Çikolata devinde karı kavgası artık!

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine bakarak Sanset ’mağara çoğunluk hissedarı Sebahat Toksöz, iki oğluna karşı sevgili açtı. Asıl Toksöz, sevgili dilekçesinde “Çocuklarım şirkete girmemi bile engelliyor. Alınan kararlardan haberim olmuyor” dedi. Esas Toksöz mahkemeden, haberi olmadan alınan umumi heyet kararının iptalini istedi.

Sanovel Çare A.Ş. ’nin bile sadık oldu Toksöz Ana Ortaklık ’mağara kurucusu Eczacı Erol Toksöz 4 sene evvel irtihal etti. Erol Toksöz ’ün vefatı sonrası holdinge mecbur şirketlerin dalavere yapısı da değişti. Ahmet ve Galibiyet Toksöz kardeşler ile gelişigüzel, anneleri Sebahat Toksöz birlikte yönetim kurulu başkanı namına şirketlerde fariza aldı. Şimdilerde ülkü konusu olan Sanset Azık ’nın de sahibi olan Toksöz Ailesi, Türkiye ’nin bildirme ensesi kalın 100 ailesi listesinde üstelik yer almıştı.

İKİ OĞLUNA KARŞI ÜLKÜ AÇTI

Esas ile iki oğlu arasındaki ikilik, baba Erol Toksöz ’ad vehleten ölümü sonrası henüz da derinleşti. Birbirlerine aykırı protesto calip muhit arasındaki ‘akse ’ çözülemeyince hâkimiyet için gidildi. Sebahat Toksöz, geçtiğimiz 24 Çatlak günü İstanbul Ticaret Mahkemesi ’nde sav açtı. Av. Ayşe Hergüner Bilgen’in açtığı davada, Ahmet-Yengi Toksöz kardeşlerin birlikte Sanset Gıda Turizm Ün. ve Tic. A.Ş. üstelik mahkemeli konumda meydan aldı.

ŞİRKETE GİDEMEZ OLDUM

Sevgili başvuru dilekçesinde Sebahat Tokgöz ’ad şirkette ekseriyet hissedar olduğu vurgulandı. Dilekçede, ana ile iki oğlu arasında derin benzeri anlaşmazlık olduğu kaydedildi. Dilekçede asıl Toksöz namına kısaca “Oğulları müvekkile cebin sert tıpkısı şekilperest sergiliyor; çetin baskıda bulunuyor. Baskıdan dolayı müvekkil şirkete bayındır tıpkısı biçimde gidemez durumda” denildi.

O KARAR FESIH EDİLSİN

Dilekçede, davanın kısa sürede incelenmesi talep edildi. Ortaklık umumi heyet namına alınan serencam kararda ana Toksöz ’ad haberinin olmadığı kaydedildi. Murafaa ile paylaşılan bilgilere bakarak, Toksöz kardeşler, ortaklık cılız umumi kurulunun 25 Antrakt haset yapılmasını kararlaştırdı. Fakat durumdan annelerinin haberi ve onayı olmadı. Ana Toksöz, 22 Mesafe ’ta kendisine zoraki e-kere mesajı ile karardan agâh oldu. Bu durumun hukuka ters olduğu savunularak, umumi heyet kararının iptali istendi.

‘AĞIRLIK DURUMDA BIRAKILMAK İSTENDİ ’

Dilekçede Genel Asamble gündemi müvekkilin bilgisi olmadan hazırlandı. Zat aralarında hakeza aynı değişmeyen almışlar. Müvekkile üstelik ‘bilgelik ’ amaçlı tasavvur gönderilmiş. Alınan kararlardan biri dahi sermayenin tamamlanması… Hakim eş olan müvekkile seçkin bilgelik paylaşılmadan, önerisi alınmadan e-misil mesajının gönderiminden itibaren üç gün süresince genel kurula katılmasının istenmesinin, müvekkili ağirlik durumda artırmak amacıyla yapıldığı anlaşılmaktadır” denildi. Ülkü dosyasına, Toksöz kardeşlerin henüz savunmalarını sunmadıkları anlaşıldı. Duruşma, ilk mahkeme üzere 24 Mart ’a dönüş verdi.

Toksöz Kardeşler: “Kendisi elhak bilge hissedar”

SANSET A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sebahat Toksöz ’ad aleyhlerine sorun açtığı oğulları Ahmet Toksöz ve Galibiyet Toksöz kardeşler üstelik Özgürlük ’e benzeri açıklama yapıp şunları söyledi: “Tarafımıza açılan davanın içeriğinden ve üste varlığından annemizin uyanık olup olmadığından üstelik emin değiliz. Annemiz Sebahat Toksöz ocak şirketlerimizin bilge hissedarı ve Umumi Heyet başkanıdır. Annemiz dilediği antlaşma hile kurulunu değiştirerek bizleri yönetimden intikal etmek ve iştirak merkezini yollamak hakkına da sahiptir. Bu nedenle, ‘iştirak merkezine gelememek ’ iddiasının annemizin kişisel düşüncesi olmadığı kanaatindeyiz.Açılan ülkü, umumi kurulun çağrısız surette toplanması mevzulu aynı umumi heyet kararı üzerine olup, söz konusu genel kurul toplantısı annemizin yokluğunda doğrusu yapılamadığından; hukukçularımız, bahis konusu davanın yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve hukuki yararının bulunmadığını bizlere ilettiler. Bu itibarla, davanın, birilerince bileşimli bir düşmanlık yaratmak üzere kurgulandığını adisyon ediyoruz.”

TEMELİ 80 YIL ILK ATILDI

Sanset Gıda, Toksöz Holding bünyesinde bulunuyor. 750 büyüklüğünde çalışanı olan şirketin üretimini yaptığı Tadelle, Sarelle, Sagra kabil markalar çok bir bilinirliğe eş. Anılan markaların geçmiş üreticisi ise Ordulu Sağra ailesi. 1936 yılında Kahraman Sağra ’nın kurduğu kuruluş, Türkiye ’nin önceki fındık işleme tesisi olarak biliniyor. Ayraç 1980 ’lerde serbest aynı dağıtım ağına erişti.

1994 ’e gelindiğinde ise Sağra Besin Üretim A.Ş., Bayındır Holding ’e satıldı. 1995 yılında Sağra ’nın adlı markası Tadelle amacıyla çekilen Fatih Terimli reklâm filmi ise uzun müddet adından küçümseme ettirdi. Ancak Orak Ayı 2001 ’üstelik Bayındırbank ’a TMSF ’nin el koyması ile gelişigüzel Sağra Besin amacıyla üstelik sancılı benzeri proses başladı. Üretimin ara sıra durduğu iştirak bile TMSF denetimine geçti. TMSF, 2007 yılında satışa çıkardığı Sağra Azık ’yı, 77 milyon dolarlık bildirme faziletli teklifi veren Toksöz Holding ’e sattı.

Adlı markaların tutkunları ise 2008 ’den itibaren ürünlere yeniden erişmeye başladı. İtalya ’nın 150 almanak markası Pernigotti birlikte Sanset Azık bünyesinde.

Bir Cevap Yazın