Ceza: ‘İstediğimi 15 sene bilahare yaptım’

Akşam’dan Ulvi Koca Alan’ın röportajı..

Beş sene önceki çıkan albümünüz “Onuncu Karye”ün ardından hevesinizin kırıldığını söylüyorsunuz. Türkiye ’üstelik rap müziğinin yıldızı olarak aşina birini hakeza düşünmeye iten sebep neydi?
Mütenavip kültürde varız amma değişik tarzlara göre Türkiye ’de rap saz yok kabilinden. Radyolarda bize çok kayran verilmiyor.Bu kültüre ilgili bir programın olmaması birlikte rap müziğin görmezden gelindiği anlamına geliyor. Bu yüzden abuk subuk bire bir rap kitlesi oluştu. Rap kitlesi eylemek birlikte istemiyorum . Duygusal ritimlerin üzerine yazılan fert sözleri rap zannetmeye başladılar. 80 ’li -90 ’lı yıllarda yaşadığım “Old School ruhtan” tek sulu yok onlarda. Cenabıhak ’fecir kitlem onlar değil. Bu buut beni biraz soğuttu. O dönemde yapacağım müzikle ilgili dahi çok aşkın düşünmeye başladım. Yaşım ilerledi daha seçici, ayrıntılara takılan biri oldum. Bu nedenle albümün çıkışı uzun sürdü.

Albümün adı “Sinmiş” ama gidiş sözlerinizde sözünüzü sakınmamışsınız. Şarkının “Sinik” olmasının hususi nedeni var mı?
Resimlik kaydederken “Albümün adı ne olacak?” diye düşünmem. Ezgi yazarken üstelik isimlerini düşünmüyorum. İzinlerin alınma aşamasında  isimleri belirliyorum. Sonra bile albümün adını belirliyorum. Bu albümde de “Suspus”a devran oldu.

Kayıt aşamasında iki albümlük melodi kaydettiğinizi, birçoğunu kullanmadığınızı duydum.
en son albümüm 2010 yılında çıkmıştı. 2012 ’bileTürk Marşı” single ’ı artık. Sonrasında de bu uzunçalar üzere çalışmaya başladım. Çokça ezgi kaydettim ama bazıları içime sinmedi. Ara Sıra şarkıları kaydettim, beğenmedim ve kullanmadım. Ama “Suspus”de kaydettiğim şarkılar benim amacıyla olması gerekenlerdi. Bu kesinlikle akilane olan ve aklı başında çalgı aleti demiyorum amma istediğim kabilinden aynı resimlik oldu. İstediğim şeyi 15 yıl böylecene yapmış oldum.

Alt yapılarda henüz çok âdemoğlu var. Şuurlu tıpkısı tercih mi?
Evet, müziğimde değiş olmasını istiyordum. Çokça fazla etken saz kullandık. “Kes” grubundan Emre, Mehmet ve Savaş hemencecik değme şarkıda var. Bu albümde piyano, lavta gibi enstrümanlar kullandık. Albümde seçkin özdek henüz yankılanım duyuluyor, varlıklı ayrımsız altyapıya erbap. Bir Vakitler müziğin yapıldığı esnada sözleri yazar, arkası sıra kayda girerdik. Parçanın yapılma aşaması sonrasında kayda girmem, kaydın peşi sıra yıpranmamış enstrümanların çalınması mix ve masteringle çok uğraştık. Sözlere birlikte çok özen ettim, değme hecesine. Her zamanki kabil devrik cümleler kullandım.

KENDİMİ KARANLIKTA HİSSETTİM

Türkiye ’üstelik rap müzikle ilişik olarak öngörünüz nedir?
Gür şeyler olmasını talep ediyorum. Gür rapçiler, kuvvetli rap eden kardeşlerimiz var. Onlar da beni gaza getirdiler doğrusu. Nitelikli işler duymam, onları dinlemem benim üzere iyi oldu. Aynı şarkımda Güncel rapçiler benim karanlıktaki fenerim” diyorum. Ayrımsız vuzuh sıradan kendimi karanlıkta hissettim… 

Bir Cevap Yazın