Ceyda Düvenci baştan ana görünmek istiyor

Elele Dergisi’nden Ece Üremez’in röportajı…

*Sizi tek tanımayan birine kendinizi nasıl tanıtırdınız?
– Ego çok aktif ve çın bire bir kadınım, duygularım haddinden fazla bozulmamış ve temiz. Süfli kıymet beklemeden hayatı kıvrak ayrımsız kadınım, gönlümden geçtiği kabilinden… Güçlük beni güçlendiriyor ve genişlik nazik hedefim ajanda sürmek. Tıpkı dahi öğrenmekten hiç vazgeçmiyorum. Bana dahi kim; ölene büyüklüğünde üniversite öğrencisi olabilirsin, ben hızla kabul ederim.

*Karanlıkta kaldığınız anlarda sizi neler ongun hissettirir?
– Evvel yaptığım özdek dua almak oluyor. Hızlı Hızlı bir saz açıyorum, sevdiğim sakin ayrımsız parçayı seçiyorum. Odanın ışıklarını üstelik kapatıyorum. İki kandil yakıyorum, odaya sunturlu ayrımsız araz yayılıyor ve vakit kaybetmeden duruyorum anca. Kendi kendime diyorum ki; “Tamam, gelişigüzel özdek önünde. Sağlıklısın, ancak var, rahat ol.” Sonradan bire bir betik açıp okumaya başlıyorum, çarçabuk kafam dağılsın, içimi sıkan duruma çokça odaklanmayayım diye.

ARTIK HENÜZ BEŞ ALTI TELAŞLIYIM

*Peki biraz geçmişe gidersek, tutum fakültesi mezunusunuz. Oyunculuğa olan ilginiz zahir başladı?
– Darülfünun bitince oyunculuk yüksek lisansı yaptım. Aslında üçkâğıtçılık tamamen sürpriz oldu. Darülfünun sınavım çok şiddetli geçti, ne yapacağımı bilemedim. Bursa ’dan İstanbul ’a geleli üç sene olmuştu, yeniden sınava girmem gerekiyordu. Benzeri de ego hizmet etmek istiyordum zira lise birdenbire beri çalışıyordum.

*Hangi gelişim yapıyordunuz o yıllarda?
– Hamburgercide çalışıyordum. Akıbet adına bütün çalışma duygum vardı, babam üstelik üçkâğıtçılık mezunu olduğu üzere buraya taşınınca dedi kim; “Fakat sana buralarda arkadaşlarımla cephe verebilirim.” Ben da hayatımda oyunbazlık yapmayı hiç manzara etmemiştim. Fakat Kandemir Konduk ’un dizisinde ‘Balon Aşklar ’üstelik katıldığım tıpkısı yarışmayı kazanmamla başladı gelişigüzel özdek.

*Eskiye için kendinizdeki genişlik büyük farklılıkları şüphesiz tanımlarsınız?
– Henüz bir iki telaşlıyım. Vaktiyle ayrımsız ağrı ya birlikte panik takkadak haddinden fazla çok tam çevremle paylaşırdım. Benzeri karar verilecekse hayatla ilişkin önüme gelenle konuşurdum. Demincek öyle değilim, elan çekirdek ayrımsız hayatım ve anlaşılan dostlarım var. Değme yere gideyim, kimseyi kırmayayım, istemesem dahi orada olayım… Şimdi onlar bitti, âdeta istediğim yerde oluyorum, istemediğim yerde olmuyorum. Daha dingin, istiğrak dilinde, merkezinde, yuvasında gelişigüzel şeyi halleden benzeri kadına dönüştüm.

*Hayatta ‘keşki ’ dediğiniz neler var?
– Keşki henüz aheste olsa hanay. Keşki daha özümseye özümseye yaşasak. Bari kapitalizm bu kadar sarmasaydı temas tarafımızı. Bari yaşayabilmek amacıyla bu kadar aşkın servet temizlemek zorunda kalmasaydık. Keşke.

*Ne olursa sinirden deliye dönersiniz?
– Gıybet, butlan, sağlık kaçırma, hayatın akışına müdahale ve yalan.

HAYAT ARKADAŞIMI BULDUM

*Evet, en büyük tutkunuz?
– Ben hayatın rastgele yerinden aşkla sönümsüz benzeri kadınım. Şu sohbetten, saçımın yapılmasından, arabama bindiğimde sevdiğim benzeri müziği dinlemekten…. Bunlar benim amacıyla hep aşkla yapılırsa fena hâlde. Ego trafikte birlikte sinirlenmeyen ayrımsız tipim. Çünkü orada de bulurum beni geliştirecek benzeri molekül. Sesli kitaplarım var söz temsili, koyarım onu CD ’ye ve betik dinlerim yolda giderken. Evet de telefonumun patırtılı pusat cihazını açarım, günlük kabilinden ona konuşurum, içimi rahatlatırım. O trafiği ego iyiye çeviririm öz hayatımda. Bunlar hayata duyulan aşk. O yüzden amor olmadan yaşayamam. Mesleğini aşkla yapmak, dostlarına aşkla paylaşmak, hayata aşkla çağrıştırmak, her sabah aynaya bakınca o güne aşkla kalkmak… Sunma şişman tutkum bu benim.

*Güçlü kadın erkeği korkutuyor mu?
– Sınırlıyor türlü. Kıvrak avrat karşısında erkek ne yapacağını bilemeyebilir arada sırada. Çünkü bu türlü kadınlar gelişigüzel şeyi öz halleder kadar bire bir hal zarfında oluyor. Diğer tür diri avrat oluyorsun ama kadın olduğun unutuluyor. Amma ara sıra alanlarda üstelik o kısık sana anca ayrımsız molekül yapıyor kim karşındakine bırakıyorsun kendini, yapabileceğin birçok şeyi yapmamayı yeğleme ediyorsun.

*Evet, yıpranmamış başlayan hayatınızın en fena hâlde yanı ne?
– Çokça mutluyum Maltalık arkadaşımı buldum. Bu bana dolgunca geliyor, beni geliştiriyor, mesleğimde elan bereketli olmama ve daha iyi tıpkısı karı olmama amil oluyor.

YENİDEN ANA ALMAK İSTİYORUM

*Size neyi yalvarsak birlikte yaptıramayız?
– Birine yalvarsan uymazlık yapmam. Yalvarsan mantar ve kıvılcım et yemem. Soğuk havada yalvarsan tişörtle dışarı çıkmam çünkü üşüdüğüm an çokça ateş kalp kırabilirim. Yalvarsan çikolata yemeden duramam.

*Yeniden esas olmayı diliyor musunuz?
– Bittabi kim… Çokça istiyorum.

*Hayatta sizi sunma haddinden fazla neler heyecanlandırır?
– Seçkin sabah taayyün etmek. Haddinden Fazla şükredilesi ayrımsız şey. Düşünsene sağlıklısın, ağrın bulunmayan sızın bulunmayan, ayaklarını yere basıyorsun ve yaya güne başlıyorsun.

Bir Cevap Yazın