Çocuklarda ‘doğru duruş’un önemi!..

KİFOZ NEDİR, HANGI DEMEKTİR?

Takvim’da düz düzlük habere bakarak “Kifoz” omurgamızın zımnında dahi vücudumuzun çeşitli sebeplerle öne cereyanlı aynı pozisyonda olmasına sunulan isimdir. Ahali arasında kamburluk namına dahi bilinir.

EN FALLUS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Son yıllarda özelikle ekol çağındaki yavru ve gençlerimizde sıklığı artmakta ve aileler endişeye kapılmaktadırlar.

AİLELER ÇOCUKLARINDA TÜMSEKLIK İLE KARŞILAŞTIKLARINDA HANGI YAPMALI?

Çocuklarını üstüne ehlivukuf bire bir hekime muayeneye ve kontrole getirmelidirler. Biz doktorların öncelikle bu durumla karşılaştığımızda kifoz yani tümseklik hastalığının tanısını, çeşidini ve sebebini ortaya koymamız gerekir.

KİFOZ HASTALIĞININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kabaca bu durumu ikiye tahsis etmek uygun olacaktır. Birincisi postural kifozdur. Yani vakfe bozukluğu nedeniyle olan kamburluktur kim haddizatında bu durumda beyninde kök ayrımsız çor yoktur. İkincisi ise kifozun yani kamburluğun vücudumuzdaki ana ayrımsız hastalıktan kaynaklandığı durumdur.

POSTURAL KİFOZ NASIL AYIRT EDİLİR?

Aileler genelde çocuğun kemirmek masasında lüks derecede öne eğimli durur halini gördükleri antlaşma endişeye kapılarak muayeneye getirirler. Encam yaşlarda masa başında, bilgisayar başında tafsilatlı saatler boyunca çalışanlarda görülür. Oturma şeklindeki veya duruş şeklindeki bozuk para dolayısıyla ortaya çıkar.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Vakfe bozukluğuna bağlı olan kamburlukta gerçekte beyninde soy ayrımsız hastalık olmadığından âlem gerekli olan bir tıbbi otama üstelik bulunmamaktadır.

Ailelerin bu durumda yapması gerekenler öncelikle çocuğa akilane yurt şeklini öğretmek ve sportif faaliyetlerini arttırmak üzerine destek ve heveslendirme edici olmaktır.

AİLELERE NELER ÖNERİRSİNİZ?

Ayrıntılar yalman ve arkaya yaslanarak oturtulmalı, elektronik beyin kullanıyorsa ekranın göz ve klavyenin bile dirsekler seviyesinde olması sağlanmalı. Çocukları 20 dakikada aynı ayağa kalkıp esneme hareketleri yapmaya, basar içre tıpkısı volta atmaya, otururken sıkça yer değiştirmeye heveslendirmek gerekiyor.

Ayrıca, yüzme, üslup, koşu kadar sporlara yönlendirilmeli.

Bir Cevap Yazın