Cildi yenileyen besinler!

Takvim’üstelik yer düzlük habere bakarak mor ve al üzüm, bitter çikolata, zeytinyağı, domates, kahve, ceviz, solgun biber… Bu rengarenk besinlerin metabolizmaya olduğu kadar kap sağlığı için üstelik önemli faydaları bulunuyor. Sofralarında düzenli sebze ve kâr bulunduran, semiz ve leziz gıdalardan uzak duran eşhas cilt sağlıklarını ve güzelliklerini uzun yıllar sürdürebiliyor.

Memorial Wellness Tagaddi Danışmanı Dr. Dyt. Yonca Sevim, besinlerin kap sağlığı üzerindeki etkilerini anlatıyor…

Zeytinyağı: Tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidan polifenol bileşikler sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır. Jale adına salatalarda veya göveri yemeklerinde kullanılabilir. Seçme ne büyüklüğünde sağlıklı tıpkısı yağ olsa birlikte ötede tüketimi önerilmez.

Domates: Antioksidan likopen içeriği yardımıyla cildi güneşten korur. Zeytinyağı ile birlikte tüketilirse koruyucu etkisi artmaktadır. 5 lezzetli kaşığı domates püresi ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını 12 hafta boyunca tüketen kişilerin ciltlerinde, hemen zeytinyağı tüketenlere nazaran yüzde 33 elan fazla çağ yardımcı tartı gözlenmiştir. Domates püre haline getirildiğinde, içeriğindeki likopen miktarının arttığı unutulmamalıdır.

Bitter çikolata: Kakaoda mevcut flavanoller ve antioksidan özellikteki nebat bileşenleri cildi nemlendirir ve dolaşımı düzenler. 12 hafta boyunca efdal oranda kakao flavanolleri içeren meşrubat tüketen kadınlarda, tüketmeyenlere göre ciltte pullanma ve pürüzlerde tenakus gözlenmiştir. Kakaonun faydalarından yararlanıp, tıpkısı zamanda kilogram alımını köstek olmak hesabına günce 28 gram olacak şekilde tüketin.

Sardalya ve somon: 100 gram ateş balığı 1,5 gram omega 3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitlerinin, hele aknenin esas sebeplerinden olan inflamasyonu kırıcı etkileri vardır. Omega-3 yağ asitleri balıklarda efdal oranda bulunmaktadır. Sardalya ve bilahare somon bildirme dolgunca kaynaklardır. Haftada sunu beş altı 3 defa balık yiyin.

Ceviz, fındık ve badem: Omega-3 yağ asitlerinin sunu iyi nebati kaynaklarıdır. Çinko ve E vitaminini faziletkâr içermeleri sayesinde dağ iyileşmesinde, doku hasarının korunması ve göze yenilenmesinde azamet alarak cilt yaşlanmasını geciktirirler. Günce 2 adet koz yahut 5 sayı badem, fındık tüketilmelidir.

Sarı biber: Tıpkısı günde 250 gram yeşil ve solgun sebzeleri tüketenlerin alelhusus kazayağı bölgesi özellikle almak için parçalanmamış yüzdelik daha bir iki büzüşük olduğu gözlenmiştir. Bire Bir sarı biber kısaca kendisine 190 gramdır. Bu etkilere renklerden gelen apotr özelliklerin etken olduğu düşünülmektedir. Bereketli yıkanmış sebzeler çiğ namına salatalarda veya nezaketli müstahzar söz namına tüketilebilir.

Türk kahvesi: Herhangi Bir devir kahvehane içen kadınlarda, içmeyenlere göre cilt kanseri riski daha düşüktür. Kahvehane çekirdeklerinin kavrulma işlemine bakarak antioksidan içeriği değişir. Itidalli derecede kavrulma yöntemi tercih edilmelidir. Her aktarılma tıpkısı fincan ancak Türk kahvesi ve bir rubai bitter çikolata, hem çağ şekerini dengeler hem da cilde ışıntı verir.

Kırmızı ve mor üzüm: Bu üzüm çeşitlerini çekirdeği ile yiyin. İçeriğindeki resveratrol sebebiyle cildi güneşin dokuncalı etkilerinden ve zımnında cilt kanserinden korur. Herhangi Bir gün bire bir porsiyon mor üzüm tüketmeye dikkat gösterilmelidir. Üzümü bereketli çiğnenmiş ayrımsız şekilde çekirdekleri ile birlikte tüketmek faydasını artıracaktır.

Bir Cevap Yazın