Cidal Ay’dan Hıncal Uluç’u amaç kayran abece!..

İddiasına girerim. Gazetelerin alfabe işlerinde çalışanların çoğu muhabirleri tanımıyor artık. Rastlaşma zımnında bedence biliyor tabiatıyla. Asansörde, koridorda, kafeteryada, yemekhanede filan karşılaşmaktan gelen ayn aşinalıkları var yani. Sayfalardaki imzalardan etraf isimleri bile biliyorlar tamam. Ama o ismin hangi ‘cisme’ ilgilendiren olduğu üstüne bilgileri var mı kuşkuluyum.

EDIPLER ÜSTELIK AYNI

Peki evet edipler? Ne ceride yazarı tanıyor yazdığı gazetenin muhabirlerini?

Haddinden Fazla özel nedenlerle yolları aynı hisse senedi, aynı reis, bir seçme kampanyası, miting vs takibinde kesişmişse beş altı yazar beş altı muhabiri belki tanır.

Alfabe işleri müdürleri dahi bu durumdaysa, umumi işaret yönetmenleri antrparantez patronlar birçok muhabiri ismen ve şeklen bilebilir ki düşünün.

Yolunu gazete idarehanesine düşürmeden alfabe postalayan. Bilmem kaçıncı kattaki odasından zinhar çıkmadan seneler nâkil. İstihbarata, haber merkezine hatta alfabe işleri toplantılarına, servislerine bile yolu düşmemiş tonla edip var. Bakmayın yaptığımız işin umumi adının ‘bildirişim’ olduğuna.

Iletişim üstüne yer hastalıklı sunu karışık olan kadrolarız  çoğumuz.

NEYMİŞİZ OYSAKI

Kederde kıvançta yasta bayramda birliktelik gazetelerin olmazsa olmazıydı çarkıt dönemlerde. Deminden özlük cellat dışında tıpkısı servisinin haricinde diyelim 2 hatim aşağıda- yukarıda bir eksantrik servise girip ” rüfeka ağrı kesiciniz var mı?” diye niteleyerek sorana, çöle sakıt penguene bakar kabil beyinsiz ve sorgucu gözlerle bakıyor bizim el.

ASANSÖR SORUNSALI

Bütün Bütün bizim mahallede 50 tür örneği var ama namına da bizzat bu sitemimi söylediğim için insanoğlu vererek örnekleyeyim. Sevgili Hıncal Uluç Abimiz bilfarz. Bazı Bazı şikâyet kıymet, “selamsız kadrolardan. Gülümsemeleri şöyle dursun, yüzünü gözünü göstermemek için asansörde de tepelere bakanlardan” sızlanır aşina. Sonra söz gelimi muhabirliğin önemini vurgular, “muhabirler ne büyüklüğünde dahi önemli tıpkı işle iştigal etmektedir” onu anlatır amma…

TEMIZ YALIN GENÇ

Amasını iptila eden vardır ihtimal. Cevap çarpık çurpuk: Hıncal Abinin bile öz odasından hariç çıktığı, özellikle birlikte yazı işleri katına indiği kırk yılın başı birlikte denmeyecek büyüklüğünde cılız sayıdadır. Bir günden benzeri güne 3-5 etap atsa, diyelim ki istihbarata uzanıp, genç gazetecilerin arasına dalıp 10 dakika olsun onlarla birlikte öz kahve içse, hal karın sorsa, misil yöntem önerse, tenkit getirse, onların belki dahi çocukça gelecek ama bozulmamiş, yalım, tendürüst görüşlerinden zenginleşse dünya mı zatürre yahu?

Hıncal Abi üstelik hakeza yapıyorsa gerisini varın siz tasavvur edin.

DİZ MISRA GÖZ HÜCRE

Gerek istemez çarkıt günleri düşünüyorum hile yok. Kolay zihayat habercilerdik ama Ağır Altan’lar, Halit Çapın’lar, Mete Akyol, Örsan Öymen, Mehmet Barlas, Haldun Taner, Turan Selçuk, Altan Erbulak ve henüz bin meşbu efsane yazar- karikatürcü takkadak gazete süresince değil, faaliyet sonrası gidilen
barlar, kafeler, lokantalar, lokallerde bizlerle bağırsak içe olmaya duygusal atar, bundan üstelik balaban keyif alırdı. Saatlerce hatırat, hâller, yaklaşımlar konuşulur, sunu anif yer karışık konular fıkralar, uz hatıralarla sevinçli muhabbet anahtarı olurdu.

ÇARKIT KAŞAR

Mevzuu dağıttığımın, aynı nevi düşün firarına kapılıp oradan oraya zikzak yaptığımın farkındayım. Fazlası siz okuyucuları ne ilgilendirir bizim iletişim özrümüz di mi? Ne yapayım bazen tutuyor aha bu zaaflı tarafım. Dünyanın yer güzelce, sunu hareketli yeryüzü coşkulu ve ‘canlı’ mesleklerinden birinin oylumlu deryasında kulaç atarken, larpadak bire yüzü asık, sinirleri kasık, afra tafrası baş döndürücü, sohbeti bitkin, şekeri beş altı, acısı bol, yalnızlığı başkaca kimsesizliği iyi tıpkısı girdapta boğulacak ağıl dönüşünce tıpkı bozuk kaşar yerine zurna kıvamına erip, ‘zııırt’ deyiveriyorum napiiim?

Cenk Kamer

 

Bir Cevap Yazın