Çirkinlere zait ayrımcılık yapılmalı mı?

Bugünkü polemiğimiz Ayşe Tarz Karasu’nun esbak yayınlanan yazısından: “Teksas Üniversitesi ’nden Prof. Daniel S. Hamermesh ’mağara New York Times ’ta tıpkı makalesi yayınlandı geçenlerde. Insan 20 yılını, güzelliğin şüphesiz paraya arbitraj edilebildiğini araştırmaya vermiş, kitaplarını yazmış. Bir yol güzelsen bizzat bundan sonra kazanıyorsun, varlıklı insan buluyorsun. Güzeller, çirkinlere göre hayatı boyunca ortalama 230 bin dolar elan fazla para yapabiliyor. Hamermesh ’e bakarak birlikte erkeklerin dış görünümü hisse senedi hayatında kadınlara göre elan aktif oluyor. Azrail elan gelgelli hasıl tezgâhtarı yeğleme ediyor, mahkemede yargıcılar kurulu üyeleri cazip avukatları daha bir fert kulağıyla dinliyor; öğrenciler da henüz fosforlu profesörleri. Eh bu şartlarda çirkinlerin piyasadaki şansı azalıyor.

Hamermesh, bu adaletsizliği yolmak amacıyla çirkinlerin dahi benzeri dini ve etnik azınlıklar ile engelliler kabilinden yasalı dulda altına alınmasını öneriyor. Engelliler Yasası ’na benzeri-iki husus eklenmesi, çirkinlerin İstihdamda Punt Eşitliği Komisyonu ’ndan müzaheret alması yoluyla adamakıllı-kötü ayrımcılığının üstesinden gelinebileceğini söylüyor. Olur kimin kötü olduğuna kim değişmeyen verecek? ‘Olağan ’ diyor: Ayrımsız kol adamakıllı koca içinde hangisinin elan güzel olduğunu sorarsan farklı yanıtlar alırsın. Amma arz kötü üzerine bütün oydaş tamam.”

Gibi mü? ABD’bile bu sorunun yanıtı her an ‘tamam’ olanaklı. Tamam ya Türkiye’dahi? Çirkinlerin kanuncu korumaya ihtiyacı var mı, böyle tıpkı düzenleme adil peki mu? Aha farklı görüşler…

“GÜZELLER ÇİRKİNLERE AŞK HAYATINDA ÖNCELIK TANISIN!”

Habertürk Yazarı RAHŞAN GÜLŞAN

BENCE bu haddinden fazla durumunda bire bir öneri. Çirkin insanların bile daha çok servet kazanmaya ihtiyacı var. Amma amade konu tartışmaya açılmışken, çirkinlerin vakit kaybetmeden maddi durumları değil, aşk hayatları birlikte tartışılmalı. çirkine fazlalık ayrımcılık hemen hisse senedi hayatıyla kalmamalı, hayatın kül alanlarına yayılmalı. Söz Gelimi, gösterişli ve iyice insanlar, tuhaf insanlar kendileriyle çıkmak istediğinde onlara evleviyet sağlamalı, ilişkiyi bitirirken da daha streç davranmalı. Yeniden tıpkı şekilde, fehamet dairelerinde tuhaf insanlara ayrı gişeler oluşturulup, filhakika bed oldukları için yaşadıkları mağduriyetin biraz olsun önüne geçilmesi sağlanmalı. Hangi o, hayırdır? Gülümser kadar oldunuz. De birlikte haklısınız. Böyle saçma, hakeza yabansı, böyle ayrımcı tıpkısı araştırmanın ciddiye alınabilir tıpkısı tarafı namevcut.

Kime, hangi kritere, ne bilimsel veriye göre tuhaf ilan edeceğiz insanları? Eğer iş buraya geldiyse çokça daha üzücü içtimai tartışmalara mı hazırlamalıyız kendimizi? Şunu merak etmeden duramıyorum, gelecekte gâh AVM’lerin kapısında ‘çirkinler giremez’ yazısını görecek miyiz? Meseleyi karakteristik tıpkısı Türk kadını gibi bağlamayı düşünüyor deli gönlüm: Allah insana geçmiş bağırsak güzelliği, sonraları üstelik kötü kısmeti versin.

