‘ÇOK MUFASSAL VE ATEŞLI SEVİŞTİLER!’

RTÜK, 18 Haziran gecesi yayınlanan bölümde ‘’Bihter ile Behlül’ün sevişme sahnesinin çok ateşli olduğunu” öne sürüp, Kanal D ve diziye ceza verilmesini istedi.

Çizgi D’nin rekortmen dizisi Aşk-ı Memnu’nun zaman finali, RTÜK’ü mutlu etmedi. RTÜK Takip ve Kıymetlendirme Dairesi, 18 Haziran gecesi yayınlanan bölümde ‘’Bihter ile Behlül’ün sevişme sahnesinin çokça coşkun olduğunu” öne sürerek, Hat D ve diziye ukubet verilmesini istedi. Bu konuda hazırlanan anlatım, RTÜK üyelerince değerlendirilip sonuca bağlanacak.

‘‘SEVİŞME HADDINDEN FAZLA UZUN”

Gazeteport’un haberine bakarak, Halit Berrak Uşaklığil’in tıpkı adlı eserinden uyarlanan sekans ile ilişkin hazırlanan raporda, Bihter rolündeki Beren Saat ile Behlül rolündeki Kıvanç Tatlıtuğ’un âşıktaşlık sahnesinin, Türk aile yapısına ve toplumun milli ve manevi değerlerine uygun olmadığı öne sürülerek şöyle denildi:

‘’Saat 20.47’de başlayan bölümde Behlül ile, amcasının eşi olan Bihter arasında, 5 zaman 30 saniye süren ateşli benzeri sevişme sahnesi yayınlanmıştır. Ocak dizisi konseptinde değerlendirilen tıpkı dizide, bu cins muaşaka sahnelerinin yer alması, Alo RTÜK hattına dahi şikayet edilmiştir. Behlül’ün yengesi rolündeki Bihter ile yasak aşkının, Türk sülale yapısına çapraz olduğu ve âşıktaşlık sahnesinin ölçüsüz ölçüsüzlüğü vurgulanmıştır. Sevişme sahnesinin bu kadar mufassal ve tafsilatlı yayınlanması, yayıncının reyting arttırma amacına yöneliktir. Içtimai değerler ayn ardı edilerek, utanma ve hicap duygularını harekete geçirmektedir. Ayrıcalı ilişkiler familya kurumunu yıpratarak onarılması kırıcı tahribatlara kez açmaktadır”

TRT DAHI ELAN CESURDU…

Amor-ı Yasak dizisi yekpare 34 yıl önceki 6 devir halinde TRT’de yayınlanmış ve Müjde Ar ile Salih Cenup, Bihter ve Behlül rolünü oynamışlardı. Dizinin TRT versiyonunun elan yürekli olduğu ve 34 sene ilk oran kanalında yayınlandığında üstelik, bu nev eleştiriler değil, gusto kazandığı hatırlatıldı.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri Şaban Sevinç, Rüya Yiğit ve Mehmet Dadak’ın, hazırlanan rapora karşı çıkarak ret oyu verecekleri öğrenildi. RTÜK’ün bu sıra amacıyla uyarma, para cezası ya de izlence durdurma cezası ödeme yetkisi bulunuyor.

Gazeteport
 

Bir Cevap Yazın