Çocuklarda astım, bundan sonra ‘kader’ kaçınan!..

İHA’nın haberine göre Türk Toraks Derneği Bilimsel Komisyon Başkanı Prof. Dr. Elif Görgüsüz, astımlı çocukların 1 almanak maliyetinin 10-15 bin TL arasında olduğuna dikkat çekerek, düzenli ilaç kullanımının sayrılarevi giderlerini azaltacağını söyledi.

Dünya Astım Günü cümle dünyada olduğu kadar Türkiye ’da üstelik değişik etkinliklerle hastalar ve pestil yakınlarını bilinçlendirmeye müteveccih konferanslar düzenleniyor. Şişli Belediyesi Dünya Astım Gününde Türk Toraks Derneği, Türkiye Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği ve Yavru Ciğer Hastalıkları Derneği ile kolektif planlı astımlı çocukların ve ailelerinin katıldığı konuşma düzenledi. Türkiye ’da astımla ilgili oylumlu sıkıntıların masaya yatırıldığı konferansa Türk Toraks Derneği Bilimsel Encümen Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Türk Toraks Derneği, Çocuk Göğüs Hastalıkları Mesai Grubu Üyesi Prof. Dr. Yaşlı Ersu ve Türk Toraks Derneği GARD Temsilcisi ve GARD Türkiye Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu konferansçı adına katıldı. Konferansın peşi sıra planlı basın toplantısında konuşan Türk Toraks Derneği Ilmî Encümen Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı Türkiye ’bile hararetli astımlı hastalarla ilişkin can alıcı meşruhat yaptı. Astımın Türkiye amacıyla serencam paye balaban ve kronik tıpkı çor olduğuna dikkat çene Dağlı, dünyada 300 milyon astımlı hastanın yaşadığını belirtti. Elif Görgüsüz açıklamalarında şu ifadelere vadi verdi: “Seçme sene 250 bin birey astıma sınırlı nedenlerle hayatını kaybetmektedir. Ümranlı ülkeler astım artışını durdurmakla beraber düşük gelirli ülkelerde astım artışı bitmeme etmektedir. Önümüzdeki 10 sene ortamında bütün astımlı sayısının 400 milyona ulaşacağı adisyon edilmektedir. Dünya nüfusu ile orantılandığı zaman o tarihteki dünya nüfusunun 20 ’birlikte 1 ’inin astımlı olacağı hesabını getirmektedir. “

“ASTIM KONTROL EDİLEBİLİR”

Astımın bulgularının nefes darlığı, dirliksizlik, döş sıkışması gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Elif Görgüsüz astımın arama edilebilir tıpkı çor olduğunu vurguladı. Bilcümle dünyada olduğu üzere Türkiye ’da bile kişileştirme sıkıntısının olduğuna ilgi calip Görgüsüz astımlı çocukların tedaviye ulaşamadığını ve evet sunulan tedavilerin düzgün uygulanmadığını belirtti. Görgüsüz: “Canlandırma sıkıntısının olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çocukların tedaviye ulaşamadığını, tedavi sunulan hastaların tedavilerini düzgün kullanmadığını ve yoğun alevlenmelerle sayrılarevi başvurularının arttığını bilmekteyiz. Acun Astım Gününde bugünkü temamız astımın arama edilebilen tıpkı çor olduğunu, çocukların ve erişkinlerin kaderi olmadığını, aklık tıbbi otama ile bugünkü tababet olanaklarının astımı kontrol edebildiğini vurgulamak üzere hep bulunmaktayız.” dedi.

“ASTIMIN TÜRKİYE EKONOMİSİNE NAZIK YÜKÜ VAR”
Türkiye ’de ateş parçası 2 milyon astımlı yavru olduğunu açıklanan Türk Toraks Derneği Bilimsel Yarkurul Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı hastalığın maliyeti karşı can alıcı açıklamalar yaptı. Teşhisi konulmamış astımlı hastaların benzeri defaya anlaşılan tedavi tutarının haddinden fazla fazla olduğunu belirten Görgüsüz konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Yegâne benzeri atağın acilde tedavi maliyeti hastane yatışı ile gelişigüzel 2 bin TL karşılığına gelmektedir. Yıl içerisinde 3-4 nöbet iştial nâkil tıpkısı çocuğun Türkiye ’deki maliyeti 10-15 bin lirayı bulabilmektedir. Halbuki aklık umar kullanımı bu atakların engellenmesini sağlamaktadır ve antrparantez çocuğun meslek kaybının türlü iştahsızlık ve enfeksiyonlar dolayısıyla yaşanılan apayrı komplikasyonların önlenmesini sağlayacaktır.”

Toplantıya konuşması yerine katılan Türk Toraks Derneği, Bala Ciğer Hastalıkları Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Ayal Ersu ’nun 6 yaşında olan astım hastası kızı Cezire Ersu yaşıtlarına ilaçlarını tınlamalı kullanmaların üzerine önerilerde bulundu. Cezire ’nın annesi Prof. Dr. Bayan Ersu İHA mikrofonlarına yaptığı açıklamada yeryüzü kalın yapılan hatalardan birinin çocukken geçer not ilaçları tasarruf etmek olduğunu söyledi. Ersu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Uyumlu çare kullanmakla hem atakları engelliyoruz hem yeniden eden semptomları önlüyoruz. Böylelikle torunlar okullarına gidebiliyorlar, egzersizlerini yapabiliyorlar. Geceleri elan iyi uyuyup gündüzleri henüz bol öğrenebiliyorlar. Onun için ilaçları doktorların tavsiye mektubu ettiği dozlarda ve sürelerde bağışlamak çok büyük çünkü bu tıpkısı süreğen çor. Kontrol edilebilen ve büyüdükçe iyiye giden bire bir çor.”

Bir Cevap Yazın