Ceylan Şentürk yazdı

AYNI DAĞIN YELİYİZ BIZ!

Kullanılmamış Türkiye ’nin geleceği ve Esas ’nın akıbeti açısından 2011 seçimleri mühimdi. Yola Başvekil Erdoğan ’la bitmeme yapılmak isteniyor ancak AKP ’nin Temel ’yı tek başına şekillendirme ve referanduma sevk fikri teklifsizce içe kırgınlık yaratıyordu. Aha bu bağlamda, 2002 yılından beri bilcümle kazanan Erdoğan ’ın kullanılmamış tıpkısı zafere imza atması, yani 3. dönemine görüş artırarak girmesi yetmezdi. Plüralist, özgürlükçü bire bir Anayasa amacıyla MHP ’nin TBMM ’da yer alması, BDP ’nin daha çok vekille kaşkariko edilmesi gerekirdi.

Ve muhtemel oldu…
AKP; seçimden işlek çıktı. Kıran-bağırsak çekişmesi yumuşadı. İzmir ’da da AKP ’nin oyu arttı. Ekseriyet hizmete ehemmiyet verdiğini gösterdi. Aynı eksantrik deyişle, CHP ’nin yarattığı ’ ’laiklik elden gidiyor ’ ’ korkusu törpülendi. Bile seçimin tek kazananı AKP olmadı. Yani galebe vardı ama utku sarhoşluğu yoktu.

CHP; hem 12 Eylül sonrası döneme, hem bile Milletvekili sayısına bakıldığında başarılı görülse da hedefi olan yüzde 30 ’a ırak kalarak, liyakatsiz oldu. Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ’yla sağ değiş rüzgarında, Kürt seçmenin desteğini görmeyeceği belli olan demokratik muhtariyet kadar ve gayrı kâh taktik hataları hedefe giden yola bariyer koydu.

MHP; baraj engelini aştı. Türkiye, MHP ’ye yeniden organize ve siyasette reform namına baht tanıdı. Temel ’bile ahenk için çalışılması ve Şevket Bahçeli ’nin koltuğunu zihayat tıpkı kana birey edilmesi istendi.

Mutlak adaylardan 35 ’i Saylav seçildi, BDP sistemin engellerine karşın becerdi. Sırrı Ülker Önder, Ahmet Türk, Ertuğrul Kürkçü ’nün olduğu tıpkı meclisimiz var daha çok. Dolayısıyla; BDP amacıyla uzlaşmanın anahtarı olacak girmek kabil.

YAZININ TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Bir Cevap Yazın