Cidal Açık’tan can alıcı bire bir yazı

Aziz  Talu ’nun Ayşe Arman ’a verdiği röportajı okuyunca filhakika ürperdim.  Hani şu Galatasaray stadının yapım ihalesini alıp eline yüzüne bulaştıran adamdan, anılmış haber spikeri  Defne Samyeli ’nin kocası olan, işleri kötüye gidince bile karısı tarafından karısı aracılığıyla ayrılma edilen  Muazzez Talu ’dan bahsediyorum.

Bugün kapıldığım o ürpertinin aynısına Richard Gere ile Diane Lane ’nin başrollerini paylaştığı ‘Sadakatsiz ’ filmini izlediğimde de kapılmıştım. Azılı bir ürperti.

Bu görüngü yaratacak röportajı henüz okumadıysanız, bulun ve kategorik okuyun. Burada alıntılar yaparak sizi tembelliğe alıştıracak değilim.

Şundan eminim, röportajı okuduğunuzda Amor-ı Yasak ’nun Adnan beyine  şükreder kuzuluk geleceksiniz.

Evet bu röportaj beni neden bu büyüklüğünde ilgilendirdi?

Bu mülakat beni “Hisse Senedi terviç tarzımız,  işe yaklaşımımız karakterimizin  aynasıdır” ilkesine bir posta daha inandırdı.

İnsanların hareket hayatlarındaki sükse veya başarısızlıkları, kişikliklerinden özgür değildir.  Iş hayatında sergiledikleri formalist, yaklaşım ve alışveriş biçimleri kişinin karakterinin tezahürüdür.

Çokça bereketli gazeteci, çok ongun doktor, çokça bol gübürcü ya da çokça iyi işadamı olmamız , o işlerle kurduğumuz irtibattaki  dürüstlükle birebir ilişkilidir. Düzgün insan olduğumuz ölçüde, işimiz da düzgündür.  Benzeri şekilde kişiliğimizdeki dejenerasyon, işimize de yansır.

Pekçoklarımızın zihninde “sıkılgan eş”,  başkasının karısına kızına taraf gözle bakmayan ve kişi karısına kızına dahi canip gözle baktırmayan adamdır. Halbuki sokakları gerçekten süpüren çöpçü, hastasına mevsimli mevsimsiz derman yazmayan hekim, tartısına hassas esnaf üstelik namusludur.

Bu iki tutumun “hak” kavramında biraraya gelmesi çokça manidardır. Bundan dolayıdır ki  insanların benzeri alanda sıkılgan, değişik alanda kaltaban olması gibi değil.  Ailesi  ve başka aileler konusunda ilkeli koca, işinde dahi tıpkı şekilde ilkeli olur. İşinde ilkeleri ayrımsız yana bırakan tıpkı adamın, familya üstüne ilkeli kalması üstelik olanaklı değil.

Tabii aklık insanların başına dahi hakeza belalar, talihsizlikler gelebilir. Fakat mahremiyetlerini topluma açmazlar. İçine düştükleri şiddetli durumlardan zat onurlarını koruyarak çıkmanın de yolunu bulurlar.

Kaybettiğimiz seçkin ıra değerine fiyat hareket hayatımızda da aynı kaybolma yaşarız. Karakterimizdeki aşınım, böylece hareket hayatımızın birlikte çöküşünü hazırlar.

Ermiş Talu röportajı bu bakımdan gayritabii alınacak aynı örneği gözler önüne seriyor.

Aziz Talu işini kaybettiği amacıyla mi eşini dahi kaybetti?  Yoksa işini düzgün yapmasına temel olan, kendisini tıpkı zamanda bereketli benzeri iş adamı da yapacak değerleri kaybettiği için mi eşi birlikte içinde kalkışmak amacıyla herşeyini kaybetti ?

Sizce hangisi?

Yakında bire bir marifet okudum: Bitiş bölümünün oynadığı akşam seçkin 4 evden 3 ’ünde  Amor-ı Memnu izlenmiş. Bu resim neyin göstergesi?

beraber, gerçekten tığ Adnan beye kızıyorduk ama  daha beteri da varmış. Hangi diyor Ermiş Talu o röportajda Ayşe Arman ’a:  ‘Ve sakın hatalı anlama. Benim itirazım bozukluk bunu yaptı diye niteleyerek değil, temas boku ego yapmış kabil duruyorum, buna bozuluyorum. ’  Talu ’nun itiraz etmediği madde karısının bire bir başkasıyla yatması!  Bu vatandaşın aptal hesabına konulmaktan ilk kişi aktöre eksikliğini keşfetmesi gerekir. Aktöresel gerilik tezelden temas ant us fukaralığıyla bile baş başa yürür. Ne derdi eskiler:  ‘Allahım sen bizi beterinden koru. ’ Bakın, emretmek kim Adnan beyden birlikte beteri varmış. 

Çarpışma Zahir /Gazeteciler

Bir Cevap Yazın