Çocuklarda beslenme bilinci

Bugün’den Serda Kıvılcım’ın haberine göre hedefin; vücutlarının ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını eğlemek olması gerektiğini belirten Central Hospital ’dan Beslenme ve Diyetisyen Deniz Şafak, “Ebeveyn çocukla inatlaşıp durumu çekişme haline getirmemeli” dedi.

İşkence değil beğeni olmalı

Şafak, “Çocuğa yemek üzerine intihap hakkı tanınmalı, öz başına yemesi amacıyla cevaz verilmeli. Bu şekilde çocukta kendine güven ve bağımsızlık duygusu gelişir. Temel-babaların yer iri hatası çocukların kendini doyuramayacağı endişesi ile sıkıntı yapmasıdır. Çocuk yemek yemeyi ezinç değil, hoş benzeri etkinlik adına görmeli” uyarısında bulundu.

Şafak çocukların gereksinimi olan besinleri de şöyle açıkladı.

Benzin ve süt ürünleri

Seçme aktarılma 2-3 boduç benzen veya benzin ürünü tüketmeliler. Süt günlük ve pastörize olmalı. Bu azık grubu alelhusus kalsiyum ve protein bakımından mehabetli. Tek benzen içmeyen bir bala şayet yoğurt yahut ayran tüketiyorsa, benzin tüketimi amacıyla zorlanmamalı. Bu gruptan hiçbir yiyeceği yemiyor ise; çorbalara benzen veya yoğurt katarak yedirilmeye çalışılabilir.

Öğünlerin ortada 4 saat olmalı

Besinlerin hangi sıklıkta yedirildiği de çocuğun iştahı ve alışkanlıkları açısından majör. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam ezanı yemeği kalkışmak üzere 3 temel öğün, aralarında genişlik birkaç 4 saat olacak şekilde planlanmalı. Gün Ortası ve akşam ezanı yemeği beyninde birde ikindi öğünü oluşturulabilir. Hesaba katılmayan hoşur bisküvi ve krakerler, bire bir sonraki posta için iştiha kapatıcı mümkün ve temel alması gereken besinlerin namına geçebilir. Bala, sabah yahut öğle yemeğinde beş altı yemiş olsa da katiyetle 4 saat beklenmeli, sonra yemek verilmelidir.

Sıvı ihtiyacı için çabucak akarsu kâfi

Çocuğun sıvı ihtiyacı kabil olduğu büyüklüğünde sudan karşılanmalı. Itici buzlu çaylar çocukların şakak içecekleri. Ancak kafein ve şeker hastalığı içerdiklerinden özen edilmeli kilo aldırır. Besinlerin bileşiminde tuz olduğundan, yemeklere az sodyum klorür konması yeterli.

Sporsuz olamaz

Çocukların gelişimleri üzere akilane nemalanmak kadar spor birlikte önemli. Hoşlanacakları spor dallarına yönlendirilerek, hem gelişimleri desteklenmeli hem birlikte kilogram alımından kaçınılmalı. Değme yaşa makul spor dalları vardır ve o sporlar tercih edilmeli.

Sebze ve meyveler

Çocukların az sevdiği ve esasta onlar için sunma gerekli besin türüdür. Çabucak çarçabuk bilcümle vitaminler farklı sebze ve meyvelerde bulunur. Sebzeler hem pişmiş hem dahi salata kendisine verilmeli. Aleniyet öğünler içinse bildirme uygun caize meyvedir. Bu şekilde yersiz şeker ve çikolata tüketiminin de önüne geçilmiş olur.

Ekmek türevleri

Torunlar de tamam tahıllı aldatmak tüketmeli. Tam tahıllı un, beş altı meful olduğundan caize öğeleri açısından daha zengindir. Pirinç hesabına ebebulguru tüketmek henüz iyidir. Ark fasulye, nohut, yasmık haftada 2-3 kat çocuklara kesin verilmeli.

Et ve ürünleri

Kollar günde averaj 100 gr deri tüketmeli. Bu buut çocuğun yaşına ve kilosuna bakarak değişebilir. Tavuk, balık ve al deri; dönüşümlü adına çocuğa sevdiği şekilde verilmelidir. Vitamin kaybı olmaması amacıyla etler kızartılmamalı. Bu besinler akilane tüketildiğinde çocuğun çipo ve protein ihtiyacını karşılar. Balık, çocukların zihnî ve fiziki gelişimleri amacıyla önem taşır.

Bir Cevap Yazın