Çıldırtan görüntülere elveda!..

İkinci kat RTÜK başkanlığına seçilen Prof. Dr. Dursun, Üst Asamble’un önümüzdeki döneme müteveccih çalışmaları karşı soruları yanıtladı.

6112 Sayılı Yasa’nın 3 Mart’ta yürürlüğe girmesinin arkası sıra tali mevzuat çalışmalarına sürat verdiklerini, bugüne kadar 6 talimatname hazırladıklarını ve bunların yürürlüğe girdiğini hatırlatan Dursun, “Benzeri süre önce görüşe açılan Ürün Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Talimatname taslağı mevrut görüşler çerçevesinde baştan gözden geçirildi. Yönetmelik, Dal Kurul’un onayından sonradan önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek ve sonunda tıpkısı anlamda yıpranmamış ürün standartları hayata geçirilecek” dedi.

6112 Mahdut Yasa ile planlı yayınlara ilgilendiren hususların, söz konusu talimatname kapsamında detaylandırılacağını tabir eden Dursun, “Bu bağlamda alelhusus ticari iletişime (reklam) ilişkin yüce düzenlemeler getirilecek. Başta ürün kapan almak için televizyonlardaki hatalı reklam uygulamaları sona erecek” diyerek konuştu.

Reklam yayınlarıyla ilgili seyirci şikayetlerinin, yönetmeliğin yayımından sonraları azalacağını vurgulayan Dursun, şöyle bitmeme etti:
“Bu bağlamda, reklam kuşaklarının başında veya sonunda ekrana gelen izlence tanıtımlarına süre sınırlaması getirilecek. Antrparantez spor karşılaşmalarında taraftarları muacciz madun alfabe ve imlek reklamlarının sporcuların ve yayınlanan müsabakanın görüntülerini kapatacak şekilde yerleştirilmesi önlenecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle alay malay Beyinli İşaretler Apotr Simge Sistemi ilk kez yaptırıma bağlanacak. Bundan böyle ‘olması gerektiği’ kabilinden uygulanacak. Bire Bir şekilde henüz geçmiş iz kuruluşlarının gönüllü katılımıyla hayata geçirilen seyirci temsilciliği üstelik kurumsallaşacak.”

FARKLI ANAHTAR VE LEHÇELERDE YAYIN  

RTÜK Başkanı Dursun, daha ilk ayrı bir yönetmelikle planlı değişik vasita ve lehçelerde yayınların üstelik bu kez Eser Hizmeti Asıllar ve Esasları Için Yönetmelik kapsamında ele alındığını kaydetti.  

Dip Kurul’un önümüzdeki aktarılma genişlik oylumlu çalışmasının sayısal berri frekans planı ve bu plana göre yapılacak geçek ve kelime sıklığı tahsisi olacağına belen fail Dursun, sıklık planlaması için Haziran ayında ihaleye çıkıldığını bildirdi.

Frekans planının 2012’dahi hazırlanacağını ve elan sonradan o plana dayalı olarak tahsisin gerçekleştirileceğini tamlayan Dursun, 2 yıllık paralel nişane döneminden sonra ağız ağıza berri sayısal göstergeç yayınına geçileceğini söyledi.  

DESTURSUZ YAYINLAR VE YAYIN DENETİMİ

Dursun, “Müsaadesiz yayınlar ve yapıt denetimi” ile ilişik soru üzerine, RTÜK’ün 6112 Sayılı Kanun kapsamında Türkiye’üstelik eser işleyen umum radyo ve göstergeç kuruluşlarının yayınlarını izleyip denetlediğini, izinsiz ürün eden kuruluşlarla ilgili da kanuni süreçlerin işletildiğini kaydetti.
Bu kapsamda 2010’birlikte müsaadesiz ürün yaptığı tayin edilen 44 göstergeç ile 37 radyo kuruluşu karşı prosedür yapıldığını bildiren Dursun, RTÜK’ün Ankara’daki merkezinde yerleşmiş olan Dijital Taşıt, Belgelik ve Çözümleme Sistemi marifetiyle mevki genelinde, Türkçe yahut değişik araç ve lehçelerde iz özne radyo ve göstergeç kanallarının yayınlarının denetlendiğini belirtti.

Farklı vasita ve lehçelerde yapıt izni sunulan kuruluşların de komütatör bilen uzmanlarca ahenktar kendisine takip edildiğini anlatan Dursun, antrparantez RTÜK temsilcilikleri vasıtasıyla belirlenen yahut 444 1 178 RTÜK Bildirişim Hattı, internet ve dilekçe eliyle şikayet edilen yayınların merkezde görevli uzmanlarca denetlendiğini, eser ihlali saptanan durumlarda Ense Kurul eliyle yaptırım uygulandığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın