmacıyı kurtarırken, 2 Iraklı çocuğun ise camit bedeni bulundu.

Pınar Kaymakamı Mustafa Erkayıran, son zamanlarda artış gösteren sığınmacı sorunu ile ait yaptığı açıklamada, Çeşme’nin turistik tıpkı şehir olduğuna özen çekerek, Pınar’nin güvenliğinin seçkin şeyin üstünde olduğunu söyledi. Mülteci sorunu ile ilgilendiren olarak şimdiye büyüklüğünde aldıkları tedbirleri baştan gözden geçireceklerini tabir eden Erkayıran, elan önce alınan kararların uygulanmasında doğan sıkıntıları aşmanın yollarını araştıracaklarını belirtti.

Yasaların verdiği yetkiyi sonuna kadar kullandıklarını vurgulayan Erkayıran, gerektiğinde ölçüm yetkilerini de kullanmaktan çekinmeyeceklerini açıkladı. Ilçebay Erkayıran, Çeşme’nin, Ortadoğu’dan gelen sığınmacılar marifetiyle Sakız Adası’na geçiş için köprü kendisine kullanılmasının birlikte başka sorunları dahi getirebileceğine dikkat çekerek, “İlçemiz asayişini, güvenliğini ve yaz aylarında da ilçemizin yer şişman dirimsel kaynağı olan turizmini etkilememesi gerekir” dedi.

Erkayıran, yer güdük sürede asayiş toplantısı yaparak önlemleri arttıracaklarını rapor etti.

Bir Cevap Yazın