Çocuklarda horlama ciddi!..

Milliyet’te düzlük kayran habere göre alelhusus argıt dokusu sıkıntı olanlarda çocuklarda horlama probleminin sıkça göründüğünü tabir fail, Şişman Rum Kom Hastanesi Kulak Büyüklenme Geçit Uzmanı Opr. Dr. Vural Büyüksoy, horlamanın oluşturduğu problemin çocuklarda eğitim bilimi özellikle almak amacıyla güncel hayatı dahi pahal etkilediğini belirtti.

Horlamanın tedavi edilebilir benzeri keyif problemi olduğunu kaydeden Büyüksoy, “Iri bademcik ve geniz hitit, çocuklarda arz yoğun rastlanan horlama nedenidir. Balaban insanlarda, yüklülük dal dokusu horlamaya amil olarak gösterilir. Kist ve tümörler birlikte kıymetli adına bu yolla horlama yapabilmektedir.

Horlama, solunum yollarındaki çekicilik geçiş alanının yeterli açıklıkta olmadığını gösterir. Dilin arkası, sıkıntısız damak ve yoz dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge, kendiliğinden daralabilen tıpkı bölgedir. Bu kısımlar, birbirlerinin üzerine geldiğinde, solunumla gelişigüzel titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.

Burundan alınan içki ile ağızdan alınan dem beyninde kandaki müvellidülhumuza miktarı açısından yüzdelik 30 ’a kadar çıkan farklar vardır. Bu ayırt karın ve kalp amacıyla o kadar önemlidir kim uykuda olduğunda otomatik çağ alma sisteminde bozulmaya, nefesin durmasına; apne ye bozukluk tamam.

Ağızdan koku kabul etme horlamaya bozukluk evet. Bu bile içki oksijen miktarını düşürür. Düşünce kandaki oksijen miktarı yüzdelik 95 ’mağara altına indiğinde zorlanmaya başlar. Geceleyin dinlenmeye etkin kanı düşük kan oksijen seviyesi ile karşılaştığında dinlenemez, yorulur. Bu büyüklerde olduğu kadar çocuklarda üstelik tanıdık aynı olaydır. Son adına geceleyin uykusunu abat alamadığı amacıyla gün uyuklama vahi oluyor. Güneş ilgi dağınıklığı, dikkatini toparlayamama, meslek başarısında eksilmeye defa açıyor.

Bilcümle bunların kâffesi akşam uykusunu rahat alamama ve bunun dahi horlamayla karşımıza çıkıyor.

Bu anlamda; çocuğunuz hasta olmadığı zamanlarda da horluyorsa, uykuda nefes almakta güçlük çekiyorsa, aymazlık sırasında huzursuzsa, terlemesi ve geceleri hacet kaçırması varsa kesinkes bir bilirkişi doktora başvurulması gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki horlama tedavi edilebilir tıpkı esenlik sorunudur” dedi.

Bir Cevap Yazın