Çetin yağış bekleniyor!

Hürriyet’in ajanslardan derlediği haberine göre Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Mağrip ve Ilımlı Akdeniz için kuvvetli sıkıntı, Karadeniz ve Maşrık Rum bölgeleri için ise çığ uyarısı yapıldı.

İstanbul’da geri saat 17.00 sıralarında başlayan kar yağışı, alelhusus Bağcılar, Esenler, Silivri ve Çatalca civarında deli dolu oldu. Albeni sıcaklığı, Çatalca’da eksiklik 2, Silivri’dahi de nakıs 1 civarında ölçüldü.

Anadolu Yakası’nda ise kar yağışı akşam ezanı saatlerinde artık Ümraniye, Çekmeköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Pendik civarında görüldü.

YOĞUN YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, zaman haset Düzce, Bolu, Karabük, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Yozgat, Nevşehir, Kastamonu, Konya, Aksaray, Niğde, Kayseri, Sivas, Karaman, Eskişehir, Afyonkarahisar, Burdur, Isparta, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl, Mardin, Batman, Bayburt, Şırnak, Muş, Siirt, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan ve Artvin illerinde kar ve ağırbaşlı kar yağışı bekleniyor.

ŞİDDETLİ YAĞIŞA DIKKAT

Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Çeltek, Kilis, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş illerinde karla anlaşılmaz baran etkin olacak. Aydınlık, Antalya, Muğla dolaylarında sağlam yağmur geçişleri olacak.

İSTANBUL’DA YAĞMUR ALARMI

İstanbul ve çevresindeki iller ile Denizli, İzmir, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Rize, Sazak, Adana, Hatay, Osmaniye dolaylarında ise kayran düzlük zehir baran görülecek.

FIRTINA VE ÇIĞA ILGI

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, yurdun Garp ve Ilımlı Akdeniz bölgelerinde üstelik akva sıkıntı beklendiğini açıkladı. Açıklamada antrparantez yurdun batı kesimlerinde akva yağışların etken olmasının beklendiği belirtildi. Meteoroloji’den yapılan açıklamada Karadeniz ve Maşrık Rum bölgeleri başta başlamak üzere yüksek kar örtüsüne ehil cereyanlı alanlarda çığ tehlikesinin bulunduğu yönünde uyarma yapıldı.

BATI VE ILIMLI AKDENİZ’DE KUVVETLI FIRTINA

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Mağrip ve Itidalli Akdeniz bölgelerinde fırtına beklendiği belirtilerek “Garp ve Ölçülü Akdeniz’dahi şarki ve güneydoğu, Ilımlı Akdeniz’dahi yavaş yavaş kuzeydoğudan esecek olan rüzgarın sabah saatlerinden itibaren 6 ila 8 (50-75km/s), meydan düzlük 9 (75-90km/s) kuvvetinde akva fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın pazartesi günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği hesap pusulası edilmektedir” denildi.

Açıklamada antrparantez akşam ezanı saatlerinden sonradan yurdun batı bölgelerinde asuman curcunalı boğanak yağışların deli dolu olmasının beklendiği bildirilerek şöyle denildi:

“Yapılan sonuç değerlendirmelere göre bugün akşam saatlerinden sonradan günindi bölgelerimizde etkin olması muhtemel yağışların, İzmir, Aydınlık, Çanakkale ve Balıkesir’in günindi ilçelerinde sağlam (20-50 mm), şeb saatlerinden sonradan Muğla ve Antalya çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çokça akva (21-75 mm) boğanak ve asuman gürültülü bora baran şeklinde olacağı aritmetik ediliyor. Bu gece saatlerinden sonraları Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar çevreleri ile Denizli, Antalya ve Mersin’in yükseklerinde saha kayran akva kalkışmak amacıyla kar yağışları bekleniyor. Kuvvetli yağışların meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunmalıdır.”

Hava Bilgisi’den yapılan açıklamada, faziletkâr kar örtüsüne eş akıntılı alanlarda çığ tehlikesinin bulunduğu belirtilerek, “Geçtiğimiz günlerde Karadeniz bölgesi ile Maşrık Rum’da meydana gelen kar yağışları ile düz meydan erdemli kar örtüsü meydana gelmiştir. Hafta esasen itibaren gün batısı kesimlerden başlayarak ısınacak olan hava, güneyli rüzgarlar, çarkıt kar örtüsü üzerine eskimemiş yağışların meydana gelmesi kadar nedenlerle erdemli kar örtüsüne erbap eğik alanlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

İÇ KESİMLERDE KUVVETLI KAR YAĞIŞI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, ayrıca yurdun bağırsak kesimleriyle Trakya Bölgesi ve Ankara’da kar yağışlarının enerjik olmasının beklendiği bildirildi. Alelhusus Trakya’da ağırbaşlı olması beklenen kar yağışları için meydana gelebilecek olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması konusunda uyarma yapıldı. Yurdun çöz kesimleri, Trakya Bölgesi ve Ankara üzere kar yağışlarına müteveccih yapılan tembihat, şöyle:

“Bu gece saatlerinden itibaren Garp Karadeniz’in bağırsak kesimleri ile Çöz Anadolu’nun kuzeyinde (Bolu, Karabük, Kastamonu, Ankara, Çankırı ile Zonguldak ve Bartın’ın yüksekleri), pazartesi günü sabahleyin saatlerinden itibaren Çöz Küçük Asya’nun doğusunda (Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Karaman, Yozgat, Kayseri ve Sivas çevreleri ile Konya’nın güney ve batısının yükseklerinde yer yer akva (10-20 cm) kar yağışı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunmalıdır.”

ANKARA’DA KAR YAĞIŞI SABAHLEYIN SAATLERİNDE ETKİSİNİ ARTTIRACAK

“Ankara’da bu şeb saatlerinde başlayacak kar yağışlarının sabahleyin saatlerine akla yatkın etkisini arttırarak vadi saha kuvvetli (5-15 cm) olması bekleniyor. Pazartesi günü öğle vakti saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği hesap pusulası edilen kar yağışlarının meydana getirebileceği olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

TRAKYA’DA ‘YOĞUN’ KAR YAĞIŞI

“Trakya’da zaman sabah saatlerinden itibaren hafif şeklinde başlayan kar yağışının, akşam saatlerinden itibaren etkisini arttırarak Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ’ın bağırsak kesimlerinde kayran kayran bunaltıcı yerine (20 cm üzeri) Pazartesi sabah saatlerine kadar devam etmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunmalıdır.”

Bir Cevap Yazın