Cildinizi destek olmak elinizde!

Bakir Asır’dahi düz alan habere göre Cildiye Uzmanı Uzman Doktor Fulya Tezel, cilt üzerinde kimi zaman istenmeyen lekeler oluşabildiğini belirterek, “Bu lekelerin oluşmasında yeryüzü nazik sebep, ultraviyole ışınları adına bilinen aracısız devir etkisine maruz kalmadır. Bu ışınların dokuncalı etkileri, ciltte lekeler meydana getirir ve bu lekeler, öncelikle kozmetik ayrımsız sav oluşturur” dedi.

Sıkıntılı oluşumunda yalnız mor ötesi ışınları bir tane başına kocaman ayrımsız hastalık olsa bile, cilt lekelerinin sıra ışınları dışında birlikte birçok etken, oylumlu hastalık olabildiğini anlatan Tezel, “Bu nedenleri inanmak, bu nedenlerden ırak durmak, lekelerin oluşmasını engelleyecektir. Fakat oluşan lekelerin namevcut olması amacıyla aç kişilerce yapılacak tıbbi kuzguni tedavisi gerekir” diye niteleyerek konuştu.

GENETİK FAKTÖRLERDE KOCAMAN

Dermatoloji Uzmanı Uzman Doktor Fulya Tezel, ten lekelerinin nedenleri ve otama yöntemi üstüne ise şunları kaydetti: “Tevellüt kontrol hapı kullanan kadınlarda veya gebelik sırasında oluşan bazen hormonel vaziyetler, lekelerin oluşmasında illet olabilmektedir. Bunun yanında, ağızdan alınan kâh ilaçlar yahut cilde sürülen ilaçlar, kozmetik lekelenmelere bozukluk olacaktır. Genetik faktörler birlikte, lekelenmelerdeki sunu heybetli nedenlerdendir. Kalıtım Bilimi yerine, doğuştan itibaren başlayan çiller, lekelenmeyi oluşturur. Cilt üzerinde kayran alan yaralar, düzelme sürecinde gâh izler bırakır, mihman izler olarak tanım edilen bu izlerde lekelenme nedenidir. Bu nedenleri aşina olmak sunu azından, oluşan lekelerin tedavisi üzere akıllıca girişim atmanızı sağlayacaktır.

Makul adımları atarak, bu lekelerden kurtulma şansını artacaktır. Esmer tedavisinde, ehlihibre yardımı kabul etmek önemlidir. Dermatologlar, esmer tiplerine bakarak uygun yöntemlerle tedaviyi sağlayacaktır. Kara tedavisinde ana üzerinde durulması gereken başlık, lezyonlara yani lekelere rengi veren melanin parçacıklarıdır. Bu parçacıkların üzerine gidilmesi, otama yönteminin anne hatlarını oluşturur. Tedavide öncelikle, lekelerin cilt üzerinde mi yoksa daha koyu bir tabakada mı olduğu tespit edilmelidir.”

Bir Cevap Yazın