Bahçeşehir Üni. Selen Literatür Fakültesi Sosyoloji Böl. Başkanı PROF. DR. NİLÜFER NARLI

“ÇİRKİNE POZITIF AYRIMCILIK TAHSIS ETMEK ONU DAHA DAHI ÇOK AŞAĞILAMAKTIR”

EGO hakeza aynı fazlalık ayrımcılığın, kanuni korumanın mukteza olduğunu düşünmüyorum çünkü o kadar haddinden fazla sayıda eş var ki fiziki gösteriş standartlarına yaraşmayan amma öyle bir karizması ve enerjisi olan ki insanları etkileyen. Görk ve şekilsizlik bu nedenle haddinden fazla göreceli. İnsanları etkileyebilme gücü fiziksel artılarla ilişkin aynı özdek değil. Antrparantez birine sen çirkinsin sana artı ayrımcılık yapalım derseniz onu daha çok aşağılamış oluyorsunuz. Bir birlikte şu var, günümüzde bilgelik tabanlı tıpkı üretime geçilen ayrımsız toplumdayız. Birçok gelişim elektronik beyin üstünde yapılıyor ve yüzünü bile görmediğiniz insanlarla bildirişim halinde oluyorsunuz. karşı karşıya ilişkilerin azaldığı tıpkı dünyada birine çıkıp sen çirkinsin seni koruyalım girmek doğrusu boş, kendisini geliştirmesine da bariyer. Ben onun yerine kendisini yükseltmek isteyen insanlara, ben şu konuda hikmet kazanmak istiyorum diyen insanlara henüz kızgın, daha ulaşılabilir zatî iş kursları açılması taraftarıyım. Çocuk doğurup aksiyon dünyasından uzak kalan biri üstelik olanaklı, o dünyayı on paralık bilmeyen biri da. İnsanları böyle hakeza kazanabiliriz, yoksa birine kötü olduğu için sahip çıkarsanız o kendisini daha üzücü hisseder ve öğrenilmiş çaresizliği oynamaya başlar, bu bile çokça dokunaklı benzeri yaklaşım.

Sakat Türkiye Güzeli-İşkadını NEŞE ERBERK

“YETENEKLI OLAN YÜKSELİR”

BEN bu öneriyi nükte olarak algılıyorum. Hareket hayatında muvaffakiyetli olmak için fiziksel özelliklerin değil ağız ağıza yetenek ve zekânın yöre planda geldiğini düşünenlerdenim. Gösteriş aynı işe dercetmek üzere kazanım cins ama orada kalmak için fiziksel özellikleriniz tek işe gönül avcısı. Tamamen kabiliyet ve zekânızla mihman oluyorsunuz. Özel hayatta ve gelişim hayatında kapıları açmada işe yarayabilir güzellik ama hayatta kapıların açılması yetmez. Orada söylenmek başkaca tırmanmak gerekir. Zekânız ve yeteneğiniz olmadan yükselemezsiniz. Bu durumda birlikte pir tuhaf fark etmiyor. Nedeniyle çirkinlere tıpkısı zait ayrımcılık yapılmasına hiç gerek namevcut.

“APTALLARA LAZIM, ZIRA APTALLIK KALICI”

Edip-Başarı Uzmanı MUTEKIT SEKMAN

HATIR üstünde sunma başat olan örgen gözdür. Araştırmalara göre, insanın beynindeki verilerin yaklaşık %80’i ayn tarafından alınıyor. Bakir tanıştığımız insanların yüzünü hatırlar amma ismini unuturuz, zira yüz gözden, anatomi dinleyerek beyne masraf. Gözün baskınlığı yüzünden TV değme devir radyodan daha etkilidir. Güzel kadınlar çirkinlerden elan avantajlıdır. Güzellikten etkinlenmek bireysel bire bir seçimden mavera, anatomik tıpkısı kaderdir. Dirilik bu etkilenmenin oranını yönetebilir amma tamamen engelleyemez. Çirkinlere yönelik “artı ayrımcılık” yapılması, onlara “toplumsal ihtişam yardımları” kapsamında eş çıkılması ilginç aynı teklif. Merhametli amma uygulanabilirliği bağan aynı düşün. Çünkü, “rekabette vesile eşitliği” ve içtimai izzet idealini bu alana de uyarlarsak, o ahit gelişmemiş boylular, düşük zekâlılar, ülkenin merkezine ırak ayrımsız kasabada doğma olanlar üstelik benzeri gerekçelerle artı ayrımcılık isteyebilir.

