Çiçekçiyi ezen sürücü bilgili karşısına daha çok

Vatan’da yer alan habere göre Kadıköy Bağdat Caddesi’nde otomobiliyle çarptığı çiçekçi Mehmet Güvenli Kaya’nın ölümüne sebep olduğu iddiasıyla “şuurlu taksirle ölüme neden olma” suçundan 9 yıla kadar mapus cezası istemiyle üzerine ülkü açılan güdücü Murathan Öztürk’ün yargılanmasına başlandı.

Küçük Asya 77. Asliye Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, vakfedilmiş maznun Murathan Öztürk, ölen çiçekçi Mehmet Sakıncasız Kayaç’nın ailesi ile avukatlar katıldı.

Etiket tespitinin peşi sıra savunmasını eden sanık Öztürk, şunları anlattı:

“Kaymakamlık haset arkadaşımla Kalamış’ta sahur yaptıktan sonra bana ilgili araçla Bağdat Caddesi üstünde ezgi halindeydim. Itidalli şeritten ilerliyordum. İki aracın arasından ilerlerken kıran için ağmak için direksiyonu sol tarafa kırdım. Bu kere solumdaki ara bulucu ayırt edince çarpmamak için direksiyonu sağa yönelttim ve aracın hakimiyetini kaybettim. Dikkatsiz ve tedbirsiz abdestbozan değiştirirken kaldırımda kâin çiçekçi tezgahına çarptım. Araçtan indim. Çiçeklerin arasında bire bir adam kolu ayırt ettim. Rahmetliyi çiçeklerin arasından çıkardım, kafasını elime aldığımda nefes ve deri parçaları geldiğini ayırt ettim. Kazayı gören eşhas üstelik toplanınca korkup paniğe kapıldım, görüngü yerinden uzaklaştım. Bu olayda detone olduğumu kabul ediyorum.”

Hakim Çağan Hanımeli’nin fenomen simultane alkollü olup olmadığını sorduğu Öztürk, “Ramazan ayındaydık. Etil Alkol almadım. Ramazan ayında olduğumuz üzere etil alkol ve uyuşturucu kullanmam de bahis konusu olamaz” dedi.

“KENDİMİ CEZAEVİNE YAKIŞTIRAMIYORUM”

Öztürk, bilge Hanımeli’nin “Ince bire bir süre neden kaçtın? Alkollü olduğun üzere kaçtığın iddiası var” sorusunu, “Ego olaydan sonraları alkol aldığım ortaya çıkmasın diyerek değil, korktuğum amacıyla kaçtım. Olaydan 2 saat sonrasına ilgilendiren alkol olmadığına dayalı hususi bir hastaneden ifade aldım. Kimse gönülsüz etmen olduğu tıpkı olaydan çevre cezaevine girmek istemez. Ego hususiyet fakültesi öğrencisiyim. Kendimi cezaevine yakıştıramıyorum” şeklinde yanıtladı.

Ölen çiçekçinin babası Mehmet Doğruca Kayaç ise fenomen sonrasında maznun evet dahi yakınlarından kendilerini arayıp taziyede kâin olmadığını belirterek, “Sadece tanımadığım birisi geldi. Bu can bana sanık marifetiyle birilerinin benimle ahbaplık etmek istediklerini söyledi. Ben dahi kendilerine geçmiş sanık teslim olsun, ondan sonradan konuşalım dedim” ifadesini kullandı.

TANIK DİNLENDİ

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Serhat Aksoy, görüngü haset Murathan Öztürk ile ayrımsız araçta olduklarını rapor ederek, “Alay Malay Kalamış’ta sahur yaptık. Henüz bilahare araçla yola çıktık. Ego telefonuma baktığım üzere kazanın elbette meydana geldiğinin farkında değilim. Murathan öyle yavaş manevralar yaparak anahtar kullanmaz. Ispirto üstelik kullanmaz. Ben de olaydan sonraları şoka girdim. Murathan oradan uzaklaşınca ben üstelik onunla gelişigüzel uzaklaştım” diyerek konuştu.

Bilgili Hanımeli, Aksoy’a “En büyük eksperyans tanığı sensin ama kazayı görmemişsin nedense” dedi.

Cet Kayaç da “Olaydan sonradan ikisi bile kaçmışlar. Ölüyü önemsemiyorlar. Emniyete yahut ambulansa bili verseler ihtimal şu zaman oğlum yaşayacaktı” diye konuştu.

Maznun Murathan Öztürk bile, görüngü sonrasında kazayla ilgili basında haberlerin yapıldığını belirterek, “Basın beni alkolik car etmiştir. Basının yargıya tartı edeceğini düşündüğüm amacıyla olaydan sonra kaçtım. Amacım adaletten çalmak değildi. Olaydan yağlık büyük pişmanlık duyuyorum. Tahliyemi murat ediyorum” ifadesini kullandı.

Mahkeme, sanığın sormaca aşamasında ince süre kaçmış olmasının adli kontrol tedbirlerinin ancak kalacağı yönünde kanaat oluşturduğunu belirterek, Murathan Öztürk’ün alıkonulma halinin devamına değişmeyen verdi ve duruşmayı erteledi.

AİLEDEN AÇIKLAMA

Murafaa bitiminde gazetecilere izah özne çiçekçinin ağabeyi Cengiz Kaya, amaçlarının türe araştırmak olduğunu dile getirerek, “Biz hangi için uğraşıyoruz? Kabil ayrımsız değişmeyen çıksın, öyle bir ceza verilsin kim tıpkı daha kimse o şekilde makine kullanamasın. Bu şekilde makine kullanıp kaymakamlık işleyen üstelik çarptığı kişinin tıpkı adam olduğunun, çalışkan olduğunun bilincine varıp bırakıp kaçmasın. Bizim bir tane isteğimiz bu” dedi.

İDDİANAMEDEN

Küçük Asya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Murathan Öztürk’ün otomobiliyle Bağdat Caddesi üzerinden Kızıltoprak yönüne ilerlerken yönelteç hakimiyetini kaybederek yaya kaldırımı üzerinde mevcut çiçekçi tezgahına ve ense tarafında yatmakta olan Mehmet Tehlikesiz Kayaç’evet çarparak ölümüne hastalık olduğu belirtiliyor.

Şüphelinin kaymakamlık sonrasında kaçtığı ve 87 dolaşma boyunca yakalanamadığı aktarılan iddianamede, Öztürk’ün “bilinçli taksirle ölüme sebep olma” suçundan 2 yıldan 9 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması temenni ediliyor.

Bir Cevap Yazın