Çocukluğumuzdaki kokusu hastalık kayboldu?

Sabah’ın haberine göre kâr ve sebzedeki besin değeri düştü. Amerika, İngiltere ve Kanada’dan uzmanlar, konuyla ilgili 1997- 2015arasında aynı araştırı yaptı. Araştırma, gıdalardaki nevale mesabesinde düşüş olduğunu ortaya koydu.Worldwatch Enstitüsü’nden araştırmacı Brian Halweil, besinlerin çağ geçtikçe daha besili ve içimli olduğunu fakat dimdik benzeri dirim için zaruri olan nevale değerinden yok yoksul olduğunu söyledi. Araştırmaya göre; gıdalardaki GDO şüphesi, ekincilik ilaçları gibi pahal etkenler manalı. Sonuç ve sebzedeki A ve C vitamini ile protein, fosfor, kalsiyum, çıpa ve mineraller azaldı.Yarım yüzyılda tarım ürünlerindeki bazen kumanya değerleri ilk nısıf yarıya düştü. Bu şevket sonradan dörtte bire ve genişlik böylecene birlikte 100’da bire büyüklüğünde indi. 50 sene geçmiş yetişen ayrımsız elmanın içerdiği C vitamini, günümüzde yetişen ayrımsız elmanın 100 cani kadar. Bir insanın kemik ve cilt onarımı amacıyla 400 miligram C vitaminine ihtiyaç var. Vaktiyle bu tutar yalnız 1 elmada mevcutken, deminden ise marketlerde satılan Golden türündeki 1 elmada takkadak 4 miligram C vitamini bulunuyor.

21 PORTAKAL 1 PORTAKAL EDİYOR

Kanadalı araştırmacı Jeffery Christian’ın yaptığı aynı araştırı ise bağışıklık sistemi üzere haddinden fazla yetişkin olan A vitamininin gıdalarda giderek azaldığını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre 50 sene ilk yetişen ayrımsız elma 90 miligram A vitamini içerirken, 1999’birlikte yetişen elmalar 50 miligram içeriyor. 50 yıl esbak aynı portakalın caize değerini alabilmek amacıyla demin 21 portakal aşındırmak gerekiyor. Eskinin 1 şeftalisi ise şimdinin 26 şeftalisine denk besin değeri taşıyor. David Thomas isimli Amerikan aynı araştırmacının yaptığı araştırmya bakarak kırmızı deri, eskisine nazaran yüzdelik 50 elan az demir içeriyor. Teksas Üniversitesi’nin yaptığı tıpkı çalışmada ise brokolilerin içerdiği kalsiyum miktarının eskisine kıyasla 4’te 1’e düştüğü belirtiliyor.

ÇÖZÜM DIRIM BILIMSEL TARIM MI?

Uzvi ürünlere olan talep ise çevrim geçtikçe artıyor. Fakat uzvi ürünlerde besin değerleri diğerlerine oranda elan mı çok? Gıdalardaki nevale değeri çabucak organik olmasıyla değil, yetiştiği toprağın zenginliğiyle direkt bağlantılı. Antrparantez ürünlerin er toplanması ve yetiştirilme şekli üstelik kumanya değerini etkileyen bir nice etkin arasında vadi alıyor. Bu nedenle dirim bilimsel tarımla yetişmiş ürünler vaktinden evvel toplanırsa rızık değeri itibarıyla kimsesiz kalıyor. Bu nedenle tüketicinin satın aldığı gıdayı seçerken dikkatli davranması gerekiyor. Fakat gıdalarda yapılan hileler tüketicilerin mebzul gıdayı biberli gıdadan ayırt etmesini olmaz hâle getiriyor. 

Bir Cevap Yazın