CNN’in Suriye yalanı ortaya imdi

CNN’i bitiren marifet Suriye oran televizyonunun yayınladığı videoda Danny Dayem’in, CNN’le etkili angajman yapmadan evvel etrafındakilere zırh ateşlemelerini söylediği görülüyordu.

Gayet şen ve sakin bir ortamda olduğu gözlenen Dayem, faal angajman sırasında son iki saatte yüzlerce kişinin öldüğünü iddia ediyordu. Bu rezaletin konusunda CNN’den Anderson Cooper, Danny Dayem’i programına çıkararak bu videoyu sordu.

Programda Cooper, Dayem’e “CNN muhabiri olmadığını ve CNN’den yegâne kuruş para almadığını” söyletiyor, peşi sıra bile Suriye devleti cevaz vermediği için kendilerinin normal yollarla Suriye’ye giremediklerini, bu yüzden dahi Danny Dayem üzere kişilerin aktardıklarına muhtaç olduklarını söylüyor.

Dayem, kendisinin esasta Suriye’ye Mutlak Suriye Ordusu’na süzülmek için gittiğini, ancak onun yerine bu işi, yani CNN’e olgun geçmeyi yaptığını ifade ediyor.

ULUSLARARASI ASKERİ MÜDAHALE ÇAĞRISI YAPIYOR

Dayem, CNN ve eksantrik Amerikan kanalları vasıtasıyla “Suriye’deki özgürlük mücadelesinin taze temsilcisi” olarak bayraklaştırılmıştı. Dayem, rastgele fırsatta Suriye’ye arsıulusal askeri müdahale çağrısı yapıyor.

“BU KISIMLARI SİLİN”

Genişlik özen çekimli kısım ise, programın genişlik başı. Dayem, burada kendisinin birilerine efekt atfetmek için dokunaklı etmelerini söylediği kısımları “silmeleri gerektiğini” söylüyor. Ardından ise videoda görülen sözlerinin “normal” olduğunu iddia ediyor. Bunlar normalse, kabak görüntülerin o kısımlarını ne “esasen silmeleri gerektiği” çelişkisini ise açıklamıyor.

BÖLGETE ÇATIŞMA BILE BULUNMAYAN

Tıpkısı apayrı çelişki ise, Dayem’in bahis konusu CNN haberinde deli dolu bağlantıda bulunduğu noktadan 400 metre uzaklıkta sivillerin cesetlerini gördüğünü söylemesi, ancak Cooper’ın programında bağlantı sırasında bulunduğu noktada arbede falanca olmadığını, 15 kilometre uzakta patırtı yaşandığını söylemesi.

ETRAFINDAKİLERE INCITICI AÇTIRIYOR

Programda Cooper’ın Dayem’e, “Incitici etmeye hazır olmalarını söyledin mi?” şeklindeki sözlerini sormaması birlikte dikkat alımlı. Programda kendisini “bu söylediklerim alışılagelen” diyerek savunan Dayem, Twitter hesabında ise “Bunlar Ruslar’ın sayesinde Esad rejiminin yaptığı almaç hileleri” dedi.

 

Bir Cevap Yazın