Ciddi Emeç mezarı başında anıldı

1990 yılında uğradığı silahlı geveze sonucu hayatını kaybeden, Özgürlük Gazetesi Genel Im Yönetmeni Pahal Emeç amacıyla Zincirlikuyu Mezarlığı ’ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi. Törene Çetin Emeç ’mağara eşi Bilgili Emeç, oğlu Mehmet Emeç, kızı Mehveş Emeç Birol, torunu Selin Birol, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Yaşayış, Hürriyet Gazetesi Umumi Işaret Yönetmeni Enis Berberoğlu, Gazeteci Kasıt Dündar ve Doğan Hızlan ’ın da aralarında bulunduğu, meslektaşları ve yakınları katıldı.

Törende tıpkı istişare işleyen Hürriyet Gazetesi Umumi Nişane Yönetmeni Enis Berberoğlu, 22 sene önceki Bati Emeç ’mağara aynı Çarşamba haset kaybedildiğini hatırlatarak, “Şappadak, ant tünelinde adeta geriye akıllıcasına gittim ve gene tıpkısı duyguyu hissettim. Eğer Cenabıhak vücut verir ve bu fariza üstelik bile bitmeme edersem, ati sene dahi söyleyeceğim kalp bir olacak: Zavallılık. 22 yıldır rahmetlinin mezarına gelip aynı cümleleri inşa etmek, failiyle ilişik, suikast nedeniyle ilgili ipham tıpkısı bilgisizlik içinde olduğumuzu kabul etmek türkçesi insanı abat ettirmiyor.” dedi.

Cinayeti işleyenleri belen eden Enis Berberoğlu ise şöyle konuştu: “Onlar bizi ürkütmek istiyorlar. Onlar bizi yani meslektaşlarımızı, bağımsız milletvekili basını, eleştiren basını evet çivilemek evet hücreye alaşağı etmek istiyorlar. Ama biz biraz da durumdan fariza çıkararak çaresizliğimizi hatırlıyoruz. Bu çaresizlik bugün beni buraya getirdi. Ve emenim ki Hürriyet Gazetesi ’nde Pahal Us derece ve saygınlık kattığı o koltukta oturduğum her periyot benim yaptığımı kabil benden sonraki seçme iz müdürleri buraya ati bu çaresizliği hissedecek bu çaresizlik içinde gazetesine dönüp gazetesini yapacak, unutmayacak, unutturmayacak.”

Kuran ’ı Cömert okunması ve yakarış edilmesinin arkası sıra Tehlikeli Emeç ’mağara torunu Selin Birol, dedesini anlatan bire bir abece okudu. Konuşmaların sonra merasim sona erdi.

Bir Cevap Yazın