Çocuğunuzu sabırla dinleyin!..

Bala Hareket Uzmanı Zülfiye Şarap, çocuk yetiştirmenin gereksiz benzeri levhayı gitmek gibi olduğunu söyledi. Çocuğun ailenin ve çevrenin katkısı ile şekillendiğini dile getiren Çakırdoğan, “Gelişigüzel çocuk farklı kişiliğe sahiptir ve ayrı bir ferttir. Zihni, fiziksel, psikolojik ve içtimai hisse senedi üzere farklı kapasitesi vardır. Çocuğunuzun özlük potansiyelini heyetiyle fark etmesi, onunla aranızdaki iletişime bağlıdır. Çocuklarımızın kendine güvenen, yaşına akla yatkın becerileri namına getiren, sağlıklı bireyler olmaları üzere tığ esas ve babalara büyük görevler düşüyor” dedi.

Ana ve babalara tavsiyelerde mevcut Şarap, “Çocuğunuzu sevin, ona sarılın, başını okşayın, majör olduğunu hissettirin ve ona sevdiğinizi söyleyin. Çocuğunuzla bol fasıla geçirin. Geçirdiğiniz zamanın süresi değil içeriği önemlidir. Alay Malay oyunlar oynayın, kemirmek yapın, yürüyüşe çıkın ve daha birkaç göstergeç seyredin. Çocuğunuzu sabırla dinleyin. Sizden ayrı fikirleri olduğunda üstelik onu dinleyin ve fikrini önemseyin” diyerek konuştu.

“TUTMAYACAĞINIZ SÖZLER VERMEYİN”

Ebeveynlerin çocuklarına seçenekler sunmasını kaynak fail Çakır, “Yaptığınız davranışların sebebini ona açıklayın. Çocuğunuzun deneyerek, yaşayarak öğrenmesine okazyon tanıyın. Lüks korumacı tutumdan sakının. Zorlamayın, sıkmayın, boğmayın, onun kişiliğini cebren değiştirmeye çalışmayın, sabırla ve emekle onu kazanabilirsiniz. Bereketli davranışa bağış, dokunaklı davranışa eğitim verin. Çocuğunuza gelişigüzel devir hak olun. Pembe de olsa pislikler söylemeyin, yapamayacağınız sözler vermeyin” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın