Cildimizi hangi büyüklüğünde tanıyoruz?

Kap problemlerimiz gerçekte sandığınız büyüklüğünde muhteşem olmayabilir. Cildimizi temyiz etmek onu uydurmak gerekir. Bu sayede güzellik ve şahsi hizmet uzmanından destek alırken sorularına verdiğimiz cevaplarımızla elan şuurlu olabiliriz. Kendimizi tanımanın yolu hikmet dağarcığımızın genişlemesi ile olacaktır ben size temel bilgileri çevirmek istiyorum bittabi bu işe gönlünü vermiş eğitimini almış günde onlarca sefer cilt analizi ve bakımı eden tıpkı gösteriş uzmanı olmayacaksınız bu yazıyı okuyunca.

Koca olan cildimizin neye ihtiyacı olduğunu bizimde bilmemiz önemlidir. Bu sayede bakım aldığımızda bize yapılması gereken işlemin ne olduğunu aşina olmak içimizi rahatlatacaktır.

Gelelim ilk bilgilerimize…

Kimimizin cildi kurudur, bazılarımızın yağlı, büyük çoğunluğumuzun karmadır. Tabiatıyla bu sıfatlar alnımızda yazmaz. Antrparantez bu kap tipleri seçkin antlaşma bir tane bir özellik içinde kapalı kalmaz. Biz bunları mecburi olarak böyle sınıflasak üstelik, hakikat hayatta biraz daha karmaşık, anlaşılması elan kilolu ciltlerle karşılaşırız. Cildimize benzemek, korumak, geliştirebilmek üzere onu gür tanımalıyız. Nitelikli kap bakım ürünleri on paralık üstelik şizoit değildir. Bu bizim zaafımız, hepimiz razı geliyoruz. Seçme birimiz kendi gücümüz oranında kilolu bir bütçeyi bu ürünlere ayırıyoruz. Ama akıllıca intihap yapmamışsak, dayanıklı yararını göremiyoruz. Dahi faydası benzeri yana, bize zararlı bile olabiliyor.

Cildimizin güzelleşmesini beklerken, alışılmadık sorunlarla karşılaşmamıza kere açabiliyorlar. Deri tipimiz genellikle kalıtsaldır. Buna karşın derece derece değişken. Gün, belde kirliliği, vabeste mekânlarda daim olmak, kaloriferlerin havayı kurutması, sağlıksız beslenme, kusurlu sabunlar, kalitesiz veya yanlış bakım ve makyaj ürünleri, arz pir, genişlik normal cildin dahi bozulmasına el açabilir.

Günlük hizmet ürünlerinizi ve makyaj malzemelerinizi seçerken titiz olun. Cildin değişkenliğini ve hassasiyetini dikkate cebin. Sunma iyisi, ürünleri yegâne tek cebin ve cildinize mebzul gelip gelmediğine hemen karar vermeyin. Yeryüzü nitelikli kremleri kullandığınızı düşünürken, tıpkısı bakarsınız kim, cildiniz aksülamel göstermeye başlamış!

Pekâlâ bu değişimleri, tepkileri, etkileri bildirme bereketli kendiniz izleme edebilirsiniz.

Sıska Cilt Arık ciltte yağ ve ter salgılaması sonuç evre sınırlıdır. Hakeza ciltler, yıkandıktan bilahare gerilir, palas kızarır. Kırışmaya çok müsaittir. Hele ayn çevresi erken yaşta kırışır. Ten yüzeyindeki ekstrem çirozluk, cildi bakterilere karşı koruyucu asit mantonun dengesini bozar. Bu nedenle, sıska ciltler çok kırılan evet. Kalıtımdan eksantrik, hormonal mesail, alelhusus menopoz ve guatr hastalığı, cildin kurumasından sorumlu gibi. Bunların yanı sıra, güneş banyosu merakı, yeteri kadar akarsu içilmemesi, baş döndürücü antipatik ve sıcak gelgel, yanlış hizmet ürünleri dahi cildin kurumasına sefer kurgu. Uygun tıpkısı nemlendirici ve gece kremleri, ark ciltleri rahatlatır, besler ve dengeler. Bu türlü ciltlerde yüzde 15-30 oranında semiz kremler kullanılabilir. Alelhusus bitkisel yağlar içeren, mineral veya kollajen ayrımsız ürünler, C-E vitaminleri, Qenzim-10, östrojen, soya fasulyesi hasım ve yeşil öz katkılı nemlendiriciler, cılız ciltleri haddinden fazla rahatlatır.

Öte yandan eli nimetli akarsu içilmesi ve anif temizleyicilerden, sabun ve şampuanlardan sakınılması gerekir.

Makyaj yaparken cildinizi henüz fazla kurutmamak amacıyla akarsu bazlı fondötenleri yeğleme edilmelidir.

Besili cilt hem çağ, hem bile temiz görünürler. Açık gözenekleri, yağız noktaları ve benekleri ile sivilce oluşumuna müsaittirler. Yağlı ciltle sarrafiye demek zordur. Bu konuda yapılan sunma iri yanlış, semiz ve akneli ciltleri nemsiz bırakmaktır. Oysa bu çeşit ciltlerin yağını dengelerken, nemini destek olmak haddinden fazla önemlidir. Gündüz ise cildinizi kurutmaktan ayrıksı işe haylaz. Akneli dönemlerde cildinizde kalıcı lekeler bırakabilir. Bildirme gür dostunuz pülverizatör şeklindeki enikonu güneşten koruyuculardır. Sabun hesabına özleştirme losyonlarını kullanabilirsiniz. Sabunlar risklidir. Sabundan vazgeçemiyorsanız aşırıya kaçmayın, ılık su kullanın ve cildinizi izleyin. Kuruma başlarsa üründen vazgeçin. Narin (oil-free) ürünlerde gönen fosforlu ve koruyucu maddeler bulunur. Yağ oranını dengeleyen (oil-control) ürünlerde ise kızartı, kil veya polimer bulunur. Bunlar cildin aşkın yağını emer.

Kompozit Ten Genişlik kalın rastlanan kap tipi budur. Çoğu insanın cildi, kompozit cilde yakındır. İsminden d anlaşılacağı üzere semiz ve ark cildin karışımıdır. ‘T ’ bölgesi; yani cebin, burun ve çarık bölgesi semiz, göz çevresi ve yanaklar ise kurudur. Muhtelit ciltler üzere uygun hizmet ürünlerini temin etmek zordur. Dengesi acele bozulur. Söz Gelişi, bati aynı nemlendirici kullanıldığında deri müstacelen sivilcelenir. Tırmalanma edici benzeri temizleyici kullanılırsa, yanaklarda pullanma başlar. Yeryüzü akilane çözüm gösteriş uzmanlarına güvenerek önerileri ışığında intihap yapmaktır.

Kırılan Alerjik Ten, haddizatında bütün ciltler hassastır. Ancak kâh ciltler daha hassas olur ve sıklıkla ülkü yaşar. Seçkin fırsatta kızarır, kaşınır ve pullanır. Nedeni genellikle irsî olmasına rağmen; çevresel, mevsimlik etkenler yahut kozmetik ürünler sorunu artırabilir. Doğrusunu terennüm etmek gerekirse, hiçbir kozmetik im tamamen arı değildir. Cümlesi alerji yapabilir. Hipoalerjik namına satışa sunulanlar, hemen daha bir iki alerji etme olasılığı olan ürünlerdir. Siz yeniden bile hipoalerjik ürünleri yeğleme edin.

Besili Nemsiz Deri nemsiz (sıska) özellikteki ciltler sert, cılız ve pullu aynı görünüme sahiptir. Ölçüsüz yağdan ötürü fışkırma yapmasına karşın, bu ciltlerin diğerlerine göre esnekliği kaybolmuştur. Kap henüz yağlıdır ancak nemi banko yoktur. Bu kap tipine ender rastlanır. Arz çokça erkeklerde görülür.

Begayet yunak ve arık havanın yanı sıra, kap temizliğinde makbul kurutucu mahsulat, bu dönüşümden sorumlu cins. Hakeza ciltlere rutubet verilmesi gerekir. ‘Oil free ’ yani rakik olarak bilinen nemlendiriciler, dengenin düzelmesine arkalama fehamet. Cildinizin esnekliğini köylü getiremiyorsanız, gecikmeden ayrımsız dermatoloğa başvurmanızı öneririm. Endazeli AHA peelingleri cildinizin sağlığını düzeltebilir. Tıpkısı yandan de çok akarsu içmenizi, güneşten, sıcak banyolardan, alkollü losyonlardan ve anif sabunlarla şampuanlardan sakınmanızı başvuru ederim.

Alışılagelen Cilt Hafif, fasit, pinti, teltiksiz, namuslu ve esnektir. Hangi ak pak hangi bile boğunuk, hangi çok yağlı hangi de haddinden fazla kurudur. Haddinden Fazla birkaç insanın cildi hakeza mükemmeldir. Ancak değerini bol bilmeleri gerekir. Zira adı ‘alışılagelen ’ olsa bile, bu çeşit cilde yalınç rastlanmaz. Cümle yapacağınız, günde iki defa (sabah-akşam) yüzünüzü temizleyip rutubetlendirmek ve güneşten havari sürmektir. Makyajınızı temizlemeden yatmamanız önemlidir. Normal ciltler amacıyla hazırlanmış ayıklama sütlerini, nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Sıra apotr kreminizin çok yağlı olmaması gerekir.

Anlaşılan bunu sürdüğünüzde antrparantez nemlendirici kullanmanıza icap kalmaz. Kullanacağınız tekmil sabun ve şampuanların, Ph 5.5 olmasına özen edin.

Şevval ÖZÇELİK /  www.sevvalozcelik.com 

Bir Cevap Yazın