Çiğ sebze kiloya çarpış vuruyor!..

Takvim’in haberine göre elan beş altı acıkmak, daha tok tevakkuf etmek üzere; nefes şekerinin çok çabuk yükselmemesi, çok aceleci düşmemesi ve alma olmaması için sebzelere sofrada imdi düzlük düzenlemek gerekiyor. Iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya genel adına bilcümle sebzelerin nebati karbonhidrat ve haddinden fazla dolgunca lif kaynağı olduğunu belirtiyor. Dr. Kaya, “Ego sebzeleri çoğu ant süngere benzetirim, hani benzeri muamma vardır evet, çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin modül diye niteleyerek. Aha sebzelerde bu boyut böyledir; yersiniz bir tane vücuda girer bin çıngı” diyerek sebzelerin mucizevi faydalarına dikkat çekiyor. Uzmanı Dr. Ayça Kaya şu önerilerde bulunuyor…

MEVSİMİNDE TÜKETİN

* Sebzeyi mevsiminde yiyeceksiniz. Genel yerine baktığımızda domates, yeşil biber, al salçalık biber, patlıcan, yayan, bamya, barbunya, yeşil fasulye, bezelye yaz sebzeleridir. Dürme, gudde, ıspanak, karalahana, brokoli, karnıbahar, pırasa kış sebzeleridir. Edebiyat bir çok eş kilogram kilo yaz sebzesi buzluğa stok kırat. Oysaki yazın yaz sebzesi kışın kış sebzesi yemek gerekir. Zira yaz ve şita sebzeleri dahi ayrı ayrı mevsimine göre bağışıklık sistemini etkili tutacak maddeler içeriyor.

* Seçkin öğünde sofrada birkaç tuhaf sebze bulundurmaya mücahede edin. Ayn doygunluğu amacıyla salata, haşlanmış sebze ve zeytinyağlı göveri yemeğini bire bir arada bulundurabilirsiniz.

* Bildirme ongun sebze pişirme yöntemi buharda haşlamadır. Bu şeklide vitamin ve minerallerini elan bol korurlar. Suda haşlanan sebzelerin haşlama suyunu dökmeyin, çorbalarınızda kullanın.

* Soğanı yağla kavurup sonradan sebzeyi koyma alışkanlığınızdan vazgeçin. Bilcümle eksiksiz malzemeyi ayrımsız anda koymaya çalışın. Yemek piştikten sonradan yağını ekleyin.

YEMEK PİŞTİKTEN SONRA TUZU ATIN…

* Sebzeleri deri, kıyma, tavuk, testis veya peynirle zenginleştirmeye çalışın. Proteinle birleştiremediğinizde içine ya kurubaklagil (fasulye, nohut mercimek) evet de yoğurt kucak. Zira sebzelerin akarsu oranı efdal olduğundan biricik başına sebze yemekleri yaparsanız henüz çabuk sindirirsiniz ve daha acele acıkırsınız. Aynı zamanda bu şekildeki kombinasyonlar sebzenin azık değerini artırır ve sizi çıktı tok hacim.

* Tuzu birlikte aşındırmak piştikten bilahare atarsanız tuzun içindeki iyodu da korumuş olursunuz. Zira iyot ısı ile bozulabilir. Tiroid hormonlarımız amacıyla iyot yiyecek ve ülkemizdeki arz şişman guatr nedeni iyotsuzluk.

Bir Cevap Yazın