Cildinizle aynı yaşta sorumluluk

Akşam’dan Hilal Koral’ın haberine göre stres, hormonal bozukluklar, husus bağımlılıkları, üzücü beslenme, bazı emraz dahi cildin yaşlanmasını hızlandırır.

Araştırmalara bakarak yaşlanmaya kapalı etkilerin yüzde 20’si genetik ve dâhilî faktörlerle, yüzdelik 80’ni de çevresel zararlarla oluşur.

Genç hücreler

Çevresel yaşlanmaya neden olan faktörleri ortadan kaldırıp etkilerini azaltabilirsek kap yaşlanmasını birlikte azaltmış oluruz. Ihtiyarlama cildimizin saf aynı sürecidir. Cildimizin kayırıcı katmanındaki hücrelerde aynı döngü vardır. Üstteki eskiyen, kuruyan hücreler dökülür alttan daha zinde ve zihayat hücreler gelir ve bu döngü normalde ayda aynı tamamlanır. Yaşlanmayla bu kısır döngü yavaşlar, cilt daha nemsiz ve çapraşık evet. Bu tabakanın altındaki mutedil deride normalde ağır sıklet miktarda kollojen ve esnek lifler ve hyalüranik hamız bulunur. Bu maddeler cildin elastikiyetinden neminden ve gerginliğinden sorumludur. Bu maddelerin yapımında azalma ve yapısında engebe sonucu ten sarkar, uzun kırışıklıklar ve çizgiler oluşur.

Alındaki çizgiler

Cildin elan altında ise yağ dokusu ve yağ yastıkçıkları vardır. Bu yağ dokularında yaşla beraber oluşan azalmalar cildin balıketi ve kötümser görüntüsünün kaybolmasına neden peki. Bu ebat yanaklar ve dudaklarda henüz vazıh adına gözlenir. 25 yaşından itibaren orta derideki kollojen ve elastin miktarı azalmaya başlar. 30 ’lu yaşlarda kaşlarda adilik başlar, cebin ve ayn çevresinde çizgiler belirginleşir. 40 ’lı yaşlarda ilave adına yanak ve çene kenarlarında sarkmalar başlar ve kırışıklıklar derinleşir. Ciltteki çirozluk artar, gözenekler genişler kılcal damarlar ve lekeler belirginleşir. 50 ’li yaşlarda imdi bu bulgulardaki artışa ilaveten mızrap yapıda da bozulma başlar.

Gün boyu nemlendirici eşya

Cildimizde iki kalem kırışık görülür. Faal ve stator kırışıklıklar. Yaşayan kırışıklıklar mimik çizgileri diyerek dahi bilinir ve kaş çatma ve gülme sırasında oluşur. Derece Derece üstteki cildin yaşlanmasıyla temelli ayla sağlık. Bu çizgilerin sürekli ağıl gelmesi erken dönemde botox uygulamasıyla önlenebilir. Duruk kırışıklıklar ise yüzünüz hareketsizken dahi sâdır çizgilerdir. Bu çizgileri ameliyatsız cilt germe ve gençleştirme yöntemleriyle tashih etmek benzer gibi. Öncelikle çevresel önlenebilir ten yaşlandıran faktörleri ortadan kaldırmalıyız. Bunun için yaz kış gündüz apotr kullanmalıyız. Sigara içmemeliyiz. Etil Alkol ve konu bağımlılığından ırak durmalı, sulu havanın bulunduğu yerlerde bulunmamalıyız. Ağır Ezgi beslenmeli, eli nimetli su içmeli, stresten ırak durmalı ve uykumuzu gür almalıyız.

Açık havada yol yapmalıyız. Cildimizi temizlemeli, hep nemlendirici sürmeliyiz. Ayrıca bilirkişi desteği almalıyız.

Bir Cevap Yazın