Çocuklara içtimai iletişim araçları yasaklanacak

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine bakarak yasaklamada yaş sınırı “12 mi 16 mı olsun” yönünde iş yapıldığını tamlayan Bakan “Ana ve babalar, çocukların çantalarına baktığı büyüklüğünde çökertme telefonlarına ve bilgisayarlarına girip bakmaları geçişsiz” dedi.

Familya ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, TBMM ’deki hususi sohbetinde Avrupa Parlamentosu ’nda 16 yaşından siftinlik çocuklar üzere Facebook, Youtube ve Twitter kullanımı yasağı getiren tıpkısı düzenlemenin sözkonusu olduğunun anımsatılması üzerine, “Hakeza ayrımsız mücahede yapıyoruz” karşılığını verdi.

Buna göre, aşağılık çocukların Youtube, Facebook ve Twitter üzere toplumsal paylaşım ağlarını kullanması, fakat ege izni üzere olabilir olabilecek. Yasa onaylanırsa, ad, aile adı, tevellüt tarihi kadar zatî verileri toplayarak bakım veren e-mail web siteleri, toplumsal paylaşım siteleri, bloglar ve antrparantez arama motorları için bahis konusu hükümranlık uygulanan olacak. Çocukların asayiş genel ağ kullanımı amacıyla Bilgelik Teknolojileri ve Bildirişim Başkanlığı ’nın kamu bakanlıkların katıldığı bire bir iş başlattığını açıklanan Ramazanoğlu, “Nezaret adına tığ birlikte bu çalışmaya dahil olduk. İçişleri, Milli terbiye, Hak bakanlıkları kadar bazı bakanlıkların katıldığı benzeri emek var. Burada getirilecek olan yaş sanırının henüz nihai karara varılmadı” diye konuştu.

‘FİLTRELER KIRILIYOR ’

Ramazanoğlu, ne kadar kanuncu aranjman bile yapılsa ailenin tutumunun çokça balaban olduğuna aksan yaparak, şunları kaydetti: “Haddizatında aileleri eğitmemiz geçişsiz. Anneler ve babaların çocuklarının çantalarına baktıkları büyüklüğünde çökertme telefonlarına ve bilgisiyarlarına da girip bakmaları lazım. Süzgeç koyuyorsunuz önleyici sistemler koyuyorsunuz onları kırıyor, aşıyorlar.”

‘OKULLAŞMA SÜRECİ 4 BUÇUK YIL ’

Mavera yandan eğitimede değinen Ramazanoğlu, “Şu anda Türkiye ’birlikte kız çocuklarının okullaşma süreci yaklaşık 4,5 yıl civarında. Bu demektir ki kız çocukları birinci dört almanak eğitime gidiyorlar, ikinci ve üçüncü dört yıllık eğitimde kız çocuklarının sayısı lahzada aşağıya akıllıcasına çekiliyor” diyerek konuştu. Kırsaldaki kız çocuğunu bırakacağı yeterli sınırlı olmadığı için ailelerin göç etmek zorunda kaldığını rapor eden Ramazanoğlu, eskimemiş projeleriyle kız yurtları düz yazı edeceklerini ve birkaç hafta ortamında bu yurtların temelini atacaklarını açıkladı.

‘12 YAŞINA BÜYÜKLÜĞÜNDE TELEFON VERMEDİM ’

Çocukların bilgisayar başında saatlerce kalmalarının sağlıkları açısından birlikte heybetli mesail yaşanmasına el açtığını dile getiren Ramazanoğlu, “Ego bir doktor namına söylüyorum, torunlar oynamadıktan sonraları hoplayıp zıplamadıktan sonra ağaçlara tırmanmayınca kas gelişimleri birlikte sağlanamıyor. Çocukları haftada aynı sefer jimnastiğe götürmekle olmuyor. Çocukların kas ve kemik yapılarının güçlenmesi gerekiyor. Sokakta, bahçede oynacak tırmanacak, parmaklarındaki kaslardan tutunda kollarındaki kaslarına kadar gelişmesi, kemiklerinin güçlenmesi geçişsiz. Katıksız olanı bu, yoksa 10 saat bilgisayarın başında oturuyor… Aynı hekim kendisine, aynı temel olarak bunu akıllıcasına bulmuyorum bırakın bire bir nazır namına. Ego 12 yaşına kadar çocuklarımın eline cep telefonu vermedim” diye niteleyerek konuştu.

‘VİCDAN BAKANLIĞI ’

Ramazanoğlu, internete ulaşım konusuna analog benzeri konunun metal madde bağımlılığı konusunda de yürütüldüğün belirtti.

Toplumun her kademesine topluluk çıktıklarını vurgulayan Ramazanoğlu, “Bu vekillik, vicdan bakanlığı. Hepimiz, elimizi vicdanımıza koyduğumuz devir, ‘bu ülkede gözümüzün görmediği, kulağımızın duymadığı tıpkı noktada tıpkı açgözlü yoktur, bir gözü buğulu yoktur, benzeri yetim yoktur ’ dediğimiz antlaşma tığ, işlerimizin çoğunu halletmiş olacağız. Hele kız çocuklarımızın ikinci 4 sene ve üçüncü 4 yıl okullaşma süreçlerini uzatabilmemiz amacıyla kız yurtları düz yazı edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın