CHP bastırdı, İbrahim Atmaca izne ayrıldı!..

Milliyet’ten Vazıh Hasan’ın haberine bakarak yerel intihap öncesinde yaptığı yayınlar ile ağız dalaşı gündemine giren TRT yönetiminde, alışılmadık gelişmeler yaşanıyor. Anamuhalefet Partisi CHP’nin seçim sürecindeki tutumunu ağız dalaşı gündemine taşıdığı TRT Genel Müdürü İbrahim Delicesine’mağara, kulislerde izne çıktığı konuşuluyor. Kulislerde tekrar Ak Tümen iktidarının, TRT Umumi Müdürlüğü’hangi bakir bir ismi getireceği söylentileri dolaşıyor.

CHP’Lİ ÜYE İSTİFASINI İSTEMİŞTİ

Domestik seçimin peşi sıra TRT’de, zaaf uyandıran gelişmeler yaşanmaya başlandı. Ankara’de başlangıç karıştıran bu gelişmeleri çıkarmak için yerli intihap sürecinde yaşanan gelişmelere okşamak gerekiyor. 30 Mart’taki seçimin arkası sıra 12 Nisan tarihinde, CHP kontenjanından seçilen RTÜK üyesi Uca Öztunç ile TRT Genel Müdürü İbrahim Delice arasındaki “istifa polemiği” boyutlanmıştı. TRT’nin, CHP’nin sözcüsü olmakla suçladığı Öztunç, “TRT Genel Müdürlüğü’nün esassız ve bed ifadelerini kendilerine iadeli ediyorum” demişti. Öztunç, YSK kararlarının ardından seçimde etkisiz olmadığı gerekçesiyle TRT Umumi Müdürü İbrahim Mecnunca’mağara istifa etmesini istemişti.

TRT AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Bunun üstüne TRT’den yapılan açıklamada, “Kamu görevini yaparken olması gereken etkisiz yönetimi unutup, kendisini makama getiren açık oturum partinin (CHP) basın sözcüsü üzere demeçler veren Sayın Öztunç, TRT kurumunun saygınlığına, tarafsızlığına ve güvenilirliğine beis veremeyecektir. Tarafsızlığını kaybetmiş tıpkı RTÜK üyesi bire bir ayrıksı kamu görevlisini istifaya davet edecek en üst kişidir” denilmişti.

İBRAHİM DELICE TARAFSIZLIĞINI YİTİRDİ

TRT’nin açıklaması üstüne RTÜK üyesi Öztunç, bire bir açıklama yaparak şunları dile getirmişti:
“Bir kamu personeli üslubuna yakışmayan ifadelerin meydan aldığı açıklamada TBMM eliyle RTÜK Üyeliğine seçilen şahsım uğur münfail ve kontenjanını kullandığım politik partinin sözcüsü olduğum iddia edilmiştir. Öncelikle TRT Genel Müdürlüğü ’nün asılsız ve bed ifadelerini kendilerine iadeli ediyorum. TRT ’nin nedeniyle dahi Sayın Umum Müdür İbrahim Atmaca ’in tarafsızlığını yitirdiğini ben değil gerçekte Faziletli Intihap Müesses ’nun verdiği kararlar söylüyor. YSK ’nın 15 Mart 2014 gündüz ve 2014/769 mahdut kararında TRT ’nin ‘Siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgilendiren tek yönlü veya taraf cirim nitelikte olamaz’ hükmüne ters ürün gerçekleştirdiği gerekçesiyle yaptırım uygulanmasına görüş birliğiyle değişmeyen verilmiştir.

KANUN GEREĞİ GÖREVDEN ALINMALI

İstifa talebi benim şahsi görüşüm değil kanunun boş hükmü gereğidir. De intihap döneminde, TRT ’nin ne denli nötr editörlük yaptığı, halkoyu vasıtasıyla üstelik gani bilinmektedir. Tarafımıza atfedilen taraflılık ifadelerini, YSK ’nın TRT ’yi mahkum ettiği üç önem kararıyla iadeli ediyorum. TRT Genel Müdürü, öz yapı Kanununu ince şekilde okursa, cepheli yayının ne eylemek olduğunu elan ferah görecektir. TRT bir amme yayıncısı kendisine TRT Kanununa uymak zorundadır. Yansız im yapıldığının tespiti halinde, TRT Umumi Müdürünün görevden alınacağını ben değil Anayasa ve Seçim söylüyor.

TRT Kanununun 13. Maddesinde bu genişlik çokça engelsiz bire bir şekilde belirtilmiştir: ‘Umum Müdür, milli güvenliğin ve amme düzeninin vacip kıldığı, Oran memuru olma niteliğini yitirdiği, ağır sıklet bakım kusuru işlediği veya tarafsızlığın ihlal edildiği hallerde, bu hallerin gerekçeli namına belirtilmesi kanalıyla ve Radyo ve Monitör Yüksek Kurulunun teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile görevden alınır.’ Umum bu gerekçelerle TRT Umumi Müdürü Sayın İbrahim Mecnunca, TRT ’nin saygınlığına, tarafsızlığına ve güvenilirliğine engel vermektedir.”

YSK’DAN TRT’YE YAPTIRIM KARARI
16 April’bile Anadlu Ajansı vasıtasıyla yayınlanan ayrımsız haberde, YSK’nın müeyyide kararı aldığı televizyon kuruluşları arasında TRT’de düz almıştı. Anadlu Ajansı’nın haberinde, “YSK marifetiyle TRT Marifet’e 2, TRT Türk, CNN Türk, Parafin TV, Gökyolu Haber, A Marifet, bugün TV, Çizgi 5, Cem TV, Büyüklük TV, TGRT Marifet, Koza, 24, Çıkmaz, Yol D, Meltem TV, Bengü Türk, flash tv, Selen Türk, NTV, NTV Avrupa, Fen Türk, Ay Işığı TV, TV açık, +1 TV, 360 TV, fox tv, El TV, Pamukkale TV, Çare TV, TV 10, Kayseri TV, Millî 1, Saten TV, Adana TV, Yol A ve Tasa TV’ye 1’er uyarı müeyyidesi uygulanması kararlaştırıldı” ifadeleri yer almıştı.

İZNE AYRILDI
Bu gelişmelerin peşi sıra nisan ayının son günlerinde TRT Genel Müdürü Atmaca’in izne ayrıldığı yönündeki iddialar kulislerde öne imdi. Milliyet’in ulaştığı bilgilere göre; CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, 30 Nisan çarşamba günü saat 14.00’de RTÜK Başkanı davut dursun’u konuşma edecek. Ziyaretin ana konusu, TRT’nin seçme dönemindeki yönlü yayıncılığı olacak. beraber, Ankara kulislerinde, yeni TRT Genel müdürü adına Anadlu Ajansı Umumi Müdürü Eksiksizlik Öztürk’ün adı şimdiden konuşulmaya başlandı. 3 yıldır Anadlu Ajansı Genel Müdürü olan ve ajansta eskimemiş tıpkı basiret oluşturmaya etkin Öztürk’ün, bu göreve atanıp atanmayacağı kulislerde alçalma ediliyor.

Bir Cevap Yazın