Çocuğunuz kiloluysa…

Necmettin Erbakan Üniversitesi Murat Tababet Fakültesi Yavru Iç Salgı Bilimi Marifet Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emre Atabek, fiziksel ve psikoloji sorunlara illet olan obezitenin vücutta baş döndürücü yağ depolanmasıyla ortaya çıkan enerji metabolizması bozukluğu olduğunu söyledi.

Mevcut otama yaklaşımlarının yanı sıra motivasyon yetersizliğinde sorunun çözümünün zorlaştığını tamlayan Atabek, psikolojik olarak kendisini mebzul hisseden çocuğun henüz çabuk kilogram vermesinin sağlanabileceğini tabir etti.

HER KILO HEDEFİNE ULAŞTIĞINDA “BRAVO” DEYİN

Çocuğun, “olur kilogram verebilirsin” gibi müspet cümlelerle motive edilebileceğini anlatan Atabek, “Çocuğa, gelecekte kilo vermeyi başardığında neler yapacağı sorularak, zinde tıpkısı hayat tarzı zihninde canlandırılabilir. Kilo vermeye başladığında planlanan hedeflerine ulaşmakta olduğumuzu hikâyelemek ona ‘aferin’ girmek, akıllıcasına yolda ilerlememizi sağlayabilir” dedi.

Güdük mütemadi kilo alımları olsa bile çocuğun arzu ettiği kilolara ulaşacağını düşünmesini sağlamanın engelleri aşmasını kolaylaştırabileceğini dile getiren Prof. Dr. Atabek, evde, okulda evet üstelik çantasında hedeflediği kiloları hatırlatacak işaretler, semboller, objeler evet birlikte notların yarayışlı olabileceğini aktardı.

AŞIRI GÖSTERIŞLI ÇOCUKLARDA MOTIVASYON MEHABETLI

Kilogram verirken sıfır olan çocuklara devir ayırıp, dirim tarzında falsolu olanları bulup geliştirmesi için çaba gösterilebileceğini, bu durumun çocuğun iradesini güçlendirebileceğini anlatan Atabek, şunları kaydetti:

“Yavru etrafında kilosu nedeniyle kendisini demoralize edecek sözler duyduğunda onunla konuşmak, duygularını katılmak, umut ve merbutiyet sözcükleriyle maneviyat yöneltmek ruh halini düzeltebilir. Çocuğu aksi etkileyen düz ve insanlardan uzak tutularak mutsuzluğu azaltılabilir. Çocuğa kilogram verebildiğinde neler olabileceği konusunda iyimser mesajlar verilerek rahatlaması sağlanabilir. Bunu kesinlikle başarabileceği, bilcümle sosyal sorunları de çözebileceği ona sık sık hatırlatılabilir. Ona hedefleri anlatılarak kilo vermeyi başardıkça ödüller verilebilir. Bunların böylecene onunla tınlamalı aralıklarla sohbet ederek gidişatın böylelikle başarının hazzı ve mutluluk kadar duygular anlatılabilir. Ölçüsüz vahim çocuklarda rejim ve egzersiz programlarıyla motivasyon, akla yatkın kilogram hedeflerine duyulmak üzere kullanılabilinir.”

Atabek, çocuklara akıllıca yaklaşılırsa çözüme ulaşmanın daha kolay olduğunu sözlerine ekledi.

HÜRRİYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın