Çocuklarda antibiyotik kullanıma ilgi!..

İHA’nın haberine bakarak Bala Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Gül Hallaçoğlu, ülkede antibiyotiklerin balkı kesicilerden sonraları sunma yoğun kullanılan ve reçete edilen ikinci çare olduğuna dikkat çekerek, “Yapılan incelemelerde yazılan cemi reçetelerin kısaca yüzde 42’sinde antibiyotik bulunduğunu ve yazılan kül hastaların içinde tahminî yüzdelik 50’sini bala hastaların oluşturduğunu göstermektedir. Bu asıl ilaçların çocuklarda aksi ve taşkın kullanımı iyileşmeye katkıda bulunmadığı kabil antibiyotik direncini da arttırmakta, mutluluk ve karı ekonomisine de damarı bozuk yüklülük etmektedir” dedi.

Çocuklarda sunma kesif üst solunum yolu (otit, tonsillit, farenjit ve sinüzit kabilinden) enfeksiyonları, incitici, ast teneffüs yolu enfeksiyonları, sidik yolu enfeksiyonları ve edim zımnında antibiyotik kullanımına başlandığına özen çeken Dr. Hallaçoğlu, şunları kaydetti: “Sıklıkla geniş deli dolu penisilin grubu ilaçlar önceki tercih edilen grup olmaktadır. Bu deva kullanımının yüzde 20’si reçetesiz gerçekleşmektedir. Çocukların yaklaşık yüzdelik 50’si evvel tıpkısı gözyaşı içinde antibiyotik kullanmaya başlamaktadır. Anemisi olan çocuklar elan kalın antibiyotik kullanmakta ve bu buut tıpkısı öğün henüz aneminin önemini ve enfeksiyona yatkınlığı arttırdığını göstermektedir. Yapılan çalışmalar gereğinden fazla antibiyotik kullanımına hareketli poliklinikler zımnında taharri ve araştırı amacıyla ant olmaması, ant yetersizliği dolayısıyla hastayla vukuf alışverişinin beş altı olması, terbiye, ilaca reçetesiz ulaşabilme, ailenin hekim üzerindeki baskısı, doktorun kendini güvende hissetme duygusu kabilinden faktörlerin güçlük ettiğini göstermektedir.”

“Antrparantez antibiyotik direnci gelişimi üzerine ilacın kusurlu hazırlanması, aşkın evet bile az dozda verilmesi, erken kesilmesi, kullanma aralıklarına uymama kabilinden faktörler güçlük yapmakta…”

Bir Cevap Yazın