CHP’ye yürütme şoku!..

Sabah’tan Iştiyak Yaman’ın haberine göre CHP İstanbul Iklim Başkanlığı’nın kirası ödenmeyince partinin genel başkanlığı icralık oldu.

Levent’teki Il Başkanlığı binasının dünyalık sahibi YKM’nin çarkıt sahipleri Ağralı ailesi, 1 milyon 48 bin lira kira borcu ödenmeyince partinin umumi merkezi için haciz işlemi başlattı. İstanbul 2. Yürütme Müdürlüğü aracılığıyla umumi başkanlığa ödeme emri gönderildi. Genel Başkanlık borcu ödemezse haciz kaldırılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Mülk Başkanlığı’nın kirası ödenmeyince fırka hacizlik oldu. YKM’nin eski sahipleri olan Ağralı ailesi Umumi Başkanlığı’na icara emri gönderdi.

GENEL MERKEZE ICRA EMRİ

CHP İstanbul Toprak Başkanlığı 2013 yılında YKM’nin çarkıt merkezi olan Kağıthane bozuk Büyükdere Caddesi 57 numarada kâin binaya taşınmıştı. Fırka, kısaca 2 yıldır bu binada faaliyette bulunuyordu. Bu yıl teşrinievvel ayı başında kira kontratı yenilendi. Kontrata bakarak yıllık 1 milyon 248 bin liranın peşinen ödenmesi gerekiyordu. Ancak kontratın yapıldığı CHP Umumi Başkanlığı icar bedelinin takkadak 200 bin lirasını ödedi. 1 milyon 48 bin teklik namus borcu ise ödenmedi.

1 MİLYON 60 BİN LIRALIK

Bunun üstüne Para sahipleri Kemal Çakırdoğan Ağralı, Lale Tuğlu, Fuat Turgay Ağralı, Nuşin Oral, Murat Demir Kunt ve Büyük Fethi Ağralı, avukatları kanalı ile icraya başvurdu. İstanbul 2. Yürütme Dairesi’nce yürütme işlemi başlatıldı. Icra Dairesi, CHP Genel Başkanlığı’na 1 milyon 48 bin liranın 11 bin 274 teklik faizi ile ödenmesi üzere ödeme emri gönderdi. Vecibe ödenmezse Ağralı ailesinin avukatları partiden haciz kaldıracak.

YKM’NİN ESKI SAHİPLERİ

Türkiye’nin ilklere imza atmış haddinden fazla bükülmüş mağazacılık devi YKM’nin ekseriyet hissesi, 2012 yılı başında bildirme şişman rakibi Boyner aracılığıyla alınmıştı. Bu koca, Nuri Atılganlık’in 1950 yılında Sultanhamam’da kurduğu YKM’nin ikinci ve üçüncü batın temsilcilerinin arasını açmış, iki familya birbirine küsmüştü.

Nuri Atılganlık’in kızlarından Lale Cüret Tuğlu ve ailesi oldukça ortakları Fethi Ağralı ile mecmu yüzdelik 63 hissesini Boyner’e satınca, özge kızı Gülay Fecir ve ailesi bu satışa balaban aksülamel göstermişti.

23 Teşrinievvel 2013’te ise Tan ailesi artan yüzdelik 37 hissesini Boyner’e satarak çekilmişti.

Bir Cevap Yazın