“Bence, aptallara zait ayrımcılık yapılabilir!” Çünkü susaklık çirkinlikten daha kalımlı aynı eksikliktir. Benzeri kayırıcı kötü doğsa de, bakımlı ve düşüncesiz biri kendisine dezavantajını kapatabilir amma çok sersem biri, aptallığını kapatacak aklı de üretemeyecektir. Zira kuş beyinli olduğunu sezmek üzere birlikte akla ihtiyaç var! Doğa müsavat ve acıma üzerinde değil, rekabet ve üstünlük konusunda kurulmuştur. Bir boyutta dezavantajlı olan, apayrı bir boyutta avantajlıdır. Söz Gelişi tuhaf kadınların başarısı henüz inandırıcıdır.

Kötü benzeri kadın kalburüstü olduğunda, kimesne onun performansından işkil etmez ama pir bir avrat muvaffakiyetli olursa, çoğu adam hikâyenin arkasında bindi veren tıpkısı eş arar. Domuzuna kadınlar sükse uğrunda hep “mahdut sakil” kendisine görülmüştür. Antrparantez, aut görünüşümüzü biz seçmesek üstelik, iç görünüşümüzü biz tasarım edebiliriz. Iyicene almak elimizde değil amma kalıplı kıyafetli ve düşüncesiz başlamak elimizdedir. Aut manzara, başlangıçlarda önemlidir, sonlarda değil. İnsanlar aut görünüşleriyle karşılansalar de, çöz görünüşleriyle uğurlanırlar. Sonuç adına, “güzelliğin sunma yara yanı, serencam kullanma tarihinin çok kısa olmasıdır”.

İstanbul Barosu Karı Hakları Merkezinden Mesul Umumi Heyet Üyesi Av. AYDENİZ ALİSBAH TUSKAN

“ÇİRKİNLER BEDII YAPTIRABİLİR”

ÇALIŞAN kadınların elan bayındır, henüz aklık olması geçişsiz tamam ama iyice evet da kötü olması tıpkı şeyi değiştirmiyor. Antrparantez kendisini kötü bulan cümle amacıyla benzeri derinti olanak var, estetik işler yaptırabilirler, renkli göz isteyenler lens takabilir, saçına saç ilave ettirirler. Türel anlamda bu kişileri iyice ve bed namına ayırabilmek ve pozitif ayrımcılık uygulayabilmek için açık aynı gösteriş kavramının birlikte olması geçişsiz, o birlikte yok. Bizim kadınlar olarak çok beğendiğimiz kadınları rical iyice bulmayabiliyor. Gösteriş kavramı herkes için farklı.

Dünyada genel olarak çokça zayıf, sarışın ve mülevven gözlü olanlar güzelmiş üzere benzeri algı var ama imdi o de değişiyor. Ego fiziksel anlamda daha algın olan kadınların hisse senedi hayatında, özel hayatlarında henüz vurdumduymaz planda kaldıklarını düşünmüyorum. Biri sizi fiziğiyle değil, ruhuyla, şahsiyetiyle, konuşmalarıyla öyle ayrımsız etkiler kim dünyanın genişlik güzeli olur. Biz çirkinlere zait ayrımcılık, istihdamda punt eşitliği sağlayacağımıza kadın eş eşitliğini birlik adına sağlayalım evvel! Bunlar bizim üzere taşkın şeyler. Kadınlar giyimlerinden tutun da gelişigüzel şeylerine kadar erkeklerin baskısı altındalar. Biz eş eş eşitliği istiyoruz, başka ayrımsız zait ayrımcılık istemiyoruz.

SUNMA YILDIZI DIŞI TUHAF

“Ugly Betty”, yani “Çirkin Betty” Amerika ’nın en yüzü sıcak TV dizileri arasında yer alıyor. Güzel kader America Ferrera ’nın canlandırdığı Betty, bed olmasına çirkin ama, bu yüzden ofiste dışlanmıyor. Başkaca eksiksiz tersi, sempatik olduğu için ahali üzerinde.

Gülin Yıldırımkaya

 

 

Bir Cevap Yazın