Ceyda Düvenci:

Ceyda Düvenci’nin Elele’birlikte yayınlanan röportajı…

– Sizi hiç tanımayan birine kendinizi nereden anlatmaya başlardınız?

Çok diri ve çokça essah ayrımsız kadınım, duygularım çok temiz ve temiz. Değer beklemeden hayatı hareketli biriyim. Zorluklar beni güçlendiriyor ve yeryüzü iri hedefim hatırat varagelmek.

– Tamamen kendinizi esas teyit ediyorsunuz yani?

Gönlümden ne geçiyorsa onu yapmayı yeğleme ediyorum. Bire Bir de varsayımda bulunmuyorum. Üzerime düşeni yapıp akışına bırakıyorum.

– Karanlıkta kaldığınız anlarda sizi neler mebzul hissettiriyor?

Önce yaptığım özdek yakarış emretmek oluyor. Kolaylıkla tıpkı enstrüman açıyorum. Odanın ışıklarını dahi kapatıyorum. İki çerağ yakıyor ve yalnız duruyorum anca. Öz kendime diyorum ki; “Tükenik, seçme şey yolunda, güçlükle var, rahat ol.”

– Hayata sıfırdan başlasanız yola yokuş noktanız ne olurdu?

Tekrar hakeza olmasını isterdim. Tekrar sıfırdan, sürprizli, on paralık hayal etmediğim, hedeflemediğim tıpkısı meslekle, ortamında böyle yoğrula yoğrula bilinçlenerek mebzul benzeri yere karışmak isterdim. Şu lafı haddinden fazla seviyorum; avlu tığ çekim yaparken başımıza gelenlerdir. Iktisat okuyup, finansal müşavir olmayı hedeflerken aktör görünmek gibi.

– Eskiye bakılırsa kendinizdeki sunma nazik farklılıkları, değişiklikleri lacerem tanımlarsınız?

Daha beş altı telaşlıyım. Bir Vakitler tıpkı veca evet bile panik çabucak haddinden fazla aşkın mecmu çevremle paylaşırdım. Bire Bir karar verilecekse hayatla ilgilendiren önüme gelenle konuşurdum. Demin öyle değilim, elan atom çekirdeği aynı hayatım ve belli dostlarım var. Kıtipiyoz istediğim yerde oluyorum, istemediğim yerde olmuyorum.

– Çocukken pekâlâ bire bir sahne dünyanız vardı?

Çabuk unutan ayrımsız tipim. Hatırlamıyorum, karın fonksiyonlarıyla dayalı sanırım, belleğim haddinden fazla iki canlı değil. Söz Misali üç yıl öncenin bir şeyini anlatıyorlar, ‘Siftinlik anca mi olmuştu? ’ filan diyorum Psikoloğum bunun mebzul aynı husus olduğunu söylemişti. Beyinde haddinden fazla tutmak iyi değilmiş. O antlaşma doğrusu hatıra yaşıyorsunuz, isteseniz dahi istemeseniz de.

– Sizin karı yerine benzeri çevrim nasıl gerçekleştirmeyi dilediğiniz hayaliniz nedir?

Kaynaştırma eğitimi yapılabilen aynı beş fayrap etmek istiyorum. Yeryüzü azından özlük oluşturduğum düzenin süresince ötekileştirmenin yaşanmadığı, bütün çocukların alay malay büyüdüğü ve birbirlerine iyi geldikleri bire bir beş manzara ediyorum.

60 öğrenci olsa o okulda, onlar 60 yuva kursa büyüyünce, gittikçe haddinden fazla ayrıksı olacaklar o okuldan çıktıklarında.

Bana ve dünyama baktıklarında çokça aydınlansınlar, böyle gündüz kadar olsun ekolojik ortam ve içlerinde; “Evet, burada tıpkı öz var tığ onu öğrenmeliyiz” desinler istiyorum.

– Baştan anne olmayı diliyor musunuz?

Tabiatıyla kim… Haddinden Fazla istiyorum.

‘Aşkla besleniyorum ’

– Yer balaban tutkunuz nedir?

Hayatın herhangi bir yerinden aşkla sönümsüz bire bir kadınım. Trafikte dahi sinirlenmeyen bire bir tipim. Aşk olmadan yaşayamam. Mesleğini aşkla fora etmek, dostlarına aşkla benimsemek, hayata aşkla çağrıştırmak… Bence amor birlik birlikte bu, Mesnevi ’bile da anlatılan. Sunma balaban tutkum bu benim.

– Kullanılmamış başlayan hayatınızın en pir yanı ne?

Haddinden Fazla mutluyum, çokça eksiksiz hissediyorum. Avlu arkadaşımı buldum. Bu bana bereketli geliyor, geliştiriyor, üretmeme, mesleğimde henüz dolgunca olmama ve daha mebzul benzeri eş olmama etmen oluyor.

Bir Cevap Yazın