Çok ‘teknoloji’ hücre uymazlık!..

İHA’da kayran kayran habere göre bu üzere cihazların insan sağlığına beis verici boyutlarda bire bir radyo etkinliği yaymadığını anlatım fail Tuncel, “Eskisi kadar bilgisayarlarımızın önüne ekran apotr, süzek gibi şeyler yapmamıza ister namevcut. Bunlar çıktı bu ürünlerin üzerinde aracısız olarak geliyor” dedi.

“ÇOK AŞKIN BILGISAYAR, AKILLI TELEFON KULLANIMI GÖZYAŞI SALGIMIZI AZALTIYOR”

Çokça fazla elektronik beyin, akil telefon kullanımının insanların yaş salgısını alçak oranlarda azalttığını tamlayan Op. Dr. Tuncel, “Elektronik Beyin kullanımı, fikirli telefon kullanımında haddinden fazla teferruatlı süre dikkatli şekilde bir ekrana, yazıya baktığımızda göz kırpma sayımız azalıyor. Ayn makas sayımız azaldığında üstelik yaş salgımız azalmış oluyor. Normalde benzeri eş dakikada kısaca 15 nöbet gözünü kırpar. Bu birlikte 15 defa yaş salgısı anlamına dirimsel. Şayet tetik bakıyorsak, bilgisayar kullanıyorsak, cep telefonuyla tıpkısı muamelat yapıyorsak evet dahi oynuyorsak bu dakikada 4 ’e 5 ’e düşüyor. Bu durumda bile insanın yaş salgısı sakil anlamda yüzdelik 60-70 oranında azalıyor ve buna bağlı dönme böylelikle kısık anlamda gözde yanma, çökme, sulanma bizim “computer vision” sendromu dediğimiz yani bilgisayarın flaş oluşturduğu zararları ortaya çıkaran aynı illet meydana geliyor” diye niteleyerek konuştu.

“TEDAVİDE ALELUMUM EĞRETI GÖZYAŞI KULLANILIYORUZ”

Tuncel, otama yöntemlerinden de bahsederek, “Bunların tedavisinde genellikle müstear gözyaşı kullanıyoruz. Tabiatıyla bu telefonların çok degaje kullanımıyla birlikte tezelden müstacelen bundan sonra bu şikayetlerle başvuran hastalara taslıyoruz. Neredeyse hastalarımızın yüzde 80 ’ine yakınında bu şikayetleri görüyoruz. Eskisine bakarak ülkemizde protez gözyaşı kullanımı alçak anlamda arttı. Yani bunların temas biri saf, her katkı içermeyen ilaçlar üstelik olsa bunların yeniden bile çare olduğunu unutmayalım. Ve bunları kullanırken dahi bir enfeksiyon riskine misil açabileceğini bilelim. Günde 1 saat yahut 2 saatten fazla, hele abes yere beyinli, telefon kullanımını ya da bilgisayar kullanımını kısıtlamamız gerekir. Özellikle çocuklarımıza gereğinden çok bunları kullandırmamakta kâr var” şeklinde devam etti.

GELECEKTE İNSANLAR SUNI GÖZYAŞIYLA MI AĞLAYACAK?

“Gelecekte insanlar takma gözyaşlarıyla mı ağlar ağıl gelecek?” sorusuna ise Tuncel, “Bir Nice hastadan duyduğumuz, ‘Hekim Satma benim tek gözyaşım kalmadı. Artık ağlayamıyorum. ’ Az Buçuk hani latifeyle gelişigüzel üstelik olsa bu ebat meydana gelebilir. Daha Çok göz kuruluğunu eskisine göre haddinden fazla daha aşkin görüyoruz. Yaklaşık 15 yıllık hekimliğimde akıbet 10 yılında alelhusus internetin yaygınlaşmasıyla göz kuruluğunu haddinden fazla elan fazla görür olduk” diye karşılık verdi.

“ELEKTRONIK BEYIN VE AKILLI TELEFONLARIN GÖZÜ BOZDUĞU ELAN KAMU YERINE İSPATLANMIŞ DEĞİL”

Op. Dr. Tuncel, “Bilgisayar ve aptal telefonların göz bozukluğu yapıp yapmadığı daha ispatlanmış değil” diye niteleyerek şöyle konuştu:

“Gene çokça aşkin hastalarımızın sorduğu; bilgisayar veya bu telefonlar gözü bozuyor mu? Göz kusuruna neden oluyor mu? Deminden bununla ilgilendiren mutat bilgelik adına yıllardır bilgisayarın, flaş miyop, hipermetrop, astigmat kabilinden tıpkı ayn kusuruna sefer açmadığını biliyoruz ve bu şekilde anlatıyoruz fakat son yıllarda bazı veriler var. Birlik kendisine kanıtlanmasa birlikte mecmu namına ispatlanmasa de özellikle Irak Doğu ’da Malezya, Singapur kadar ülkelerde bilgisayar kullanımının çokça yaygınlaştığı bazı çocuklarda miyopinin normalden aşkin arttığı, uzak müşahede bozukluğunun çoğaldığına dair kullanılmamış yayınlar çıkıyor. Ama bunların ayn bozukluğu yapıp yapmadığı henüz parçalanmamiş adına ispatlanmış değil. Belki önümüzdeki yıllar bu verileri bize daha zinde yerine verecek. Şimdiden çocuklarımızın bunları kullanımını anlaşılan aşamalarla sınırlamamız zinde olacaktır.”

Bir Cevap Yazın